Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

GETTYSBURG 1863

14.05.11, 22:43, autor: *DL*-vydrýsek, vyšlo v blogu: ten co se ti vysmívá
Střed jihu se severem v této občanské válce byla drtivou porážkou jižní konfederace a unie se chopila vlády.

 

GETTYSBURG

K BITVĚ DOŠLO JEN NÁHODOU

Armáda Konfederace tehdy postupovala po nepřátelském území a vysílala menší oddíly k zajištění potravin a zásob. Jeden z jejích divizních velitelů, generál A. P. Hill, se dověděl, že ve městě Gettysburgu se nachází velký sklad obuvi, a tak tam vyslal své muže s úkolem boty zabavit jako válečnou kořist. Když se však vojáci Konfederace dostali do ulic města, narazili na dvě brigády kavalerie Unie, které zde byly na průzkumu. Ačkoliv byli Seveřané v početní menšině, brzy se jim podařilo zahnat Jižany do úzkých, a to díky palebné převaze, kterou jim zajišťovaly opakovací karabiny s nabíjením zezadu. O střetu v gettysburských ulicích se z hlášení samozřejmě ihned dozvěděl Lee, jenž vydal rozkaz k rozvinutí svých sil, čímž donutil Seveřany k tomu, aby přistoupili na bitvu.

 

 

LITTLE ROUND TOP

Lee měl v úmyslu obejít levé křídlo sestavy Unie, a proto poslal 1. zbor generála Longstreeta proti slabě bráněnému navrší Little Round Top, na jehož vrcholku chtěl uskutečnit chystaný obkličovací obrat. A pak začala vůbec největší dělostřelecká palebná příprava, jaká kdy byla na americké půdě až dosud zaznamenána. Proti postavením Seveřanů na kopci Culp“s Hill zaútočilo klamně několik jednotek Jižanů, aby odvrátilo jejich pozornost. Vytažená linie obrany vojsk Unie znamenala, že bylo snažší posílit každé z Meadyho křídel, zatímco komunikace probíhala podél linie sestavy vojsk Konfederace. Longstreetovx oddíly se řítily zalesněným svahem směrem k Little Round Top k nejzazším pozicím levého křídla Unionistů, které byly obsazeny 20. plukem z Maine, jemuž velel plukovník Joshua L. Chamberlain. Řada za řadou mužů z Alabamy se valila na vojáky z maine, ale Seveřané každý nápor odrazili.

Ještě rok před bitvou u Gettxdburgu byl Chamberlain profesorem rétorikx s moderních jazyků na Bowdoin College. Byl vášnivým stoupencem hnutí za zrušení otroctví a tuto vášeň nyní projevoval při obraně Little Round Top. Přes hodinu se svými muži odolával útokům vojáků Konfederace. Ztratil více než třetinu mužů, docházelo mu střelivo, a to za situace, kdy vše nasvědčovalo tomu, že se blíží poslední útok nepřítele, který jeho vojáci již nevydrží. Sáhl na samotné dno jejich sil a vydal rozkaz: Bodáky nasadit!“ Jeho muži již přesně věděli, co se po nich vyžaduje a nasadili bajonety na hlavně svých pušek. S divokým křikem se pak dvě stovky mužů, kteří již několikrát prošli ohnivých peklem, vrhly dolů z kopce na Jižany. Alabamští byli již viditelně vyčerpaní nesčetnými útoky proti svahu, a nemohli útoku odolat. Mnozí z nich se vzdávali, jiní ustoupili. Little Round Top byl zachráněn a levé křídlo Seveřanů uhájeno. Vojáci Konfederace utrpěli porážky i na jiných místech. Generál Lee tak svůj hlavní úkol nesplnil.


 

PICKETTŮV ÚTOK

Bitva trvala již tři dny a žádná ze stran nehodlala ustoupit. Meade nehodlal útočit, což přimělo generála Leea k tomu, že opět začal uvažovat o rozhodující ofenzivě, kterou by přinutil protivníka ke stažení. Tentokrát chtěl linii Seveřanů ve střední části jejich sestavy ji na dvě části. Byl to napoleonský tah – přesněji řečeno jeho uplatnění v podmínkách moderní palebé síly. N směr hlavního úderu Lee soustředil asi 15 000 mužů. Ačkoliv generálmajor George E. Pixkett byl jen jedním ze tří divizních velitelů, jeho jméno se navždy zapsalo do kroniky této bitvy. Když Seveřané pochopili, jaký sleduje Lee úmysl svou dvouhodinovou dělostřeleckou přípravou do oblasti Cemetery Ridge, generál Meady odpověděl přesunem dalších jednotek z křídel právě do míst ohroženého středu svého postavení.

Hlavní útok Jižanů začal brzy odpoledne poté, co se tisíce jejich vojáků valily přes pšeničné pole k postavením Seveřanů před Cemetery Ridge. Vzpomínal Steven Allen Osborn, unionistický voják Meadovy armády. Někdo zavolal: Tamhle přicházejí! Byl to velkolepý, ale zároveň úděsný pohled na tři řady mužů směřujících vstříc téměř jisté smrti. Nejdříve se ozval jeden z naších kanonů vpravo. A hned po něm se spustil neskutečný řev všech šedesáti našich děl. Napravo od nás Jižané ještě postupovali, ale ti, kteří běželi proti nám, zakolísali, i když se však znovu vzpamatovávali a pokračovali v útoku.

Meade vydal svému dělostřelectvu rozkaz přenést palbu z původních pozic Seveřanů přímo do jejich útočících řad. Byly to smrtelné salvy, kterými kanony Unie hromadně kosily Jižany. Ovšem Leeovi muži prokazovali neuvěřitelnou odvahu, když se navzdory této zničující ohnivé bouři snažili i nadále útočit. Brigádní generál Lewis A. Armistead napíchl svůj klobouk na šavli, zdvihl ji vysoko nad hlavu a zvolal : „Kupředu, chlapci! Bodáky do nich! Za mnou!“ Dříve by takový prudký bodákový útok mohl obranu Seveřanů prolomit, ale nyní, když se zbylí jižanští bojovníci přiblížili na dostřel pušek a mušket Seveřanů, byli zasaženi přímou mohutnou palbou z těchto pěchotních zbraní. Armistead běžel dás s vysoko zdviženým kloboukem a dosáhl kamenného valu, který tvořil součást obryny vojáků Unie, ale po jeho boku bylo již jen pár stovek mužů, kteří zbyli z těch původních 15 000, kteří útok začínali. Byl to masakr a Armistead sám byl zastřelen, když se dostal mezi kanony Seveřanů. Meade okamžitě přešel do protiútoku a zneškodnilJižany, kterým se podařilo proniknout do jeho postavení. Ti, kteří přežili, se stáhli zpět a generál Lee nemohl podniknout nic jiného, než ustoupit.

Pickettův útok“ se stal vyvrcholením bojového úsilí vojsk Konfederace, protože představoval mimořádnou odvahu a odhodlání vojáků a velitelů. Ovšem žádná armáda by nemohla takový úder přestát, a tak i pověst generála lee utrpěla tvrdou ránu. Dovedl Konfederaci až na okraj katastrofy a od této chvíle byl nucen vést pouze defenzivní boje, aniž by byl schopen čelit Unii nějakou smělou akcí. Dny Konfederace již byly sečteny, i když ke kapitulaci došlo až v roce 1865.


 

Další články z této sekce...

ANKETA

proč si myslíte že sever vyhrál ???

Celkem: 65 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

* Založen: 22.4.2011 15:03:00
* BlogRank: 1,23
* Přístupů: 42 149
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist