Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Domina

10.01.18, 22:00, autor: .Steve., rubrika: Herní sekce - Recenze
Gladiátorské zápasy na život a na smrt, to jest Domina. Nakupte otroky, vytrénujte obávané bojovníky, jež se stanou pravými šampióny. Získají vyvolení vytouženou svobodu nebo bude jejich krev prolita ve jménu arény?

Herní titul Domina nás přenese do starověké Itálie, kde vlastnit otroka je zcela běžná a přirozená věc. Jenže předat všechnu práci otrokům znamená získat moře času, při čemž počítače, smartphony ani televizní obrazovky v oné době příliš neprofitovaly. Bylo tak třeba hledat pobavení jinde. A tak naši předci vymysleli brutální gladiátorské zápasy, kde krev a smrt byly očekávanou záležitosti. Pávě v tomto prostředí se stáváme dominem, pánem a majitelem vlastni gladiátorské školy. 

 

Hra má v podstatě dvě hlavní lokality. První je prostranství našeho domu, kde gladiátoři celé dny trénuji své bojové schopnosti, aby zvýšili své šance na vítězství. My jim přitom určíme, v jaké oblasti se mají zlepšovat, ať už jde o ovládnutí zbraně (damage), sílu (HP), meditaci, obratnost nebo obranu. Po chvíli procvičování jedné oblasti se hrdinovi zvýší ona dovednost, což se však projeví teprve v boji. Schopnosti se hromadně zvyšují také s každým vítězstvím v aréně. Trénování celkově urychlí různé stavby jako je třeba dřevěný panáček určený pro trénink. Veškerou stavitelskou činnost umožňuje architekt, kterého si lze najmout. Mimo něj lze najmout tajného agenta, který pro nás například krade zbraně či brnění, nebo třeba hudebníka, jež všem neustále zvyšuje morálku. Důležitou úlohu sehrává také Medicus, tedy léčitel. Ten dokáže poměrně rychle léčit zraněné bojovníky. Mistrů ve svém oboru, které si lze najmout, je tu ale celá řada. Každý umožňuje určitá vylepšení, která nám zůstanou i po jejich odchodu. Jelikož ale můžeme mít v domě maximálně tři specialisty, vyplatí se vše důležité vyzkoumat a odborníka vzápětí vyměnit. Některá povolání se ale přece jen vyplatí si ponechat, protože poskytují neustálé bonusy. Zmíněný Medicus ostatní zdarma léčí, kovář automaticky vylepšuje nebo opravuje zbroj, farmář zase produkuje jídlo.

 

 

Každému z gladiátorů můžeme určit bojovou třídu. Od začátku je odemknutá pouze třída Thraex, která využívá štít a meč. Po účinném vykrytí štítem dokáže hbitě zaútočit. Jde o jakýsi zlatý střed mezi útokem a obranou. Na damage pak je zaměřený Murmilla, který vládne dvěma meči. S trojzubcem a sítí pro změnu pobíhá Retiarius, jež je tak trochu specialitkou. Jeho síť totiž soupeře zvládne dočasně zablokovat. Všechna tři jména tříd nejsou výmysly, ale reálnými názvy skutečně existujících typů gladiátorů starověku.

 

Po zvolení třídy již za konkrétního gladiátora můžeme utrácet zlaťáky. Vylepšit lze jeho zbraň (případně i štít), helmu, chrániče ramen a nohou, brnění stehen a brnění hrudi. Pokud se gladiátorům v zápase daří, odemykají se jim sloty, do kterých umisťujeme speciální karty. Každá karta pak bojovníkovi přidá nějaký ten bonus, například o 35% vyšší damage po úspěšné obranném výpadu.

 

Každých pár dní nám je nabídnut zápas. Poskytnuty nám jsou také podrobnosti o soupeři, takže známe soupeřův útok, obranu, počet životů a podobně. Na první pohled by se mohlo zdát, že nejvýhodnější taktikou je do každého zápasu poslat našeho nejsilnějšího borce. To sice znamená maximální šanci na vítězství i odměnu, avšak po určitém počtu vítězství daný gladiátor začne požadovat svobodu. To sice lze i několikrát odmítnout, ale hrdý gladiátor pravděpodobně stejně uteče a to i s drahým vybavením na sobě. Hru dále zpestřují různé neobvyklé situace, kdy se musíme rozhodnout, jak budeme jednat. Tak třeba na nás vybafne cedulka s textem, dle kterého nám byla omylem doručena zásilka drahých vín. Buďto je můžeme přijmout a nechat si vše pro sebe, zcela odmítnout, nebo je třeba zaslat nějakému tomu politickému spojenci, čímž si u něj zvýšíme oblibu.

 

 

 

 

Když se člověk podívá na obrázky nebo video ze hry, zřejmě ho Domina jen tak nezaujme. Spíše ho napadne něco ve smyslu „co to sakra je?“. O to více titul překvapuje svou návykovostí a hratelností. Pixelová grafika je hravá a vytváří perfektní atmosféru, kterou však ještě o level výše dostává výtečná hudba. Domina vás donutí hrát znovu a znovu už jen díky své vysoké obtížnosti. Často vám vaši nejlepší gladiátoři zemřou a s vámi to půjde rychle z kopce … nová hra zkrátka bude nutností.

 

Druhá část hry, která je spíše jen zajímavým bonusem, je boj. Zpočátku za vás bojovat umělá inteligence. Dominus však umožňuje odemknout tzv. „ovládání mysli“, díky kterému je možné kontrolovat jednoho z vašich gladiátorů přímo v aréně. Boj je zábavným, přesto ne extra zajímavým či propracovaným. Jen tak mimochodem – nepřijdeme ani o hromadné bitvy, kde na každé straně bude stát celá řada gladiátorů nebo i krvelačných zvířat. Za nás Dominus získává moc hezkých 85%.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist