Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Vrrrm vrrrm! Vítejte v Off-road masters! Závody za každého počasí na destinacích z celého světa. Na zpevněné vozovce dokáže řídit kde kdo, ale jízda v opravdovém terénu rozhodně není pro každého. Kdo se odváží zařadit na startovní čáru?

Gravel přináší zábavu všem fanouškům závodů mimo udržované silnice. Vývojáři z Milestone S.r.l. jsou zkušení matadoři na poli motocyklového závodění. Na svém účtu už mají nespočet silničních i offroadových motorek, včetně velmi úspěšné série MotoGP. Na trati automobilových závodníků se již několikrát ucházeli o startovní pozice, ale postup se dá přirovnat k neúspěšné kvalifikaci. Nejslibnějším titulem v tomto směru dosud bylo Sébastian Loeb Rally EVO, které mezi fanoušky i tak vzbudilo smíšené ohlasy. Otázka je tedy nasnadě - je Gravel konečně tím titulem, který studiu Milestone pomůže prorazit do světa automobilů. Jak si na tom hra stojí? Připravme si hever, mrkneme se tomuto kousku na podvozek.

 

 

 

Cesta za slávou

Hra nabízí pestrý obsah herních módů, a to jak v singleplayeru, tak multiplayeru. Otevřený svět na volnou jízdu nás ale nečeká. Gravel totiž není o kochání se krajinou, ale o adrenalinové jízdě. Jízdě, kde nás o milimetr chybně provedený manévr převrátí na střechu a příliš rychlá jízda brodem zase zneprůhlední čelní sklo. Vývojáři si dali záležet na pestrém prostředí a přichází s fiktivními i reálnými závodišti, jež nás pohostí na slunných plážích, zasněžených pohořích i vyprodaných stadionech. Po úvodním závodě, kde si poprvé vyzkoušíme herní mechanismy, jsme představeni hlavnímu módu - Off-road Masters, což je hlavní režim ve smyslu otevírání nového obsahu. Jedná se o kampaň, která nás provádí hrou. Zajímavé je její pojetí, kdy vývojáři stvořili fiktivní televizní show.

 

Odemykáme nové tratě, dostáváme se do zpětných zrcátek nových bossů a sklízíme ovace diváků. Odemknuté tratě pak samozřejmě můžeme jezdit i v dalších režimech. Freeride nám přináší casual jízdu proti NPC z odemknutých závodišť. Time Attack nás pro změnu vyzývá k pokoření vlastních časových rekordů. Úspěšné umístění a celkový styl jízdy během závodů je na konci každé hry odměněn body zkušeností. Čím lépe se umístíme, tím více XP pochopitelně získáme. Zároveň se nemusíme strachovat, že pokud vyletíme z trati v poslední zatáčce a u toho nás předjedou soupeři přijde všechna snaha vniveč. Po dokončení závodu dostaneme zkušenosti i za odvážné manévry, které jsem během jízdy provedli. Hra nám zároveň nabízí internetový obsah. V režimu pro více hráčů pak lze poměřit síly s neznámými jezdci nebo přáteli. Každý víkend na nás také čeká nová Weekly Challange za odměny. Dostupné je i DLC pro milovníky Porsche. Můžeme tedy dedukovat, že do budoucna se snad plánují i další rozšíření.

 

 

 

Vozový park

Za volant můžeme usednout u řady různých terénních závoďáků. Od upravených hatchbecků, přes prověřené off-roaďáky až po netradičně vytuněná vozidla. Hra má licencované značky, což by u AAA titulu měla být samozřejmost, nicméně stejně potěší prošlápnout pedály své oblíbené káře. Zařádit si tak lze v hatchbacích jako je například Volskwagen Golf. Své dobrodružné já uspokojíme v sedadle Toytoty Hilux a pro klasiky nechybí ani legendy jako Ford Escort RS1800 Mk2. Tyto vozy spadají do jednotlivých kategorií, které hra rozlišuje. Pokud navážeme na pořadí zmíněných automobilů je to Speed Cross, Extreme Racing a Cross Country. Cross Coutnry a Extreme Racing jsou dále rozděleny na další podkategorie. Rozdělení vozů slouží ke sjednocení výkonů účastníků. Pokud si v single nebo multiplayeru vyberete auto ze škatulky Speed Crossu, utkáte se se soupeři ze stejné kategorie. Pro stylisty, kteří rádi dávají na odiv svou kreativitu a pyšní se logy sponzorů na svých miláčcích, přichází zklamání. Změna vzhledu nám je nabídnuta „pouze" v předdefinovaných šablonách - ve stylu Flatout - které odemykáme postupem. Nicméně máme i tak k dispozici dostatek variant a naším hlavním pokušením je přece rychlá a zběsilá jízda. Gravel dále nabízí úpravy technických specifikací v celé své kráse, a tak si podle povrchu následujícího závodu upravíme sesazení podvozku i citlivost brzd. Pokud přece jenom nevychytáme nastavení do nejmenších detailů a nestihneme vytočit blížící se strom, máme během závodů k dispozici funkci vrácení v čase.

 

Závodění po celém světě

Jednou z velkých předností her je pojetí celkového prostředí závodů. Nabídnuty nám jsou vesměs všechny možné environmenty vhodné k terénnímu závodění. Potěšeni budou milovníci slunných pláží či pouští, drsňáci upřednostňující skaliska položena v nižší i vyšší nadmořské výšce a v neposlední řadě také superstar, které se rády předvedou před publikem na stadionech. Prostředí zde najdeme přírodní i uměle vytvořené a jak bylo již zmíněno, fiktivní i reálné. Například se tak podíváme do arény Memorial Coliseum v Los Angeles. Závody jsou v prostředí orámcovány vytyčeným cílem. Porazit soupeře můžeme v rychlostním závodě na sprint s checkpointy nebo na okruhové trase. Co je na hře velmi krásně zpracovano jsou přírodní podmínky jednotlivých tras. Závody tak nejsou pouze o předjíždění ostatních aut, ale musíme být ve střehu i při měnicích se podmínkách. Řízení nám může značně zkomplikovat ostré odlesky slunce či prach chrlící se od zadních kol jezdce před námi. Ohledně této komplikace samozřejmě platí jediné pravidlo. Šlápnout na to a zařadit předjížděcí manévr! Chvályhodná je také možnost změny pohledů, kdy nám je kromě vzdálenostně odlišných třetích osob a pohledu na kapotu umožněn i pohled přímo z řidičského sedadla. A to je teprve zážitek. Tuto možnosti jistě ocení milovníci jízdy s gaming volantem a příslušenstvím pro reálnější požitek. Celkový vizuál a jeho mechanismy doprovází parádní soundtrack obsahující zejména tvrdší, a hlavně svižnou muziku.

 

 

 

 

Závěrem

Gravel je hodně slibná závodní hra. Nabízí mnoho fantastických lokací, úžasných aut a hlavně nespočet zážitků v terénu. Otázkou je, zda nabízí i něco navíc oproti své konkurenci. Série Dirt je již zaběhlou značkou a nevídaný zážitek můžeme najít také v arkádovce Grip. Inu kampaň má svébytné pojetí, závody nám jsou nabídnuty v single i multiplayer módu a zpracování krajin je prostě nádherné. Gravel, však pořád postrádá něco převratného, čím by mohl své konkurenty jednoznačně zastínit. Dobrá zpráva je, že do budoucna vývojáři mluví o přidávání herních módů v multiplayeru a nejspíš můžeme počítat i s dalšími rozšířeními v podobě DLC. Za naši redakci dáváme 75%. Pokud se o našem hodnocení chcete přesvědčit, můžete si udělat vlastní obrázek. Demoverze je dostupná na platformě Steam pro všechny, kteří uvažují o prožití adrenalinu se vším všudy. 

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist