Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Dream Pinball 3D

16.03.07, 00:00, autor: Ammoni@c, rubrika: Herní sekce - Recenze
Herní stůl, vyleštěná kulička, rychlé prsty a kapsy plné mincí. Jen to nám stačí, aby jsme si mohli zahrát pinball. O tom, že kvůli tomu navíc nemusíme chodit do hospody či baru, se přesvědčíme právě dnes.
Mnohé herní žánry postupem doby ztratily na atraktivitě a v podstatě upadly v zapomnění. Jedním z těchto případů jsou i pinbally, které si svoje „zlaté období“ odbyly v raných začátcích moderní historie počítačových her. Jistě si mnozí vzpomínáte na jednoduchý pinball, který byl součástí Windows a byl postrachem všech šéfů a tajnou slastí všech počítačem vybavených sekretářek. Lidem, kteří na tento žánr her nezapomněli, udělal v minulých týdnech radost distributor HyperMax, který na náš trh přináší toto dílko od maďarských vývojářů. Jak a zda se jim povedlo, se máte možnost dozvědět právě teď.


Ač to nebývá zvykem, na úvod několik slov k samotné instalaci. Po jejím dokončení je totiž vyžadováno ověření o pravosti originální verze a to buď po internetu nebo přes telefon. Pokud si hru takto neaktivujete, bude se chovat jako obyčejná demoverze a nebude vám přístupná třeba možnost podělit se s ostatními o své úspěchy prostřednictvím webových stránek. Navíc, pokud budete hru aktivovat přes telefon, není číslo na které voláte zdarma a náklady na pořízení titulu se tak ještě o něco málo navýší. Teď pár slov k principu hry. Vysvětlovat vám, co je pinball, by jistě bylo nošením dříví do lesa, ale přesto se mohou najít hráči, kteří o této hře nikdy neslyšeli. Princip je následující: hlavní součástí je stůj, který je z horní strany chráněn sklem. Mezi stolem a sklem je řada vychytávek, hejblátek, různých cest, zákoutí a propadání, kterými se kulička rychle prohání. Podle cesty kuličky a jejího pohybu se nám přičítají body. Náš úkol je jediný. Dvěma hlavními páčkami ve spodní části stolu a několika postranními, se snažíme udržet kuličku co nejdéle ve hře a zabránit tomu, aby propadla odkrytou spodní částí stolu pryč. Takže čím šikovnější manipulace s páčkami, tím větší počet bodů, a tím déle můžeme hrát. Samozřejmě pinball je primárně stolní hra, hrající se třeba v baru, podobně jako šipky.


Nejdůležitější částí je u pinballu jistě stůl. V počítačové verzi nejsme odkázáni jen na jeden, ale máme na výběr hned ze 6 kousků. To se možná někomu může zdát málo, ale lepší menší a propracovaný počet, než několik desítek nedodělků, které bychom stejně nehráli. Každý stůl je laděn do zvláštního tématu a to rytířský turnaj, monstra, vodní svět, dinosauří válka, točící se rotory a nakonec dva světy – stůl inspirovaný fantasy. Stoly nejen že vzhledově odpovídají názvům, ale ladí i co se týče namluvení, takže u každého stolu si užijeme jiný a odpovídající komentář. U rytířského je hlas jako by vystřižený přímo z turnaje, u monster je zase skřehotavý, atd. Tento nápad velmi chválím a musím říct, že jsem jím byl hlavně ze začátku poměrně nadšen. Samozřejmě po nějaké době se komentář oposlouchá a zevšední. K provedení stolů se hodí ještě jedna důležitá poznámka, i když by patřila spíš do odstavce s grafikou. Při maximálním nastavení grafiky a tedy i odlesků se sice dočkáme krásného efektu, kdy se nám od skla odráží okolí, ale to poměrně zásadním způsobem znepřehlední hru. Člověk se poté musí na rychle se pohybující kuličku daleko více soustředit a hlavně ze začátku si na tento „zvláštní pohled“ zvyknout. Po několika desítkách minut hraní už mi to ani nepřišlo, ale kdybych nemusel dělat screeny, rozhodně bych si odlesky vypnul.


Ono vůbec pinball je tak trochu kapitola sama pro sebe. Ze začátku totiž moc nevíte, co jaká zátočina udělá, jaký bonus či vylepšení se za ní skrývá. Takže si jen tak pinkáte a objevujete co jaká část stolu dovede. Postupem času už začnete posílat kuličku přesně tam kam potřebujete, už víte jaký výsledek vás za to bude čekat. Mezitím ale budete objevovat další a další bonusy a ani se nenadějete a zjistíte že hrajete už několik hodin. A když nehrajete tak přemýšlíte, jak to udělat, aby se ta zpropadená kulička dostávala častěji na milionový bonus. Může se totiž zdát, že pinball je záležitost na několik minut. Že si prostě chvilku zahrajete každý stůl, získáte pár bodů a poté hru zklamaně odinstalujete. To se samozřejmě stát může, ale pokud vydržíte a objevíte kouzla a tajemství každého ze stolů, budete překvapivě odměněni slušnou zábavou. Abychom to „čekání“ měli přece jen příjemnější, nabízí hra několik vychytávek, které objevíte už po několika minutkách hraní. Jedním z nich je třeba změna kuličky. Je možné vyzkoušet několik různých materiálů, kromě základní ocelové i dubovou, z ořechu, slonoviny, mramoru či dokonce ze zlata. Autoři se na obalu sice holedbají, jak má materiál specifický vliv na pohyb kuličky po stole, já tedy nic moc zásadního nezaznamenal, i když některé rozdíly jsou patrné. Další a neméně zajímavým bonusem je třeba multiball. Jak už název napovídá, objeví se na stole ještě další dvě kuličky, celkem jsou tedy tři a cíleně a dlouhodobě je ovládat, rovná se malému zázraku. Na další specialitky už si jistě přijdete sami. Vzhledem k tomu, že objevování co dalšího stoly ještě skrývají patří k nejzábavnějších momentům celé hry, bylo by jistě chybou všechno prozradit. Samozřejmostí je volba pohledu na stůl, v nabídce je jeden základní a šest pomocných. Hra nabízí i "síťové zápolení", ale v podstatě jde jen o volbu počtu hráčů a střídání se u jedné klávesnice.


O grafice, konkrétně o odlescích, už byla řeč v předchozím odstavci. Provedení hry je po obrazové stránce povedené a lahodící oku. I když jsem nastavil všechno na maximum a to včetně antialiazingu, byl počet snímků za sekundu vysoko nad hodnotou 100. Pokud navíc ještě vypnete speciální efekty, zahrajete si i na velmi slabých počítačích. Autory doporučená minimální konfigurace s procesorem 500MHz a 256MB ram, tak není pouhým snem, jako v případě jiných her, ale reálnou skutečností. Náročná není hra ani na operační paměť, skousne si pro sebe jen nějakých 90MB, což je vzhledem k nárokům součastných her naprosté minimum. Testovací sestava: Athlon XP3000+, 2GB Ram, Radeon X850XT-256.


Myslím, že už máte poměrně jasnou představu, co od hry čekat. Koneckonců pinbally nepatří mezi gamesky, o kterých by daly napsat tuny zajímavého textu. Jednu věc ale přesto musím ještě nakousnout a tou je forma provedení. Ano tušíte správně, problém bude v onom 3D za názvem hry. Je to sice strašně fajn to 3D prostředí, všechno je krutě prostorové a hlavně to úžasně vypadá na screenech. Horší už je, když máte mít jasnou a nezkreslenou představu, co se na stole děje a hlavně – kam asi kulička v příštích sekundách zamíří. To je hlavně ze začátku docela problém, i když se na to dá zvyknout a po několika hodinách už vám to ani nepřijde. Osobně bych dal raději na staré 2D provedení, které sice nevypadá tak cool, ale zato je úžasně přehledné.


Pinball hry, to jsou dinosauři herní scény. V podstatě vyhynulý druh, který se sem tam sporadicky vynoří a zase v tichosti zapluje, aniž by vzbudil nějaký výraznější rozruch. Z toho vyplívá jasná výhoda a velmi jasná nevýhoda. Za výhodu se dá pokládat takřka nulová konkurence, hráč který chce nový pinball nemá v podstatě jiný výběr. Nevýhoda je ovšem tíživější. "Vyhynutí" muselo být něčím způsobeno a to něco je nezájem hráčů. Pochybuji, že člověk který nemá k pinbalu výrazný pozitivní vztah, bude investovat několik stokorun do počítačového zpracování. Do které skupiny patříte vy, si musíte říct sami, stejně jako jestli se vám investice vyplatí. Hra vychází s českými titulky a je vhodná pro děti od tří let. Já ještě dodám, že Dream Pinball 3D není žádný propadák a dokáže každému nabídnout pár hodin zajímavé zábavy, i když s plnohodnotnými AAA tituly se rovnat nemůže.

Hodnocení 65% pozn. Jestli právě těď s láskou hledíte na vyleštěné pinballové kuličky ve vytríně a ve spaní vám pravidelně cukají obě ruce, klidně si k hodnocení přičtěte 30 bodíků :o)

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist