Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Český hokej na olympiádě v Soči

07.01.14, 09:47, autor: MAXX´´´, vyšlo v blogu: Svět hokeje
Ke všem milovníkům hokeje putují informace a postřehy kolem českého hokejového týmu ohledně olympiády, která se kvapem blíží. Už příští měsíc v únoru v Rusku v Soči vypukne největší hokejová akce letošního roku, která se koná pouze jednou za 4 roky a kvůli které se jako jediné (momentálně) přerušuje nejslavnější hokejová liga světa: kanadsko-americká NHL, takže se na ní objevují opravdu ti nejlepší hráči celého světa. Olympijský hokejový turnaj je nejsledovanější událostí celých zimních olympijských her.

Oficiální logo zimních olympijských her v roce 2014

 

Olympiáda jako taková

 

Jak už bylo řečeno, tak letos jsou na řadě zimní olympijské hry, které se budou konat v Rusku v Soči během února letošního roku. Pořadatelem olympijských her bylo vybráno Rusko také z hlediska politického. Volba na Rusko padla hlavně kvůli tomu, aby svět viděl, že Rusko je otevřené světu a po pádu tzv. Železné opony a Sovětského svazu není důvod se bát tuto obrovskou zemi navštívit ani pro obyvatele západního světa. Kromě zimních olympijských her se konají také letní olympijské hry. Každé hry jsou jednou za 4 roky, což znamená, že každé 2 roky máme jedny olympijské hry (letní nebo zimní), kde se setkávají ti nejlepší sportovci z celého světa bez rozdílu barvy pleti nebo náboženského vyznání. Myšlenka měření sil na olympijských hrách má kořeny až v Antice, když se konaly tzv. antické olympijské hry ve starověkém Řecku. Podle pověsti je založil Heraklés. K obnovení letních olympijských her došlo v roce 1896 a se začátkem pořádání zimních olympijských her se začalo až o pár let později v roce 1924. Ještě v roce 1992 se konaly zimní i letní olympisjké hry ve stejném roce. S ohledem na nedávné teroristické útoky v Rusku vypukly obavy, že teroristé mají v plánu zaútočit i během olympijských her, ale prezident Ruska Vladimír Putin a německý prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach veřejnost ujisťují, že je všechno pod kontrolou. Nezbývá, než jejich tvrzení věřit, mnozí si ještě pamatují masakr izraelských sportovců na olympiádě v Německu v Mnichově v roce 1972, který mělo na svědomí palestinská teroristická organizace Černé září ... Hlavním centrem olympiády bude olympijský park přímo v Soči.

 

Olympijský park v Soči

 

 

 

O co se vlastně vůbec hraje ?

Kromě prestiže a všeobecného světového uznání se hraje hlavně pro své země a pro svoje fanoušky, jelikož sport spojuje lidi z daného národa. Spousta lidí sleduje olympiádu, i když je jinak sport absolutně nezajímá. Další motivací je jistě to, že každý profesionální sportovec by se chtěl minimálně jednou za život zúčastnit olympijské akce, jelikož je to pro každého sportovce vlastně takový vrchol kariéry, když se potká s ostatními nejlepšími sportovci na světě v dané disciplíně. Mimo toto je ve hře ještě zajímavý finanční obnos, který obdrží sportovec už jenom za kvalifikaci od Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Další peníze jsou ve hře za případné umístění na medailových pozicích taktéž od MOV a ještě od olympijského výboru daného státu - v našem případě Českého olympijského výboru (ČOV). Důležitým faktorem je i šíření olympijských ideálů v duchu fair play a hlavně v dnešní době motivovat děti ke sportu více než kdy jindy. Nesmíme také zapomenout na krásné medaile, které jejim výhercům budou navždy připomínat jejich cestu k nim a co vlastně dokázali ... Naším vlajkonošem při představování české výpravy na poslední olympiádě v kanadském Vancouveru v roce 2010 byl asi nejslavnější český sportovec vůbec - Jaromír Jágr. Na té letošní se tohoto čestného úkolu zhostí zcela po zásluze rychlobruslařka Martina Sáblíková, která zde bude obhajovat hned 3 medaile - 1 bronz a 2 nejcennější zlaté kovy.

 

Medaile pro sportovce na prvních 3 místech

 

Český start na turnaji a další cesta

 

Češi vstoupí do základní fáze turnaje soubojem s úřadujícími světovými šampiony ze Švédska hned ve středu 12. února v 18 hodin středoevropského času. Těžší zahajovací duel si Češi s nadsázkou ani vybrat nemohli, vždyť Švédové jsou v posledních letech naším nejméně oblíbeným soupeřem, kteří nás hlavně v bojích v play off několikrát poslali rovnou pryč z turnaje nebo odsunuli v cestě výše na druhou kolej - namátkou můžeme vzpomínat na finále mistrovství světa v roce 2006 v Lotyšsku v Rize, kde jsme prohráli 0:4 nebo semifinále mistrovství světa v roce 2011 na Slovensku v Bratislavě, kde jsme až do onoho osudného střetnutí neprohráli ani jeden zápas, či semifinále olympisjkých her v roce 2006 v Itálii v Turíně. Naopak snad nejkrutější prohru jsme Švédům uštědřili na jejich domácím mistrovství světa v roce 2012 ve Stockholmu, kde jsme vyhráli ve čtvrtfinále gólem Milana Michálka pár vteřin před koncem zápasu 4:3 a Švédy tak poslali na dovolenou. Kromě této výhry můžeme vzpomenout ještě zápas světového poháru v roce 2004 také ve Švédsku ve Stockholmu v hale Globen nebo semifinálový zápas mistrovství světa v Německu v roce 2010, kde jsme vyhráli až na nájezdy. Čeští hokejisté byli nalosováni do skupiny C, která byla určená jako zahajovací pro hokejový turnaj mužů. Spolu se zápasem české reprezentace proti té švédské půjde se zbylými účastníky naší skupiny Švýcarském a Lotyšském, kteří budou hrát proti sobě ve stejný čas, o zahajovací utkání celého turnaje. Hokejisté České republiky odehrají všechny 3 zápasy základní skupiny v Bolšoj aréně, kde může jejich zápasy živě sledovat až 12 000 diváků. Systém turnaje zůstal oproti poslední olympiádě v Kanadě ve Vancouveru v roce 2010 nezměněný. 12 týmů bylo rozděleno do 3 skupin po 4 týmech, kde se bude hrát stylem každý s každým. Vítězové jednotlivých skupin a nejlepší tým ze druhého místa si zajistí jistý postup přímo do čtvrtfinále a na zbylých osm účastníků zbydou osmifinálové boje. V pátek 14. února na Valentýna nás v 9 hodin čeká poté souboj s Lotyšskem a v sobotu 15. února od 18 hodin ukončíme naší účast v základní skupině duelem se Švýcarskem.

 

 

Nové dresy české hokejové reprezentace speciálně pro Soči

 

Cíl je jasný ...

 

Cílem české hokejové reprezentace je jako před každým velikým hokejovým turnajem čtvrtfinále. Lépe řečeno čtvrtfinále a pak se uvidí. Čtvrtfinále by bylo momentálně nejspíš bráno a vnímáno jako neúspěch, když jsme v posledních olympijských hrách vypadli právě ve čtvrtfinále s Finskem v naprosto vyrovnané partii - 0:2 (2. gól byl při naší power play do prázdné brány), kde poté slavili Finové bronz. Nicméně se nikdo nesmí podceňovat. Ve skupině máme kromě Švédů, o jejichž kvalitách nemá smysl pochybovat, také zarputilé Lotyše a nepříjemné Švýcary. Švédové vyhráli poslední mistrovství světa, v roce 2011 byli na Slovensku druzí a v roce 2006 dokonce vyhráli olympijské hry i mistrovství světa v jednom roce. Lotyši nás několikrát potrápili na mistrovství světa, jejich tým je pohromadě celý rok, jelikož příliš hráčů v NHL nemají, tak jsou sehraní, na což sází. Ještě v živé paměti máme určitě náš vzájemný zápas právě z olympijských her ve Vancouveru v Kanadě v roce 2010, kde nás trápili v osmifinále a zápas došel až do prodloužení, kde nás do čtvrtfinále poslal gólovou střelou až David Krejčí. Švýcaři naproti tomu udělali za poslední léta strašný pokrok dopředu, jejich práce s mládeží se jim vyplácí a už i oni mají několik kvalitních hráčů v NHL - jejich vrcholem bylo loňské mistrovství světa, kde brali nakonec stříbro a mimochodem to byli právě oni, kdo nás poslal ve čtvrtfinále domů. Náš tým se na tomto turnaji představí ve zcela nových dresech, které byly vyrobeny speciálně kvůli tomuto turnaji. Obzvláště ten druhý s vlajkou vypadá podle mého hodně zajímavě.

 

Oficiální logo českého hokejového týmu

 

Sestava ČR

 

Od našeho legendárního vítězství v japonském Naganu v roce 1998 na olympiádě už uběhlo mnoho vody - konkrétně je to už 16 let. Od té doby se sestava našeho národního týmu změnila k nepoznání. V týmu už vlastně zůstal pouze Jaromír Jágr, který jde napříč všemi generacemi v národním týmu, jenž má účast na olympiádě jistou, pokud se nezraní. V širší nominaci je ještě i Václav Prospal, který měl hrát i v Naganu, ale zranil se a o turnaj přišel - podle všeho si na olympiádě nezahraji ani teď a už nikdy, protože je mu už 39 let, od začátku sezóny ještě nehrál soutěžní zápas a je pořád bez angažmá. Pro zajímavost půjde už o 5. olympiádu Jardy v řadě. Kdyby nehrál v NHL, tak by měl na kontě o 2 olympiády víc. V době konání olympiád v roce 1992 a 1994 byl už hráčem v NHL, které v té době neuvolňovalo ještě hráče na tuto akci. V roce 1990 byl členem ještě tehdejšího československého výběru na mistrovství světa ve Švýcarsku, odkud si přivezl bronz. Zároveň se jedná o 5. olympiádu v řadě, na kterou NHL uvolní svoje hráče a zastaví tak soutěž po dobu konání turnaje. Podle všeho půjde o poslední olympiádu, kvůli které se NHL zastaví. NHL má dlouhodobě postoj, že se jí nevyplatí kvůli olympijským hrám zastavovat celou soutěž, protože přichází o spousta peněz - ano, je to jako všude, peníze jsou (až) na 1. místě. Kromě toho týmy nechtějí riskovat zranění svých hráčů. Místo posílání nejlepších hráčů světa z NHL na tento turnaj má NHL v plánu obnovit tzv. Světový pohár, který je vlastně novější podobou slavného Kanadského poháru. Světový pohár se naposledy konal v roce 2004, kde naše reprezentace vypadla v semifinále s Kanadou v prodloužení po urputném boji, kde jsme Kanadu přestříleli a našemu celku poté aplaudovala plná hala knadských fanoušků v Torontu (ve Světovém poháru se nehraje zápas o 3. místo). Světový pohár by se pravděpodobně hrál před začátkem NHL někdy na podzim. Kromě Jágra budou největšími hvězdami našeho výběru jeho současní spoluhráči z týmu New Jersey Devils Patrik Eliáš a Marek Židlický, dále Tomáš Plekanec z Montrealu Canadiens, David Krejčí z Bostonu Bruins, Milan Michálek z Ottawy Senators, Jiří Tlustý z Caroliny Huricanes, Martin Havlát ze San Jose Sharks a Roman Červenka ze SKA Petrohrad (KHL). Bohužel se na turnaji nepředstaví náš veliký talent Tomáš Hertl, který se nedávno podrobil operaci po zákěrném faulu v souboji proti Los Angeles Kings v NHL od kapitána Browna. Od Tomáše Hertla se čekalo, že by mohl hrát v lajně s Jaromírem Jágrem a Tomášem Plekancem, kde by zase získal spoustu zkušeností a sebevědomí ...

 

 

Konečná nominace českého týmu

 

Brankáři:

Jakub Kovář (Jekatěrinburg), Ondřej Pavelec (Winnipeg), Alexander Salák (Petrohrad).

Obránci:

Michal Barinka (Vítkovice), Radko Gudas (Tampa Bay), Tomáš Kaberle (Kladno), Lukáš Krajíček (Minsk), Zbyněk Michálek (Phoenix), Michal Rozsíval (Chicago), Ladislav Šmíd (Calgary), Marek Židlický (New Jersey).

Útočníci:

Roman Červenka (Petrohrad), Patrik Eliáš (New Jersey), Michael Frolík (Winnipeg), Martin Hanzal (Phoenix), Aleš Hemský (Edmonton), Jaromír Jágr (New Jersey), David Krejčí (Boston), Milan Michálek (Ottawa), Petr Nedvěd (Liberec), Jiří Novotný (Lev Praha), Ondřej Palát (Tampa Bay), Tomáš Plekanec (Montreal), Vladimír Sobotka (St. Louis), Jakub Voráček (Philadelphia).

 

Oficiální logo Českého svazu ledního hokeje

 

Trenér národního týmu České republiky Alois Hadamczik vybral za kapitána Tomáše Plekanece z týmu Montrealu Canadiens, jeho asistenty budou dva spoluhráči z týmu New Jersey Devils Jaromír Jágr a Patrik Eliáš. Překvpením může být nominace například Petra Nedvěda, kterému už je 42 let. Stejně tak někomu může připadat překvapivá nominace Michala Barinky, jenž je zeť Aloise Hadamczika, ale ten trvá na tom, že je to nominace zasloužená, se kterou souhlasil i zbytek realizačního týmu (Slavomír Lener, František Musil a Josef Paleček). Nezbývá než doufat, že sestava byla naším realizačním týmem dobře namíchaná a že bude úspěšná. Sestava se ještě může změnit, pokud by se někdo z nominovaných hráčů zranil, ale může být vyměněn pouze za hráče ze širší nominace, která byla zveřejněna v minulém roce.

 

 

 

 

 

Co dodat ?

 

Co můžeme říci závěrem? Nezbývá než popřát našim bojovníkům, aby v turnaji vydrželi co nejdéle. Pokud by v něm zůstali až do neděle 23. února do 13 hodin, kdy se bude hrát finále, tak by se určitě nikdo z nás nezlobil. Finále hokejového turnaje mužů bude patřit k největším vrcholům celé olympiády, jelikož jde o nejsledovanější disciplínu vůbec. Z té druhé stránky musíme ale upřímně říci, že jakákoliv medaile by byla obrovským úspěchem, protože uspět v konkurenci těch 12 nejlepších týmů na světě v současnosti s nejlepšími hráči celé planety nebude vůbec snadným úkolem. Doufejme, že se vrátí ty staré časy, kdy si naši hráči vážili toho, že můžou hrát za náš národní tým a že to byla pro ně čest mít na dresu českého lva, moravskou a slezskou orlici. V dřívější době to brali hráči jako větší čest ... Pokud budou kluci bojovat opravdu tak, že to bude vidět, tak jim pak jsou schopní fanoušci odpustit i nějakou tu prohru.

 

Další články z této sekce...

ANKETA

Jak dopadne Česká republika na letošní olympiádě ?

Celkem: 175 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
Příběh českých a slovenských hokejistů trvá 100 let. Jejich slavné zápasy drží v napětí hokejový národ. Češi i Slováci jsou právem označovány jako hokejové národy ze středu Evropy. V tomto blogu budou zajímavá videa a články z hokejové prostředí včetně všech jeho příbuzných sportů.
* Založen: 5.12.2010 8:22:44
* BlogRank: 4
* Přístupů: 1 328 689
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 4
Toplist