Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Cesta prázdné ruky

17.04.10, 21:35, autor: Abedi-Pele, vyšlo v blogu: Abegol
Boj beze zbraní nejspíš začal vznikat už v tlupách pravěkých lovců. Důvod byl jednoduchý - kyj nebo ostrý kámen mohl člověk ztratit, ale ruce a nohy měl u sebe pořád. Časem se z těch nejúspěšnějších metod boje začala vyvíjet bojová umění.

Cesta prázdné ruky

1/Japonsko

 

Karate vzniklo počátkem 19. století na Okinawě (dnes jeden z japonských ostrovů). Vrchnost lidem zakazovala nosit zbraně a ti se museli naučit bránit holýma rukama. Slovo karate doslova znamená cesta prázdné ruky. Cvičí se v něm především sestavy úderů a kopů (kata) a kontaktní boj (kumite).

Judo klade důraz především na strhávání a předhazování protivníka na zem. Vzniklo v 19. století jako sportovní a tělovýchovný systém, do kterého jeho zakladatel vybral prvky různých stylů starého Japonska. V judu se poprvé objevil systém stupnů označených barevnými pásy, který později převzala i jiná bojová umění.

Aikido využívá k porážce nepřítele pohyb a energii. Tento styl plný rychlých pohybů a pákových technik vznikl na japonském císařském dvoře. První zmínky o podobném umění pocházejí už z 9. století našeho letopočtu!

Ninjutsu vystupuje ve filmech a seriálech jako bojové umění, ale ve skutečnosti šlo spíš o starý špionážní systém. Jeho adepti se kromě boje učili i metody skrývání, matení nepřátel a používání jedů. Na nepřátelském území měli ninjové především získávat informace a provádět sabotáže.

 

2/Korea

 

Taekwondo vyniká především kopy ve výskoku a přerážejícími technikami. Ve filmech a v seriálu Walker, Texas Ranger ho zpopularizoval Chuck Norris, který jako první muž ze západu v taekwondo získal nejvyšší černý pás.

Musado je moderní bojové umění, které bylo založeno v Evropě v roce 1968. Vychází ale z tradičního korejského bojového umění, jehož kořeny sahají až k počátkům našeho letopočtu. Musado dnes existuje ve dvou verzích: první je přístupná všem a cvičení vypadá podobně jako u taekwonda. Druhá je armádní a učí se ji pouze vojáci a policisté.

 

 

3/Čína

 

Kung-Fu je styl, který údajně vznikl v legendárním chrámovém komplexu Shaolin. V rámci kung-fu existuje velké množství stylů, které vycházejí z pohybů různých zvířat: tygra, jeřába levharta, hada, kudlanky nábožné i mýtického draka.

Wing Chun - Asi 250 let staré bojové umění Wing Chun můžeme najít pod různými variantami názvu - jako Wing Tzun, Wing Tsun i Ving Tsun. Důvodem je, že různé školy využívají různé přepisy čínského znaku, který znamená krásné jaro. Poetický název získal styl po své zakladatelce - ženě jménem Yim Wing Chun. Nic něžného ale nečekejte, tento styl je zaměřený na účinnou sebeobranu.

Tai-Chi se v současnosti považuje spíš za cvičení pro zdraví. Patří ale mezi tradiční čínská bojová umění, které se zaměřuje na práci s vnitřní energií a dají se dobře využít pro i potřeby sebeobrany.

 

4/Indie

 

Kalaripayat - Z Indie pochází jedno z vůbec nejstarších bojových umění. Jmenuje se Kalaripayat a pochází z jihoindického státu Keraly. Zminují se o něm spisy ze 12. století, ale může být staré až 3000 let. Žáci tohoto stylu se učí bojovat se zbraněmi i bez nich, meditovat a léčit poranění.

 

5/Thajsko

 

Thajský box neboli Muay Thai se na první pohled příliš neliší od moderního kickboxu - také používá kombinaci boxerských úderů a různých kopů. Na rozdíl od sportovního kickboxu jde ovšem o tradiční bojové umění, které doprovází hudba a před zahájením zápasu bojovníci tančí kolem arény.

6/Izrael

 

Krav Maga - V Izraeli v minulém století vzniklo bojové umění pro nás s prapodivným názvem Krav Maga. Jde především o armádní styl, který se v poslední době jako sebeobranný systém začal vyučovat také v Evropě a Spojených státech.

 

 

7/Brazílie

 

Capoeira je bojové umění, které, připomíná tanec s akrobatickými prvky a cvičení doprovází hudba. Capoeira vznikla zásluhou afrických otroků přivezených v dobe kolonializmu do Brazílie. Hlavními technikami jsou zde kopy a podmety, ruce slouží jen jako opora těla při akrobacii.

 

 

8/USA

 

Spojené státy jsou domovským územím sportovního Kickboxu, který objevil v 60. letech minulého století. Jako jeho odnož později vzniklo Freestyle Karate, které jej spojilo s akrobacií, hudbou a technikami asijských bojových umění.

Poděkování - Obrovské poděkování patří mp3golek^5 bez jeho obrovské pomoci by tento článek nikdy nespatřil světlo Gameparku

 

K budoucím kritikům, kteří budou nadávat, že se toho dalo napsat víc : nesnažil jsem se udělat nějakou slohovku o bojových sportech, ale o stručné a jasné seznámené s jednotlivými styly. Myslímgolek že tohle jako úvod stačí.

 

 

Další články z této sekce...

ANKETA

Wing Chun pochází z?

USA

Celkem: 244 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 3.4.2010 18:17:36
* BlogRank: 1,2
* Přístupů: 26 465
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 2
Toplist