Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Brutal Doom

01.12.17, 22:53, autor: Dorreah, rubrika: Herní sekce - První dojmy
Nemáte potřebné herní technologie pro zprovoznění nejnovějšího Dooma a přesto lačníte po krvi? Nebezpečně frustrující čekání na nový stroj skončilo. Bohové brutální řežby nostalgicky zpívají své Hallelujah ve jménu Brutal módu pro počáteční díly tohoto herního artefaktu.

Brutal Doom je postaven na základech Zandronumu, do kterého je klasická hra pečlivě vestavěna. Kdysi vycházely nejrůznější verze pro různé modifikace a nové funkce. Na domovských stránkách módu je možné zhlédnout několik desítek úprav a verzí pro odlišné způsoby hraní. První změnou, která přijde vhod, je celkové nastavení hry. Mód přináší vysoké rozlišení, různé hrátky s HUD, zvukem, kompatibilitou i ovládáním, které zároveň plně podporuje případný gamepad. Opomenout nesmíme ani případné addony, které si rovněž můžete stáhnout na odkaze níže. Třeba takový black metal soundtrack vůbec není k zahození a perfektně vystihuje mírumilovnou a nijak neohrožující atmosféru. Možností nastavení je ale opravdu mnoho a kompletně jej tedy procházet nebudeme. Nějaké to překvapení je třeba přece jen ponechat.

 

 

Jedním z dalších "tahounů" je vylepšená grafika, která si i přes svůj novější design pořád drží retro pixelový charakter. Pro puritány je tu ale i možnost hrát hru v původním provedení. Grafika mění zejména zbraně, ale pokud chcete nadále upravovat vizáž démonů pomocí notoricky známé dvouhlavňovky, nebude vám to odepřeno, nicméně moderní provedení má hodně co do sebe. Také dynamika všech postav je pozměněná. Nalezneme zde nové animace, figury nebo i vylepšenou fyziku, která pracuje při nejrůznějších příležitostech nadmíru uspokojivě. Takové rozmetání skupinky zombií jednou raketou přinese krásný pocit zadostiučinění.

 

Gameplay je rovněž obohacen o spousty hrátek, kterými můžete obšťastňovat své protivníky. Takové házení si s granátem rozveselí nejednoho impa skákajícího radostí, až se stropy červenají. Za nevhodné chování můžete počastovat třeba kopancem. Při velkém zájmu o vaši osobu berete do každé ruky samopal a kážete své brutální desatero, dokud nedojdou náboje. Máte nějakého oblíbence? Věnujte mu extra pozornost prostřednictvím speciálního "dodělávacího" pohybu, při kterém se mnohdy pobavíte. Že by inspirace z nového Dooma či Warhammeru 40 000: Space Marine? Možnosti pohybu jsou rovněž rozšířeny o skok, zakleknutí nebo rozhled do všech stran pomocí myši. Hra tedy odpovídá dnešnímu stylu FPS her. Způsobů zpracování svého nepřítele je mnoho a pocit masakru umocňují odpovídající zdařilé animace. Nesmíme opomenout ani sekundární funkce každé zbraně a zmínit 3 nové kousky ve vašem arzenálu: již zmíněný kamarád v podobě granátu, naváděné rakety a plamenomet.

 

 

 

Celkový pocit ze hry je plynulejší, rychlejší a živější. Ono i vašim protivníkům se podařilo přidat trochu více rozumu do hlavy, která nicméně dříve či později pukne jako rozvařený párek. Nepřátelé najednou umí uhýbat, skákat na vás a různě manévrovat jen proto, aby vám co nejvíce znesnadnili váš konečný triumf. Vývojáři v aktuální stabilní verzi (20b) přidali i 3 nové kampaně, které se odehrávají postupně na Marsu, Zemi a Pekle. Kampaně na sebe chronologicky navazují, tudíž celkovou hru osvěží i lehký vánek příběhové linie. Překvapí vás promyšlenost okolí a časté interakce. Na Zemi ale nejste sami. Po vašem boku do démonů pálí projektily i vaši kamarádi z armády. Proto některé lokace skutečně připomínají divoká bojiště plné výbuchů a létajících končetin. Už jenom to, že několikrát hrané mapy nahradí jiné, je celkem osvěžující.

 

Kdybych měl i přesto něco vytknout, tak je to místy až děsivě předimenzovaná brutalita. Nechci nic prozrazovat, ale předposlední level pekelného scénáře je vážně síla, nic pro Doomem nepolíbené. Navíc někdy jsem se v komplexních mapách párkrát ztratil a nemohl najít cestu dále, proto doporučuji řádně prozkoumat každý kout. Taková snaha se vám často vyplatí v podobě skryté místnosti ukrývající potěšení a sladkosti nejrůznějšího druhu, třeba raketomet nebo onu proslulou BFG.

 

Brutal Doom je opravdu jedna z nejvydařenějších modifikací pro originální Doom vůbec. Chtěli jste být někdy natěračem? Tady máte hned několik "štětců" a způsobů malování na červeno. Mód toho přidává spousty nového a mnohým dokáže překvapit. Atmosféra je temnější, nebezpečnější a tak místy plni strachu uvažujete, zda už zase neuložit hru, abyste mohli s klidem pokračovat dále. Některé situace jsou opravdu brutální a připomínají postup na přípravu krvavého stejku následně plesknutého vám mezi oči. A to nejlepší snad na tom je, že tato kulišácká parta nadšenců neustále vymýšlí nové verze s dalšími vymoženostmi pro ještě realističtější a akčnější zážitek.

 

 

 

Hru lze snadno získat na stránkách módu, kde zároveň naleznete i aktuality a případně nová videa z připravované verze, na kterou byla od 5. listopadu spuštěna otevřená beta (v21). Ještě prozradím, že se už pracuje i na multiplayeru. Ukázky jsou ke zhlédnutí na oficiálním webu. Dle vývojářů se na stabilní verzi 21 můžeme těšit někdy v prosinci. Pokud vše vyjde, nepochybuji o tom, že se bude konat menší retro-comeback této nesmrtelné klasiky. Starší stabilní verze Brutal Doomu jsou stále k dispozici. Mód jednoduše stáhnete (zde) a spustíte, jednoduché. Dříve spouštění tak lehké nebylo, ale to naštěstí v nejnovější verzi už řešit nemusíme.

 

Tato modifikace dokonce získala v roce 2011 ocenění za "best gameplay mod". Oldschool Doom v novém kabátku je vám k službám. Nové, ale zároveň to staré likvidování potvor vám přináší zcela unikátní zážitek z této klasické herní legendy, která dlouho vládla hernímu světu. Přeji vám příjemnou zábavu a pořádně těsný overal, protože tady nezůstane jediné místo suché. Ukázat Peklu, co je to skutečné peklo, nebylo nikdy zábavnější…

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist