Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Dinosauří…kam se poděli?!?

02.05.10, 17:49, autor: Abedi-Pele, vyšlo v blogu: Abegol
dinosauři byli skutečnými pány větší části období druhohor. Ovládli celou pevninu, vytlačili jiné plazy a první savci proti nim vůbec neměli šanci.

Dinosauři


 

Dinosauři jsou plazi a jako takoví snášeli vajíčka s vápenatou skořápkou. Od svých příbuzných se v jedné věci zásadně liší. Pokud se pořádně podíváš na nějakého dnešního ještěra nebo želvu, zjistíš, že jeho nohy jsou po stranách těla, které jsou mezi nimi jakoby zavěšené. Kvůli tomu se tito plazi musí pohybovat plazením, při kterém tělo ohýbají do stran. Dinosauři ale měli končetiny umístěné přímo pod tělem - tedy stejně jako savci - a mohli se díky tomu pohybovat mnohem efektivněji než jiní plazi. Nohy pod tělem v druhohorách představovaly evoluční novinku, které se musela přizpůsobit stavba pánve. Podle ní se dinosauři děli na dvě hlavní skupiny. Plazopánví dinosauři, mezi které patří všichni draví dinosauři a také býložravý sauropodi, mají pánev trojpaprsčitou. U ptakopánvých dinosaurů, kam patří stegosauři, rohatí triceratopsové a hadrosauři, byla pánev čtyřpaprsčitá. Tady se nenech zmást - potomky dinosaurů jsou ptáci, ale proti veškeré i skuteční obři. Někteří sauropodi (například argentinosaurus) měřili kolem 40 metrů a vážili kolem 100 tun. Největší současný živočich - velryba plejtvák obrovský měří kolem 30 metrů, ale může vážit až 180 tun. A proč vůbec sauropodi dorůstali tak obrovských rozměrů? Někteří vědci si myslí, že důvodem byl jakýsi závod s rostlinami. Ty se snažily uniknout spásáni hltavými kolosy a natahovaly se do výše. Větší a vyšší dinosaurus byl logicky ve výhodě.

 

Dalším důvodem může být tělesná teplota. Vědci se dnes domnívají, že někteří dinosauři byli teplokrevní jako savci a ptáci. Jiní zase nemuseli být ani teplokrevní, ani studenokrevní jako plazi, ale spíš něco mezi tím. Větší tělesná velikost jim pak mohla pomáhat udržovat stálou tělesnou teplotu, díky které mohli být aktivní i v noci nebo v chladnějším prostředí. At už to bylo jakkoli, jako bonusovou výhodu obří sauropodi získali určitou míru bezpečí - v dospělém věku si na ně z dravých dinosaurů troufl jen málokdo.

 

 Dinosauři by nedokázali vládnout tak dlouho, kdyby nebyli přizpůsobiví. Vědci neustále nacházejí nové a nové důkazy o tom, že dinosauři dokázali přežívat i v měnícím se prostředí a obtížných podmínkách. Teprve nedávno například vyšlo najevo, že někteří malí dinosauři si vyhrabávali doupata, ve kterých přečkávali noc nebo dlouhou polární zimu.

 

 


 

 

 

Dinosauři vznikli ve středním až pozdním triasu asi před 230 miliony let. Jejich předky byli plazi archosauři, ze kterých se kromě dinosaurů vyvinuli například také ptakoještěři a krokodýli. Za jednoho z nejstarších dinosaurů a nad i předka všech dalších druhů považují vědci asi 1 metr dlouhého dravce eoraptora, který žil před 230 až 225 miliony let. Pokud to tak je, byli zřejmě předchůdci dinosaurů velice malí archosauři, kteří se - stejně jako eoraptor - pohybovali po zadních nohách. Jakmile byli na světě, rozvíjeli se dinosauři velice rychle, takže celou souš zcela ovládli už před 200 miliony lety.

 

 

Potomci dinosaurů

 

Pokud to ještě nevíte, připravte se na překvapení. Všichni dinosauři nevyhynuli a některý z nich ti možná právě ted přeletěl před oknem. První dinosaurus byl popsán v roce 1924 a jeho kosti vědci zkoumali tak, že je srovnávali s kostmi živých zvířat. Dinosaura, který dostal jméno megalosaurus, tak správně zařadili mezi plazy, ale představit si, že by mohl být příbuzný ptáku, už bylo nad jejich síly. První, koho ta myšlenka napadla, byl britský přírodovědec Thomas Henry  Huxley. V roce 1868 ji oficiálně vyslovil a setkal se s posměchem uznávaných paleontologů. A to i přesto, že poukazoval na anatomickou podobnost mezi kostrami ptáků, dravých dinosaurů a slavného praptáka archeopteryxe. Fosílie archeopteryxe byla v roce 1860 objevena v jednom německém dole a pro vědce byla natolik matoucí, že ji mnozí z nich raději šmahem označili za povrch. Archeopteryx žil v období jury asi před 150 miliony let. Měl zubatý zobák, drápy na křídlech a díky peří zřejmě dokázal plachtit na krátké vzdálenosti. Kostra 1964. Skupiny paleontologů objevila fosílii malého dravého dinosaura z rodu Deinonychus. Při pohledu na fosílii si chvíli mysleli, že je šálí zrak, protože lehoučká kostra se skoro jako vejce vejci podobala kostře ptáka - třeba úplně obyčejné slepici. Vědci pak vypracovali podrobné srovnání kostry deinonycha s kostrami jiných živočichů. Našli neuvěřitelně vysoký počet znaků, které mají ptáci a dinosauři, ale už zádní jiní tvorové. Závěr studie byl proto jasný: ptáci jsou přímými potomky dinosaurů. Jestli je budeme pokládat za žijící dinosaury, záleží jen na tom, jak obě skupiny vymezíme. Jasná hranice, která by ptáky oddělila od dinosaurů, totiž neexistuje.

 

Obrovský dík patří spoluautorovi článku mp3golek^5_ bez jeho pomoci a přičinění by tento článek nikdy nespatřil světlo gameparku.

Další články z této sekce...

ANKETA

Před jakou dobou vznikli dinosauří?

Celkem: 450 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 3.4.2010 18:17:36
* BlogRank: 1,2
* Přístupů: 26 485
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 2
Toplist