Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Fenomenální ► Malá Velká Británie ◄

01.01.12, 17:24, autor: Kubiii[CZ]ek, vyšlo v blogu: *YeaH*
Seriál, který vyvrhl do záře reflektorů dva talentované herce, jež převedli rozhlasové gagy na televizní obrazovky a navždy tak proslavili Britský lid. Malá Velká Británie je komediální seriál z dílny Matta Lucase a Davida Walliamse.

 

 

 

 

 

Máte-li rádi Britský humor, nepříčí-li se Vám svérázné názory a chcete-li se zasmát něčemu nelidsky lidskému, seriál Malá Velká Británie je právě něco pro Vás! Díky Lucasovi a Walliamsovi a jejich povrchnímu pohledu na výstřednosti moderního světa si tento seriál oblíbíte. Stejně jako já. Seriál Malá Velká Británie popisuje příběhy postav na Britských ostrovech a ukazuje na jejich slabiny. Upozorňuje tak na špatné vlastnosti většiny z nás. Super hlášky střídají průměrné i horší gagy, avšak po celou dobu Vám tato dvojice natahuje bránici tím typickým Britským stylem. Někomu se zdá být nevkusný, jenomže v podstatě se strefují do lidské hlouposti v nekonečných podobách.

 

Skeč Malá Velká Británie těží především z nápadů Matta Lucase a Davida Walliamse, kteří ztvárňují hlavní herecké role (i všechny ženské). Jejich herecké nadání lze sledovat různými druhy pohledů. Spolu tvoří perfektní hereckou dvojici a dokáží zahrát opravdu všechno. Na míru psaný scénář dodává celému seriálu ještě lepší vyznění. Spolupráci započali v show Mash and Peace, ve které parodovali různé filmové žánry. O rok později natočili šest desetiminutových dílů komediální série Sir Bernard’s Stately Homes, ve které se objevuje jedna z postav (Sir Bernard Chumley), kterou Lucas s Walliamsem později použili v Malé Velké Británii. V roce 1999 založili novou show, kde napodobovali různé hudební hvězdy. Tato show nesla obrovský úspěch. Ovšem naprostý předskokanem seriálu MVB je rozhlasová show na stanici BBC, která se vysílala v roce 2001. Tehdy dostali Lucas a Walliamse nápad převézt tuto úspěšnou rozhlasovou show na televizní obrazovky. V roce 2003 natočili osmidílný seriál, který se stal stejně oblíbeným a dostál tak ocenění rozhlasové předlohy.

 

Malá Velká Británie navazuje na postupy použité ve zmíněných starších show dvojice, odkud si do seriálu vzali i některé postavy. Nejdůležitějším prvkem velkého úspěchu tohoto sitcomu se staly právě výrazné postavy, pro něž jsou typické „hlášky“, které často opakují, a excentrické chování. Stejně tak sehrává podstatnou úlohu narušování zaběhlých konvencí. To je patrné již ze samotného ladění show, která se tváří jako pořad BBC představující zahraničnímu divákovi Velkou Británii a její typické obyvatele, ale už samotný komentář vyvede diváka z omylu – je často značně nekorektní; rasistický a homofobní. Slyšíme parodovat různé druhy chování, povah a zaměstnání, postižení, státní příslušnosti i barvy pleti, poukazují na mládež, stáří, tlusté i tenké. Musím se přiznat, že už samotné vtipy vypravěče ve Vás nahryžou to špatné já a povolí uzdu smíchu. Matt a David proto oslovili Toma Bakera, který v originále tvoří roli ,,vypravěče" a mluví vždy v přechodu ze scénky na scénku. Český  dabing též není špatný. Veškeré dobré seriály staví na kvalitním dabingu a my máme to štěstí, že MVB je jedním z nich. Přesto se Malá Velká Británie do značné míry zakládá na skutečných osobách z řad Britů, což ovšem diváci mimo Británii nemohou poznat, tedy i ocenit.

 

Kostýmy tvoří další podstatnou část seriálu. Jejich přesvědčivost někdy dokáže překvapit. Hlavní aktéři se převlékají za ukecané puberťačky, obézní a obscénní ženy, bláznivé korespondenty vyhozené z BBC, gaye-negaye, zkrachovalé herce, zestárlé atlety, neochotné recepční, transvestity, klavírní virtuózy, postižené, kosmonauty, schizofreniky a spoustu dalších postav. Pokusím se Vám zde vypíchnout alespoň pár, které mě nejvíc ,,osovili".

 

Lou a Andy

 

Lou Todd a mentálně postižený, na vozíku jezdící Andy Pipkin. Dvě postavy, které vznikly už v rockerové show. Tehdy měli představovat hudebníky Lou Reeda a Andy Warhola. Lou Todd je Andyho pečovatel, ale Andy ho často využívá různými způsoby. Lou bere Andyho jako nejlepšího přítele, ale z druhé strany stejné city nepřichází. Lou netuší, že Andy postižení na vozíku pouze předtírá.  Většinou se zobrazují pouze dvě možné varianty na mnoha způsobů. Buď Andy Louovi dobroty využívá a vždy si vybírá z nabízených věcí proti očekávání: kornoutek bez zmrzliny, drahé lístky na operu místo na zábavnou show apod. Poté, co se Lou několikrát ujistí, že je to skutečně to, co Andy chce, následuje nejčastěji odjezd (s vybranou knihou, laskominou, videokazetou apod.) a vzápětí se ozve Andyho: „To nechci“ nebo „To se mi nelíbí.“ Málokdy vidíme moment, kdy Andy plave v bazénu za zády Loua. V moment, kdy Lou nedává pozor, Andy vstane z vozíku a udělá věc, kterou potřebuje (například jde skočit do bazénu, začne bruslit, jde na záchod apod.), a potom zas předstírá neschopnost chodit a provádět složité pohybové aktivity.

 

Andy je často hrubý a antisociální na jiné lidi, což se projevuje tím, že zneužívá Loua a získává si tak u něj důvěru. Andy nemá rád kolem sebe jiné lidi a doslova si vštipuje být jenom s Louem. Když se ho Lou snaží s někým seznámit nebo mu někoho představuje, Andy ignoruje dotyčnou osobu a posléze jí jakýmkoliv způsobem zamezí vstup do jeho intimna. (Finguje pád z vozíku nebo pošle též postiženou na vozíku dolů z kopce.) Některým se zdají být skeče Lou a Andyho nejnudnější částí seriálu, jenomže dvojice je nejdéle vysílaná - objevila se v každé epizodě, kromě pilotního dílu.

 

              

 

Daffyd Thomas

 

Daffyd je jednou z nejpamátnějších postav. Mladík, ve velšské vesnici, který si velmi zakládá na tom, že je gay – ať už svou vizáží, ale především se nezapomene připomenout svou nejčastější frází: „Všichni ví, že jsem jediný gay ve vesnici“. Nedá se přehlédnout, nejčastěji nosí různé uplé pestrobarevné převlečky, trička a kraťásky nebo celou kombinézku s čepičkou. Tak obojek. Je to nagelovaný blonďák. Pije baccardi s colou a hlavně nemá zájem o jakýkoli kontakt s jinými gayi, natož sex, který mu přijde nechutný, protože je přece „jediný gay ve vesnici“, v čemž se snaží utvrdit sebe i své okolí.

 

Na všechny pokřikuje, že nechce být šikanován, ať se mu nesmějí a neponižují ho. Sám předstírá nezájem okolí (že si nemůže najít práci, přítele apod.), avšak je všemi nadmíru tolerován. Právě vtípky ohledně gayů se mi v podání Matta Lucase zdají být na seriálu jedny z nejlepších. Postava už je historická a můžeme jí vidět téměř v každém díle. Jedinou přítelkyni, kterou má je barmanka Mafanwei, která je pro změnu lesba. Daffyda podporuje v hledání gayů a dohazuje mu různé jedince, ovšem ten se ohledně partnerů na všechno vymlouvá. Zde můžeme vidět tu absurditu role a kontrast pravdy a lži.

 

              

 

Majorie Dawes

 

 

Majorie je asi moje nejoblíbenější postava seriálu. Alespoň co se žensých rolí týče. Majorie ženka, která provozuje pobočku skupiny hubnutí s názvem Fat Fighters, i když sama váží něco kolem 100 kg. Vyznačuje se sprostým nadáváním a pokryteckými řečmi směřujícími na účastníky kurzu, které vede. Hlavní členy asi 8 členné skupiny tvoří Pat, Paul, Tania, nejstarší člen skupiny a dále indcká přítelkyně Meera, která mluví plynule anglicky, ale Majorie je proti ní zaujatá a tak Tania milosrdně ,,překládá". Meera je terčem věčným a je šikanována v každém díle. Někdy se dobereme konce, jindy zase Majorie slovo naprosto zkomolí.

 

Majorie svým učňům zakazuje všechny tučná jídla, ale sama přísnou dietu nedodržuje. Zde je zase krásně vidět ten lidský kontrast, na který autoři upozorňují. Dokonce se snažila předstírat, že její nákupní vozík (který byl plný jídla s vysokým obsahem tuku), byl něčí jiný, když narazila na Paula v místním supermarketu, ale i tak je ztrapněna, jelikož Meera je pokladní. V jednom díle navštíví kurz Fat Fighters kontrola, kde Majorie ztratí nervy a přihlížející dámu seřve.

 

 

Show Malá Velká Británie byla na stanici BBC odvysílána poprvé v roce 2003 a vysílala se ve 40 zemích, do roku 2006, kdy skončila, vznikly tři řady po šesti dílech plus dva vánoční speciály. Vznikla také rádiová show stejného názvu. V roce 2008 následovala šestidílná řada Malá Velká Británie v USA. Pro zpestření by bylo dobré sem dodat takový výcuc všech hereckých postav ztvárněný v MVB. Proto zhlédněte nejlepší scénky z 2. série, které sem přiložím.

 

 


Po skončení třetí série v roce 2006, která nebyla tak oblíbená jako ty předchozí, ačkoli sledovanost měl seriál pořád, rozhodly se tvůrci na čas přestat. V roce 2008 se Malá Velká Británie opět dostala na televizní obrazovky. Tentokrát na území USA. Matt a David se rozhodli přestat si dělat legraci ze svého vlastního národa a zaměřili se na zemi práv a svobod. Přivedli své Brity do Ameriky, kde je v naprostém souladu promísili s podobně pitomými, zvrhlými a potrhlými Američany. Lou a Andy si udělali výlet a Majorie vede skupinu Fat Fighters v Americe, kde je výměnném pobytu. Video s legendární Rossie O'Donnellovou máte možnost vidět výše, kterou Majorie uzemní velice netolerantními poznámkami týkajícími se její sexuální orientace. Podle předpokládání se do Malé Velké Británie v USA dostaly nešvary, které snižovaly kvalitu už třetí řady - tvůrci dali dosti prostoru skečům více nechutným než vtipným. (Například třicetiletý syn Harvey, jenž stále potřebuje kojit.) není tedy divu, že si pořad vysloužil rating TV-MA, tedy známku pro diváky starší 17 let.

 

 


Bezesporu inteligentní show se ocitá na pomezí nejprostší lidové zábavy a trefné společenské kritiky. Tvůrci přiznávají, že jejich humor vždy balancoval na hraně, ačkoli show byla od počátku sympatická svou originalitou, za těch několik let poněkud ztratila dech, což tvůrci dodáním více nechutných scén nijak nenapravili. Stále ještě nabízí fanouškům i nezaujatým divákům slušnou zábavu, avšak část jejího kouzla vyprchala.

 

 


 

Zdroje

 

http://www.csfd.cz/film/195273-mala-velka-britanie

http://www.csfd.cz/film/248854-mala-velka-britanie-v-usa

  http://25fps.cz/2009/little-britain

http://en.wikipedia.org/wiki/Bernard_Chumley#Sir_Bernard_Chumley

http://www.bbc.co.uk/comedy/littlebritain

 


 Videa - Jednohubky

 

    

 

    


 

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
Fenomenální, Czech Classic Comedy a mnoho dalšího .. =))
* Založen: 19.12.2009 15:16:48
* BlogRank: 1,55
* Přístupů: 149 780
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist