Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Google Earth – svět na dlani

19.10.10, 18:55, autor: >GM<, vyšlo v blogu: Software
Všichni známe Google, ať už v podobě internetového vyhledávače, prohlížeče, e-mailového klienta nebo jiného softwaru či hardwaru. Jedním z nejzajímavějších kousků je právě Google Earth.

Google Earth – svět na dlani


 

Pokud hledáte neplacený software s mapami celého světa, je Google Earth (dále jen GE) jako stvořený pro vás . Jedná se vlastně o virtuální obdobu globusu, akorát s mnohem vyšším rozlišením a s možností 3D zobrazení povrchu. GE má také mnoho možností navíc. Asi nejpoužívanější funkcí je plánovač trasy či vyhledávač.  O dalších funkcích a možnostech GE se dozvíte v následujících řádcích.

 
Funkce Google Earth


Již v úvodu jsem zmiňoval něco málo o základních funkcích tohoto zajímavého softwaru, v této části článku popíšu funkce více do hloubky.


* Vyhledávání


Vyhledávání v GE slouží k detailnímu nelezení vámi hledaných míst. Když myslím k detailnímu, tak myslím opravdu detailnímu. Vyhledávání se v základu dělí na tři prvky: vyhledávání místa (např. město, čtvrť, ulice atd.) vyhledávání firem (dle místa a kategorie firmy, např. zadáte Bar Opava a GE vám vyhledá všechny firmy v Opavě a okolí s názvem nebo popisem obsahující slovo bar a seřadí je podle abecedy) a dále tu máme vyhledávání trasy (např. Praha -> Paříž, stačí zadat dvě místa a GE Vám vypočítá nejlepší trasu, čas a délku trasy).

 

Ukázka vyhledávání


* Časová osa


GE nabízí družicové snímky i z minulosti, což je docela zajímavá vymoženost. Můžete například porovnávat rozdíly mezi lety 2002 a 2009. Můžete zde i najít historické (ručně kreslené) mapy. Na historických mapách lze i rozeznat Prusko (je na české mapě zobrazeno bíle). Do tohoto tématu bych zařadil i funkci slunečního světla nad krajinou. U této funkce můžete pomocí časové osy posouvat polohu země vůči slunci. Tato funkce vypadá efektně s využitím 3D krajiny (lom světla, stíny atd.).


* Pravítko


Další funkcí je Pravítko. Tato funkce je už spíš standardem u podobných virtuálních map. U Google Earth máme možnost nastavit si různé jednotky délky, jak imperiální (míle, yard, palec) tak i metrické (kilometr, metr, centimetr atd.). Pravítko nabízí také možnost „kurz“, který udává směr měřeného místa (ve °).


* Přepínání mezi režimy


Další funkce obohacující celý program je možnost přepínání mezi režimy Země, Obloha, Mars, Měsíc. Jak již názvy napovídají, jde o přepínání mezi povrchem Země, Měsíce a Marsu, taktéž vyfoceny ve vysokém rozlišením. Režim obloha je taktéž velmi zajímavý, jde vlastně o zobrazení hvězdného nebe, na kterém jsou vyznačeny jak souhvězdí, tak názvy hvězd (většinou to bývají kombinace čísel a písmen). Můžete si dokonce přiblížit dané souhvězdí a zjistit si o něm údaje pomocí integrovaných odkazů na wikipedii nebo NASA, ale to už je jiné téma. Režim obloha dává Googlu Earth úplně jiný rozměr, který je zajímavý a nápomocný jak hvězdářům tak i amatérům, kteří milují pozorování noční oblohy.   

 

Režim zobrazení Marsu a Hvězdné oblohy (souhvězdí Orion)Další funkce


Google Earth nabízí desítky dalších funkcí, pro zjednodušení zde vypíšu ty nejzajímavější a uživatelsky nepřívětivější.


* Hranice a značky


Hranice a značky patří také mezi vydařené funkce. Ačkoli jde o funkci, která je opravdu primitivní, pomůže vám zorientovat se v terénu/na mapě. Tato funkce na virtuálním globusu zobrazí města, vesnice, hranice států, nebo pobřeží. Dále na mapu přidá názvy zemí a při větším přiblížení i okresy/kraje. Dále také přidá názvy moří a oceánů a označí v nich i malé ostrovy, které by jsme mohli lehce přehlédnout. Tato funkce nepatří k funkcím, které jsou opravdu důležité, jde spíš jen o ulehčení práce lidem, kteří zrovna nevynikají v zeměpisu.


* Místa


Další funkce už podle názvu označuje místa, která jsou turisticky zajímavá. Většinou se jedná o odkazy na různé přírodní úkazy (např. propast Macocha), nebo na věci vytvořené člověkem (hrady, zámky nebo jiné zajímavé stavby). Tato funkce vyobrazí i jiné zajímavé a důležité místa, např. mateřské, základní nebo střední školy, případně vysoké školy a univerzity. Pomocí této funkce můžeme najít i hotely nebo různé místa k rekreaci a k odpočinku, tato funkce zahrnuje také obecní úřady a některé firmy.

 

 * Silnice


Mezi další pomocné funkce patří Silnice. Jak již z názvu vyplýva jde o popisky ulic, silnic a dálnic. Tato funkce je opravdu užitečná a přehledně udělaná. Dálnice a silnice pro motorová vozidla jsou označeny oranžovou čárou, mají také svoje číslo. Meziměstské spoje jsou označeny žlutě a ulice/vedlejší silnice jsou označeny bíle. U ulic a silnic také nechybí jejich názvy.


* Panoramio


Funkce Panoramio patří mezi moje vůbec nejoblíbenější. Panoramio je v podstatě databáze fotek zakomponována do GE podle GPS souřadnic. Na mapě ji najdete podle malinké ikonky obrázku. Tuto funkci jsem si oblíbil hlavně proto, protože ukazuje věci takové jaké jsou a pokud vyhledáváte, nebo plánujete cestu do cizího prostředí, Panoramio vám umožní rozpoznat hledané místo podle fotek v něm vytvořených. Navíc, poud se vám fotky líbí, Panoramio nabízí odkaz na autorovu fotogalerii, kde si můžete prohlédnout víc jeho fotek, případně ho i kontaktovat.

 

Ukázka funkce Panoramio (vlevo) a 360 Cities


* Prostorové zobrazení budov/objektů


Tato funkce je spíše pro fajnšmekry, kteří chtějí 3D mapu se vším všudy. Tato funkce pracuje na principu stahování 3D modelů budov. Budovy můžou být buďto šedé bez textur, nebo fotorealistické. 3D modely můžete stáhnout s více zdrojů, nebo si je můžete sami vytvořit pomocí programu Google Sketchup (také vynikající prográmek, doporučuji stáhnout)


* Oceán


Tuto funkci bych zařadil také mezi nejzdařilejší. Jedná se o megafunkci, která vám umožní vyhledávat vraky lodí sledovat tažení živočichů, nabídne vám i dokonce historické mapy oceánů. Tato funkce dokonce umožňuje hledat ideální místa na surfování nebo potápění, informuje vás dokonce i o teplotě vody atd. Nabízí i ukázku vlivu člověka na přírodu, tání ledovců aj. Zajímavým spestřením této funkce je odkázání na časopis National Geographic.


* Galerie


Tato funkce je pro milovníky fotek a dokumentů. Najdete tu odkazy na různé světové asociace pro výzkum atd. Můžu doporučit galerii ESA, NASA, již výše zmiňovaný National Geographic a 360 Cities. Galerie ESA a NASA vám nabídne satelitní snímky Země, snímky vyfocené astronauty nebo zajímavou galerii Světla měst. Galerie Světla měst zahalí celý globus do noci a umožní vám tak vidět spící zemi tak jak to vidí jen astronauté. Galerie 360 Cities vám umožní přepnout se do režimu zobrazení 360° můžete se tedy otáčet v prostoru a prohlížet si okolí, můžete si i dané místo přiblížit nebo naopak oddálit.

 

Ukázka funkce Doprava (jízdní řád/ukázka linek na dané zastávce)


 

* Další


Zde se zařazují nezařaditelné funkce, například odkazy na Wikipedii vázající se k danému místu, funkce národních parků a rezervací, které vám nabídnou zobrazení národních parků případně i vodních ploch. Funkci doprava, která na mapě zobrazí zastávky autobusů, tramvají nebo i vlakové nádraží a letiště, případně vás po rozkliknutí odkážou na jízdní řád.

 

 


 

Závěr

 

Na závěr bych vám chtěl sdělit, že Google Earth si můžete zdarma stáhout a rozhodně to stojí za to. Grafický kabát GE se dá přizpůsobit výkonu vašeho PC, takže by s tím neměl být problém. Můžete si samozřejmě koupit i Profesionální verzi programu za "pouhých" 399 dolarů. Škoda je jen fakt, že Google Earth je prakticky použitelný jen s  připojením z internetu, bez internetového připojení to ani nezkoušejte, nebude to totiž mít žádnou cenu. Instalačka Google Earth má jen pár Mb, ale program si vyhradí na vašem HDD cca 1,5Gb místa pro data k programu.

 

 

 

Oficiální stránka programu: http://earth.google.com/intl/cs/

 

Další články z této sekce...

ANKETA

Používáte Google Earth?

Ano
Ne

Celkem: 239 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 19.10.2010 18:09:35
* BlogRank: 1,16
* Přístupů: 8 760
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist