Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Fish Fillets 2

12.03.07, 00:00, autor: Alenka, rubrika: Herní sekce - Recenze
Dva sympatičtí rybí detektivové jsou po sedmileté dovolené zpátky na scéně. Čekají na ně desítky zapeklitých problémů a složité podmořské případy. Jak dopadl druhý díl v porovnání se svým předchůdcem?
Psal se rok 1998, když na monitory počítačů dorazila z dílen českého týmu ALTAR Interactive nezvykle propracovaná logická hra obrovské obtížnosti. Zdatnější harcovníky si tedy získala takřka okamžitě, přeci jen několik desítek ručně kreslených levelů s narůstající obtížností byly ohromnou výzvou a k popularitě přispívaly i dvě rybičky, jež pracovaly pro FDTO (Fakt Děsně Tajnou Organizaci). V podobných zkratkách se autoři doslova vyžili, vzhledem k faktu že organizace pracovala na Velmi Obsáhlé a Drahé Analýze (VODA). Tu jednoho dne přeruší vpád mimozemského UFA, po němž se vrhají naši dva detektivové do akce za znovunavrácení pořádku a to se značně optimistickým heslem „Tam někde venku je řešení…“. V roce 2002 byli Fish Fillets vydány jako freeware a stahovat je můžete z domovské stránky.


Příběhově se zdá být i v případě dvojky vše na svém místě. Opět se setkáváme s dvojicí hlavních postav, stejných jako v jedničce, které ale za těch více než 7 let spíše omládly než naopak. Jmenují se Max Flounder a Tina Guppyová (kdo v názvu cítí parodii na Akta X, je na správné cestě). Stejně jako v díle minulém i tentokráte se oba společnými silami vrhají do akce za vyřešení další podmořské záhady, tentokráte snad ještě závažnější – z oceánu totiž mizí ryby a podezřelý je Jack Vytahovač. Jak už bývá zvykem, úkol nebývá nikdy jen jeden a tak se téměř souběžně dozvídáte o nezvěstném Virgilovi, bratrovi rapového mistra, Šéfa Kraba. Tím však výčet zajímavých momentů ani zdaleka nekončí a nové a nové souvislosti se budete dozvídat během otevírání nových a nových místností.


Celková koncepce zůstala téměř nezměněna a tak se alespoň základní kostra nese v duchu předešlého dílu. Po absolvování úvodních rozehřívacích kol ve Fishwagenu, se vaše cesta rozvětví do několika oddílů, jež se čas od času dělí dále a dále. To s sebou nese jednu podstatnou výhodu, u hry podobného rázu takřka nedocenitelnou – najednou je vám totiž umožněno mít rozehráno i několik levelů. Tak tedy ve chvíli, kdy nebudete moct za žádnou cenu pohnout s některou z lokací, nemusíte věšet hlavu – a vězte že se podobné situace budou stávat poměrně často.

Mladí kolegové
Příběhová linka není jedinou inovací, která na vás ve Fish Fillets 2 čeká. Autoři šli samozřejmě o něco dále a do druhého dílu začlenili především šestici hratelných postaviček, k nimž se v průběhu hry probojujete. Ty budou taktéž patřit k tradičním obyvatelům podmořských lokací a chybět mezi nimi nebude zachráněný krab Virgil či mořský koník. Každá z postav pak má své vlastní schopnosti, možnosti, jimiž se je třeba řídit, ba co více je na nich řešení jednotlivých pokojů doslova vystavěno.


Ti kdo snad s první dílem nepřišli do styku, se nemusí vůbec bát. I přes poměrně velkou náročnost na logické myšlení v průběhu řešení jsou pravidla, jimiž se řídíte, docela snadná. S rybičkami totiž můžete občas provádět doslova psí kusy. První využitelnou změnou mezi Tinou a Maxem je velikost. Malá křehká dívka se dostane i menšími otvory, odkud může následně otevřít cestu svému kolegovi, což je podstatné vzhledem k tomu, že cílem každé místnosti je dostat se z ní ven a to s oběma postavičkami, jinak je pokus neplatný. Naopak Max jakožto svalnatý chlapák bude muset své parťačce pomoct s ocelovými trubkami, s nimiž ona ani o píď nepohne. Pozor je třeba si dávat také na padající předměty a uvažovat o možnosti posunování předmětů po zádech některému z hrdinů – častokrát se totiž jedná o nezbytný úkon k cestě ven.


Sekera a řasy
Základem podobného posouvání jsou předměty, které jsou hned několika druhů. Ti co hráli díl předešlý jsou obeznámeni s faktem, že pod mořským dnem se nacházejí takřka všechny myslitelné výdobytky moderní společnosti a tak budete pohybovat třeba i se sekerou a nebo některou ze zaklíněných ryb. Naprosto novinkou, která do hry zapadla bez jakýchkoliv problémů, jsou řasy. Ty se od ostatních prvků neodlišují jen a pouze vzezřením. Narozdíl od jiných objektů v případě, že se ocitne bez podpory další pevné opěry nebo ryby, nepadá k zemi, nýbrž plave stále ve stejném místě. To otevírá naprosto nové možnosti, která si dosyta vyzkoušíte během prvních levelů levé větve.

Skládáme puzzle
Takovým malým přívěskem této logické bombě jsou bonusy, které patří k dalším novinkám Fish Fillets 2. Všechny fajnůstky jako jsou puzzle s rybí tématikou, videa a další, k nimž vám otevírají cestu hvězdičky. Těch je v některých levelech i několik najednou a dostat se k nim nebude vůbec jednoduché. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nutný úkon k opuštění místnosti, je také trochu výše nastavena laťka obtížnosti. V případě neúspěchu ale lze jednoduše místnost opustit exitem a posléze se k ní vrátit a hvězdičky uvolnit.


Takovým malým krokem k možná daleko větší „masovosti“ hry je další z novinek, týkající se posunů v průběhu řešení levelů. Pokud si vzpomenete na jedničku, zakotví se vám v mysli jistě na neustálé ukládání pozice po každém správném kroku, což nyní nahradil pro mnohé jistě nedocenitelný pomocník v podobě šipky zpět. Ta byla v jedničce přítomna také, šlo ji ale využít jen jednou jedinkrát. Tentokrát lze zpátky nakrokovat kolikrát chcete a vrátit se tak třeba i na startovní pozici, k níž je ale kratší cesta přes tlačítko restart.

Zvládnuto na výbornou
Asi největším strašákem pro řadu pamětníků a hráčů prvního dílu bylo hladké zakomponování novinek, naštěstí ale vše dopadlo jak nejlépe mohlo. Všechny odlišnosti působí naprosto nenuceně, jako by k Fish Fillets patřily odedávna. Při liftingu neutrpěla ani perfektní hratelnost, jež je opět hotovým klenotem hry. Počítat se ale musí s leckdy opravdu složitou hratelností, která dovolí na úplný konec dojít jen těm nejvydatnějším.


Grafická stránka doznala od dílu prvního asi největších změn. Opět máme co dočinění s krásnou pohádkovou grafikou, tentokráte ale v trochu jiném ladění, které se nemusí zrovna každému hráči jedničky líbit. Každopádně zůstaly na klasicky brilantní úrovni filmečky a rozhovory s všudypřítomnými vtipy a trefnými komentáři, kterými vás budou postavy častovat i v průběhu plnění úkolů. To vše je nadabováno opravdovými profesionály, z nichž se řada údajně podílela i na dabingu Akt X.

Závěr
Sečteno a podtrženo je Fish Fillets 2 více než důstojným pokračováním oblíbené české logické legendy. Na poli komerčních logických her v současné době téměř nemá konkurenci a i kdyby, díky neskonalé hravosti, vtipu a nápaditosti, by ji jednoduše porazili. Za zápor hry lze označit tak maximálně někdy trochu nepříjemná obtížnost, jinak je ale Fish Fillets 2 vynikajícím projektem, který si 86% zaslouží.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist