Čekejte prosím
Čekejte, prosím...

ACTA - Anti-Counterfeiting Trade Agreement je chystaná Obchodní dohoda proti padělatelství. Kolem této kontroverzní smlouvy se v poslední době rozvířila obrovská diskuse. Na jedné straně je silné lobby, podporované hlavně z USA, které chce ochránit autory tzv. duševního vlastnictví. Na druhé straně všichni ti kteří ji chápou jako jisté ohrožení svobody projevu na internetu. Na čemž se všichni shodují je fakt, že model ochrany duševního vlastnictví je v 21. století prostě dávno překonaný.


Cílem ACTA je zlikvidovat ilegální distribuci a používání produktů, které jsou chráněny takzvaným copyrightem. Týkat by se to mělo hlavně Torrentů, serverů na sdílení dat typu dnes už uzavřený Megaupload či známé Pirate Bay, Rapidshare . V ohrožení je také nejznámější český server pro uložení a následné sdílení dat ULOŽTO.cz.
Podle české pirátské strany je to ze strany ACTA drsný a direktivní způsob vynucování kopírovacího monopolu. Postavit tato práva nad právem obyčejných lidí a jejich vzájemnou komunikaci na netu. Zajímavé je že v zemích kde je kopírování a třebas i přístup k ochraně patentů benevolentní (např. Čína) je na to ekonomika daleko lépe. Je to asi tím, že lidově řečeno na zákony mnohem více kašlou než my a mají z toho obrovský finanční profit.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba dnes po setkání se zástupci z obou znesvářených táborů ohlásil, že smlouvu nechají přezkoumat ústavním soudem zda je v souladu s českým právem. Česko počká s údajnou ratifikací na rozhodnutí Evropského soudního dvora kam smlouvu ACTA k posouzení zaslala Evropská komise. Jde o to, zda dohoda ACTA není v rozporu z ochranou duševního vlastnictví a právy jednotlivce. Vyhráno tedy není ani na jedné ze dvou stran stojících proti sobě. Bubák ACTA nás všechny bude strašit ještě asi hodně dlouho. Kdo ví jak to celé dopadne...


Zdroj: TV ČT24

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 1.9.2010 8:56:33
* BlogRank: 1,27
* Přístupů: 79 336
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist