Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Cyberpunk 2077

03.07.18, 14:00, autor: jsemchleba, rubrika: Herní sekce - Preview
Jak bude vypadat blízká budoucnost při rychlosti technologického pokroku, který zážíváme? Vývojáři Zaklínače 3 přicházejí s futiristickým světem Cyberpunk 2077. Co všechno zatím o hře víme a kdy se jí dočkáme?

Dlouho očekávaná hra Cyberpunk 2077 byla konečně prezentována pro veřejnost více než video trailerem, a to na veletrhu E3 2018. Parta vývojářů z CD Projekt RED, kteří mimo jiné stojí za veleúspěšným titulem Withcher III: Wild Hunt, se rozhodla pustit do nového akčního RPG v neotřelém temně futuristickém stylu. Kromě svérázné atmosféry nám tato hra přináší mnoho novinek právě oproti úspěšné sérii Zaklínač, kterou jsou vývojáři kolem CD Projektu známi. Nicméně mezi sebou najdou i jisté podobnosti. Čím je Cybepunk 2077 shodný s video-herní sérií Zaklínač je inspirace předlohou z jiného média. Zatímco Zaklínač čerpá většinu námětu ze stejno jmenné knižní série Zaklínač, Cyber Punk 2077 je inspirován (Dračáku podobnou hrou) Cyberpunk 2020 z roku 1988.Temná zákoutí, rozdělená společnost na chudáky a bohaté, robotická vylepšení, a to vše v blízké budoucnosti nám cyberpunkové prostředí nabízí. Jelikož pojem cyberpunk má v sobě obsažen otázku technologií sice blízké, ale zároveň ne přímo navazující budoucnosti, bylo u názvu hry posunuto datum o pár desítek let, aby odpovídala blízké budoucnosti korespondujícímu k datu vydání hry. Cyberpunk 2077 je ve stádiu pre-alpha a oficiální datum vydání je oznámeno na rok 2019.

 

 

Vývojáři spoléhají na svoje dosavadní umění a zkušenosti získané v hybridu žánru RPG a akce. Můžeme se těšit na hlavní postavu s minimalistickým a zároveň tajuplným jménem V. V je nájemná puška, operující v temných zákoutích města Night City z distopické budoucnosti. Tvorba herního charakteru je plně závislá na nás hráčích, podle jakého gusta si postavu vytvoříme. V oficiálním traileru je V ztělesněná ženskou postavu, nicméně je potvrzené, že mimo jiné, i pohlaví je předmětem hráčovy volby. Na začátku si také vybereme jedno ze tří hlavních zaměření Kreací na počátku hry však rozvoj postavy nekončí. Pro hru je klíčový koncept kyborgů, tedy napůl lidí, napůl robotů.

 

 

Mimo kosmetické doplňky tak tvoří zajímavou část upgradu postavy možnost vylepšování se implantáty, kterými jsou třeba mantis blade (čepele ukryté v předloktí). Tyto robotické vylepšení budou zajímavým mechanismem v rámci herní dynamiky. Kouřová clona pohltí protivníky na úprku? Nevadí, náš oční implantát prokoukne každou nekalost a už nám jenom chybí, aby druhé oko disponovalo laserovým paprskem. Ačkoli je hra silná ve svých RPG prvcích, které nám dovolují si V přizpůsobovat k pohledu svému, obsahuje zároveň silný akční prvek. Celá hra je koncipována jako FPS a můžeme se tedy těšit i na pořádný close combat z první osoby. Z předešlých počinů CD Projektu RED můžeme soudit, že nás čeká pořádná krvavá lázeň… v případě kyborgů se však nesmíme štítit umazat si ruce i od oleje.

 

 

Už víme, že se můžeme těšit na pořádnou akci, která by mohla zamáchat se stavem ne mála epileptiků (bez legrace hra obsahuje velké množství světelných efektů a pokud trpíte epilepsií určitě se před hraním dále informujte). Dočkáme se plnohodnotného otevřeného světa. Světa, který je protkán společenskými problémy a budeme se muset prodírat jak smrdutými stokami, hromadnou dopravou, tak potichu našlapovat v honosných vilách těch, kteří tahají za nitky. K dispozici budeme mít vozový park od aut přes motorky až po létajících strojů a bylo zajímavé mít k dispozici implantát v podobě raketových bruslí, ten ovšem není ohlášen oficiálně. Také se můžeme těšit na bohatou kooperaci s NPC, kdy nám ne všichni budou chtít pouze zpřetrhat naše obvody, ale také se najdou tací, kteří s námi budou hájit stejnou věc. Od zadávání misí, poskytování materiálu přes kooperaci přímo na zadaném úkolu. Dialogy mezi postavami mají být pojaty ve stylu Zaklínače 3 a na internetu je dokonce možné najít fanoušky předělaný trailer, který je doplněn o zvukovou stopu ze Zaklínače. Veřejné informace jsou zatím zejména k obecnému prostředí hry a singleplayeru, bez podrobnějších informací je však oznámen i multiplayer mód. Vývojáři hlásí, že chtějí, aby multiplayer nebyl odtržen od singleplayerového módu, proto se na internetu rozvíjí diskuze, jakou podobu bude mít a zda by mohl být pojatý podobně jako GTA V.

 

 

Cyberpunkový svět pohybující se kolem žánru sci-fi láká k mnoha představám a očekáváním. Přece jenom se hra odehrává v blízké budoucnosti, u které můžeme z hlediska rychlosti pokroku těžko předpokládat její finální podobu. Jednou z věcí, na kterou se fanoušci vyloženě těšili jsou létající auta. V rozhovoru pro Rock Paper Shotgun šéf kinematografické sekce hry Maciej Pietras však vyvrátil, že by létající auta byla volně k dispozici. Toto tvrzení opírá o argument, kdy létající auta jsou nejdražší komoditou v Cyberpunk 2077 a i když budeme mít příležitost se v nich proletět, nebude nám dovoleno je plně kontrolovat. Fanoušci zaklínače také spekulují o možných easter eggách, které by se z této kultovní série mohly objevit ve světě Cyberpunk 2077. Diskutovaným easter eggem je například vystupování charakteru Ciri, dcery zaklínače Geralta, která se v jedné ze svých vizí ocitla ve světě ne přiliš odlišnému od cyberpunkové scenérie. Herní vedoucí Adam Badowski však na E3 v rozhovoru pro Polygon popřel možnost jakýchkoliv easter eggů, jelikož CD Projekt RED nemá zájem o propojování jednotlivých příběhových vesmírů.

 

 

Po prvním traileru bylo po pěti letech konečně představeno něco více z Cyberpunku 2077, a i když se tato doba zdá nesnesitelná, vypadá to, že se máme na co těšit. Ostřílení matadoři z CD Projektu RED aplikují veškeré své dosavadní zkušenosti z žánru akčního RPG a posouvají jej na další level. Pojetí hry by mohlo slíbit téměř nekonečnou zábavu v podobě propracovaného singleplayeru kombinovaného s multiplayerem na vyřádění. Hra je ohlášena na příští rok a během této doby nám vývojáři jistě uvolní další střípky do této futuristické skládačky.

 

Zdroj: E3, Polygon, IGN

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist