Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Co se vlastně děje s PC #1

15.03.07, 15:57, autor: Gahy©, vyšlo v blogu: ^3G^7ahy©
Každý to automaciky zapne a pak už jen čeká až se mu načte plocha... Ale přemýšleli jste někdy o tom co se vlastně děje když zapínáte pc ??

Tak napřed nějáky Úvod

Mám windows XP Home takže to budu popisovat podle něj

Když zapnete Vaše Pc tak se :

1. Procesor probuzený elektrickým signálem přizapnutí PC spustí zaváděcí program BIOSu (zavaděč - bootstrap) uložený v paměti ROM na základní desce.

2. Zaváděcí program spustí další program POST -(power on self test ) testhardwaru v tomto pořadí: a) CPU b) obrazovka c) paměť d) klávesnice a myš

Vidíme černou obrazovku s bílými informačními výpisy. Pokud něco nefunguje správně (např. není připojena klávesnice), je start PC přerušen. - Ale ne pokaždé, ne každé pc kontroluje klávesnici a myš.

3. Procedura POST zjistí pomocí signálů vysílaných po sběrnicích, jaké jsou k dispozici druhy diskových paměťových zařízení.

4. Procedura POST zjistí, které zařízení je systémové (je na něm zaváděcí - boot - sektor a operační systém). Data uložená v boot sektoru (je to vždy první sektor na disku) zkopíruje na určené místo v operační paměti RAM.

5. Zaváděcí záznam (master boot record - MBR) převezme řízení počítače a zavede do operační paměti potřebné soubory operačního systému. A od této chvíle se o vše stará Váš starý známí windows...

Tak doufám, že jste se něčemu přiučili... :)

A v dalším díle se podíváme na to na co chcete, pište nějáký nápady a pokud žádné neuvidím tak Vám napíšu asi o Linuxu protože ho zná málo lidí

Zdraví Vás Gahy

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 6.3.2006 17:12:06
* BlogRank: 0,87
* Přístupů: 4 322
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist