Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Death Rally 2012

01.10.12, 14:00, autor: .Steve., rubrika: Herní sekce - Recenze
Auta a zbraně či závody a destrukce, tak by se v krátkosti dala charakterizovat arkádovka Death Rally 2012, která dokázala seriózně skloubit nebezpečně destruktivní zbraně a do poslední sekundy napínající závody. Do rukou se nám tak dostává jednoduchý a přesto tolik zábavný titul, který oplývá vynikající hratelností. Jak jsou na tom ale ostatní prvky titulu?

Když roku 1996 vyšel původní, tehdy velmi zajímavý Death Rally, všichni ho chtěli hned vyzkoušet. Svůj podíl na tom měla také kompletně freeware licence. Po vyzkoušení jsme si samozřejmě hru ihned zamilovali, neboť poskytuje neuvěřitelnou dávku zábavnosti a jen tak nás od obrazovky nepustí. Zájemci si původní Death Rally stále mohou stáhnout zde. Death Rally se objevil také na mobilních telefonech, ale ovladatelnost na tom nikdy nebyla příliš dobře. Proto se fanoušci série dlouho těšili na nejnovější díl, který na PC vyšel 3. Srpna 2012.

 

 

Příběh začíná nelítostnou honičkou, kde se snažíme coby nelegální závodník ujet bandě policejních aut. Ať už se snažíme sebevíc, nemáme absolutně žádnou šanci zdrhnout, neboť příběh počítá s naším zatčením. Následuje zajímavá nabídka. Buďto můžeme jít na pěkně dlouhou dobu do chládku nebo hrdě bojovat v Death Rally. Samozřejmě si vybíráme druhou možnost a pořádné závody mohou začít. Celý příběh celkově není nikterak zajímavý a můžeme jej s klidným svědomím ignorovat.

 

 

Death Rally totiž není vůbec o příběhu, ba naopak, již po pár minutách nám začíná být jasné, o co tady vlastně jde. Díky zbraním musíme řešit zábavné dilema, zda se tlačit dopředu a mít za zády zbraně všech soupeřů nebo zůstat pěkně vzadu a protivníky jednoho po druhém demolovat. Po jejich zničení na trati zůstane jen vrak s naším podpisem, žádný respawn zničených aut tedy neprobíhá. Závody ale nejsou nikterak dlouhé a zničit všechny protivníky prakticky nelze stihnout. S touto taktikou navíc do cíle dojedeme mezi posledními. Nejlepším řešením se tak zdá být jakýsi kompromis.

 

Na trati v průběhu závodu narazíme na smrtící barely, které chvíli po průstřelu explodují a poničí tak blízké řidiče. Kromě nebezpečných nástrah narazíme také na bonusy, ukryté v krabicích rozházených po celé trati. Aby z nich vypadly cenné věci, je třeba je nejdříve rozbít, což není zase tak jednoduchý úkol, neboť krabice mají pěkně tvrdou skořápku. Získat ale můžeme například okamžité opravení našeho auta, náboje, peníze nebo nitro, díky kterému se snadno dostaneme do předních pozic.

 

 

 

Po každém závodu jsme odměněni patřičnou sumou dolarů, kterou lze dle uvážení rozdělit do vylepšení našeho vozu. Zlepšit tak můžeme rychlost, ovladatelnost nebo brnění. Průběžně je také třeba opravovat stav vozidla, které se stále opotřebovává. Vinu na tom mají především soupeři, kteří do nás sypou náboje hlava nehlava. Technickému stavu vozidla odpovídá také jeho vizuální stránka a tak je patrné, které vozidlo je na téměř na rozpadnutí. Pokud se nám s rozdělováním bodů nechce lámat hlavu, lze je nechat rozdělit zcela automaticky. Každé auto má však u svých parametrů maximální limity, které nelze překročit. Proto je nutné odemykat stále novější a lepší fára. Ty však nemůžeme jednoduše koupit, ale je nutné nasbírat potřebné díly, díky kterým se následně daný automobil odemkne. Zároveň lze tyto díly sbírat pouze na nadcházející model a tak se nemůžeme snažit hned ze začátku odemknout ty nejdražší auta. Modelů aut je dohromady pouze osm, což sice není málo, ale očekávali jsme jich o něco více.

 

 

Kapitolou samou o sobě jsou potom zbraně, které lze na vůz přidělávat a následně i vylepšovat. V základu je každé auto vybaveno samopalem, který z auta bohužel nejde vůbec sundat. V průběhu závodů pak sbíráme nové součástky, stejně jako u odemykání aut. Díky nim si stejným způsobem zpřístupníme nový arzenál. Ten pak jednoduše přimontujeme na auto a bitva, tedy závod, může začít. Touto cestou se můžeme vybavit například brokovnicí, těžkým kulometem nebo bazookou. Namontovaným zbraním lze za finance zvyšovat level, díky kterému získají výrazně lepší vlastností. Před závodem dostaneme pouze několik nábojů, které rychle dojdou a tak je dobré jich na trati několik nasbírat.

 

 

Kromě klasických závodů narazíme také na demolice, kde se počítá jediné, zničit co nejvíce protivníků. V uzavřené aréně se tak proti sobě postaví řada aut, které si jdou nekompromisně po krku. Jelikož se každý snaží dostat za záda druhého, často všechny auta jen krouží dokola. To může být velmi nezáživné, někdy až frustrující, neboť se nemůžeme dostat za protivníka a zároveň ani on za nás. Zničené auta se ale na rozdíl od klasického závodu téměř ihned respawnou a destrukce tak může pokračovat. V menu nás občas také překvapí časově omezená nabídka, kdy je nám nabídnut speciální závod, za který samozřejmě získáme mimořádné peníze.

 

Bohužel jsme narazili také na několik nedostatků. V případě srážky či smyku, kdy není problém vyletět z vozovky, by hráč ocenil tlačítko, které ho vrátí zpátky na silnici. Tuto základní funkci však v Death Rally nenajdeme a tak jsme nuceni pokaždé zdlouhavě couvat a snažit se nabrat správný směr.

 

 

Grafická stránka je na tom bohužel o něco hůře. Na první pohled je jasně patrný zastaralý vzhled jak map, tak samotných vozidel. Vyjímkou nejsou ani efekty jako výbuch barelu nebo střelba zbraní. Velké množství není ani map, které jsou sice dobře vymyšlené, zato se někdy opakují a změní se jen směr, ve kterém danou mapu jedeme. To však nemusí být zas až takový problém, neboť Death Rally 2012 má v zásobě kompenzaci v podobě velice slušné hratelnosti. Při závodění vidíme vše shora, což je velmi přehledné a zároveň je to příjemné zpestření závodního titulu.

 

Úplně nová dimenze je multiplayer, ve kterém si s přáteli užijeme opravdu hodně zábavy. Například moment, kdy se po dlouhé bitvě rozletí auto kamaráda na cucky, je zkrátka k nezaplacení. Zahrát si můžeme uzavřené zápasy, tedy jen s pozvanými hosty, nebo online se zcela náhodnými hráči.

 

Death Rally 2012 je klasická arkádovka, která nabízí pěknou dávku zábavy. Po zuby ozbrojená auta, postupné odemykání stále nových věcí a pekelně dobrá atmosféra nás prostě baví. O něco hůře už na tom je příběh, grafika a zpracování. Přesto je Death Rally vcelku vydařenou hrou, která si zaslouží naši pozornost. Od nás si odnáší hodnocení 78%.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

O hřeZákladní informace o hře
Death Rally 78%Hodnocení GameParku:
85%Hodnocení čtenářů:
Vydavatel:
Žánr:
Přejít na stránku hry

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist