Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

CrossOut

08.08.17, 07:00, autor: ElementGamer, rubrika: Konzole - Recenze
Mad Max se vrací na scénu, jen tak trochu v jiném hávu. Přestože tvůrci CrossOutu rozhodně věděli, kde čerpat, jedna otázka zůstává. Má cenu se do tohoto post-apokalyptického světa vůbec pouštět?

Multiplayerových a MMO her je v dnešní době požehnané množství. I když je zlatá éra žánru ta tam, přesto se jednou za čas na trhu objeví několik zajímavých kousků, které mají potenciál zaujmout svými inovacemi a dosud neviděnými funkcemi. Přesně tou hrou je také CrossOut, který jako by z oka vypadl ze světa Mad Max. Rachot motorů ničivých strojů, hrůzná apokalyptická scéna v pozadí a tunění svého smrtonosného vozu. Udělat MMO hru na motivy post-apokalyptických filmů a her, kde zvítězí to nejšílenější auto, byl zkrátka geniální nápad. Ovšem jak je na tom jeho zpracování? A má vůbec cenu tomuto titulu věnovat svůj čas?

 

 

Hratelnost jen pro odvážné

Hlavní doménou hry jsou pochopitelně auta. Tomuto zjištění se nevyhnete, jelikož není možnost přeskočit tutoriál a i ostřílení jezdci budou muset přežít několik repetitivních a ne zrovna nápomocných misí. Ještě před úpravou svého čtyřkolového (nebo více) mazlíčka budete muset projít stručným představením inventáře, herních módů a samotného ovládání. Nejedná se o nic složitého, avšak vývojáři pravděpodobně stejný názor nesdílí. Po absolvování začáteční pasáže vám už nezbyde nic jiného než opakovat tutéž misi neustále dokola, a to kvůli potřebným surovinám. Jediným vašim cílem je spolu s několika hráči (nebo boty) zničit nepřátelský tým na malé a fádně vypadající písečné mapě. Postupem času je možné střídat map více, ovšem průběh a výsledek zůstává stejný - nasbírat dostatek materiálu, který za splněnou misi získáte.

 

Tuto skutečnost plně vynahrazuje samotná úprava vozu. Je jen na vás a vaší fantazii, jestli si z obyčejně vypadajícího jeepu uděláte monstrózní kolos s pěti kulomety a obrovskými koly, nebo malé rychlé auto vhodné do pouště. Jediným limitem je počet použitých součástek. Za každý level navíc se vám odemkne možnost využít několik kusů materiálu navíc. Často je ale daleko výhodnější sáhnout po úspornější variantě vozidla a kroužit kolem nepřítele za zvuku kompaktního kulometu, než mít těžkopádný stroj, který ani nelze řádně otočit. Naštěstí je k dispozici variabilní sada součástek, takže se vám s největší pravděpodobností nestane, že narazíte na velmi podobné auto, jako je to vaše. Pro vyzkoušení účinnosti nově nabytého stroje se nabízí malá testovací plocha před garáží, kde se teprve pořádně ukáže funkčnost stroje.

 

 

Co se týče samotné hratelnosti, nejde o nic nového. Ovládání auta je spíše arkádové a zaměřené na co největší rychlost a efektivitu. Jediná výtka směřuje ke konzolím, kde je kontrola nad strojem poměrně obtížná. Na rozdíl od zmíněného Mad Maxe, kde bylo ovládání podstatně jednodušší, vám bude trvat daleko déle, než si zvyknete. Na výběr není ani pořádné přemapování tlačítek, či jiný model řízení. Frustrace je zkrátka na denním pořádku a často se místo u nepřátelského vozidla ocitnete opření o nejbližší skálu. Zrovna řízení je přitom v tomto titulu stěžejní a vítězství týmu v nepříliš ojedinělých situacích závisí právě na vašich schopnostech.

(S)poušť, kam se podíváš

Grafická stránka hry rozhodně není důvod, proč byste měli CrossOut hrát. Není sice vyloženě špatná, ale doskakování textur, nevýrazné detaily a chudé prostředí udělají své. Opakující se mapy tvoří povětšinou akorát poušť, trosky a silueta vzdáleného města, jehož sláva už dávno pohasla. Prostředí není ani detailní a nejednou narazíte na rozmazaný nebo jednolitý objekt. Tomu nepomáhá ani propad snímků za sekundu, který není neobvyklý a kazí celkový zážitek. Především při výbuchu aut se nevyhnete stutteringu a náhlým záseků. 

 

Naštěstí jsem nezaznamenal žádné bugy nebo chyby, které by hráče výrazně omezovaly v postupu. V případě neplánovaného převrácení vašeho vozidla se můžete díky speciální součástce postavit "zpět na nohy", takže ani v případě nečekaného bugu neprohrajete zápas. Každopádně někdy je zřejmě lepší si určitý prvek vypůjčit z ostatních titulů a hru obohatit, než do ní implementovat zpola fungující funkci.

 

 

Dobrý nápad úspěch nezaručí

V CrossOut jsem zkrátka věřil. Žánr MMO her potřeboval nakopnout už delší dobu a komunita věnující se podobným titulům, zařadila hru od vývojářského studia Targem Games mezi jeden z nejočekávanějších počinů. Přesto většina čekala jiný výsledek. Ne, že by CrossOut nebyla zábava, ale postrádá spoustu důležitých prvků a funkcí. Například variabilnější mapy, možnost obarvit si auto dle svého gusta nebo různorodé módy. Kromě klasických bitev po boku hráčů či botů, hra nabízí maximálně úkoly, kdy za určitý počet vyhraných bitev či zničených vozidel získáte tolik potřebné součástky. Stylem, arkádovostí i duchem titul připomíná War Thunder. Není divu, když za ním stojí stejný vydavatel - Gaijin Entertainment.

 

 

Mezi hlavní kámen úrazu patří nedostatek... vlastně všeho. Pokud tvůrci rychle nepřispěchají s obsahem navíc, bude se počet hráčů neustále ztenčovat. Matchmaking sice funguje bezproblémově a rychle vyhledá celý tým, ale častokrát dostanete místo plnohodnotných spoluhráčů akorát boty. Zrovna týmové bitvy byly jedním z taháků hry. Uvidíme, jak s nedostatkem obsahu a nerovnoměrným rozdělením v matchmakingu naloží vývojáři v budoucnu. Zatím se ale příliš nepředvedli.

 

 

CrossOut je jednoznačně další důkaz, že dobrý nápad úspěch nezaručí. Ještě před vydáním, když se hra nacházela v předběžném přístupu a následně betě, se ještě dalo uvažovat o záchraně, ale na tu je již pozdě. Titul má svou premiéru již za sebou a jediným opravdu silným tahákem je výroba a úprava svého jedinečného vozidla. Editace je téměř neomezená a záleží jen na tom, kolik vlastníte materiálu a fantazie. Potěší i možnost prohlédnout si nejhezčí a nejlépe hodnocená komunitní auta, popřípadě je můžete sami ohodnotit. Přesto se nejedná o nic, co by fanoušky udrželo delší dobu a rapidní snížení počtu hráčů, spolu s nepříznivými recenzemi na Steamu, se na hře podepisuje. Kvůli všem zmíněným nedostatkům si hra vykoledovala pouze 65%, tedy lehký nadprůměr. Pokud se vám líbila herní adaptace Mad Maxe, milujete tuning a nevadí vám kratší herní doba, směle do toho. Jestli si ale brousíte zuby na MMO, které budete hrát dlouhodobě, potom je lepší sáhnout po jiných kouscích.

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist