Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

BOINC a využití výkonu PC

19.05.07, 15:20, autor: McB_Gigadisk, vyšlo v blogu: McB_Gigadisk
Mnozí z vás jistě víte o co tu jde, ale pokusím se přiblížit tento projekt těm nepoučeným. Mezi ně jsem do nedávna patřil i já. Přesvědčil mě kamarád, který tuto aplikaci měl nainstalovanou a na pozadí mu to počítalo SETI@Home. Poprvé když mi to ukázal tak jsem si říkal jaký to musí být vůl, nechat si na PC běžet takovou kravinu, stáhne z internetu nějaká data a ty se mu tam počítají, no řekněte sami, zahlcovat si PC něčím co vám zpomaluje práci na PC ? To ne, ale tak to rozhodně není, to byl první a chybný závěr.

BOINC

Jedná se o aplikaci, která koriguje práci s projekty. Lze si tam nastavit na čem a s jakou prioritou se na určitém projektu bude pracovat. Ke stažení zde :). Klient je i v češtině, zjistil jsem si toho teprve teď, když píšu tenhle článek, asi už jsem si na angličtinu v určitých programech zvykl. Samotný program nezatěžuje počítač, pouze koriguje projekty, které do nich přidáte. Po přidání projektu si tato aplikace stáhne části, které se budou počítat (workunity). Záleží na každém projektu, jak dlouho výpočet bude trvat. O tom si řekneme dál, po výpočtu výsledky odešle a vy za to dostanete body, které se započtou vám, vaší zemi a vašemu týmu, do kterého se připojíte.

Proč BOINC ?

Odpověď je jednoduchá, podělit se o výpočetní výkon, který nejste schopni využít. Jistě vám občas někdy PC jede a nic na něm neděláte, proto je dobré využít i chvilky, kdy CPU nic nedělá a tento program dokáže vaše odpočívající železo využít. A vy uděláte něco prospěšného.

Proč se přidat ?

Protože pokud máte zapnutý PC a nic na něm neděláte, je dobré ho využít k něčemu prospěšnému. Tímto pomůžete vývoji při léčbě rakoviny a jiných dalších zajímavých projektů. Za odeslané výsledky dostanete kredity, které pak vidíte v tabulkách. Je to jen orientační číslo, který jedinec, tým, země více pomáhá při takovém vývoji. Asi nejznámější je projekt SETI@Home, při jeho řešení se podílelo a podílí stále hodně čechů.

Připojení do týmu

Já vím o dvou, BOINC.CZ, tento tým má web na www.boinc.cz a druhý tým Czech National Team naleznete na webu www.czechnationalteam.cz. Pro Slováky tu mám taky jeden odkaz Boinc.sk.Na webu CNT se dá dočíst něco o dřívějším rozpadu atd. Mně to nezajímá, jsem rád, že jsem se do jednoho z nich přidal a kopu za ČR, které má hezkou devátou pozici. Pokud vás to zajímá, tak statistiku najdete zde na www.boincstats.com.

Je jen na vás, který tým je pro vás lepší, každý má svojí stránku se statistikou, oba weby jsou dobře propracované, ale abych řekl pravdu, tak bez obou se neobejdete.

Náročnost projektů

Jak jsem řekl, je spousta projektů a je jen na vás, který si získá vaší přízeň. Více o tom si přečtěte na webech. Já se teď zaměřím na samotnou náročnost a co je lepší pro určitý PC počítat. Z webu www.boinc.cz si půjčuji obrázek s náročností. Jak vidíte, nějaké projekty se hodí i pro počítač, který není často zapnutý. Teď si prohlídneme jaký hardware se pro výpočty hodí nejvíce, dobrý test je na webu CNT, tento test pro všechny připravil Anubis. Pokud chcete přispět s troškou do mlýna, stačí si stáhnout testovací balíček a vyzkoušet. Já zjistil, že můj desktop s Athlonem 64 3000+ už docela zaostává a trvá mu výpočet zhruba půl hodiny. Zatím co, můj notebook IBM/Lenovo Z61m s procesorem Intel Core 2 Duo T7000 na 2 GHz potřebuje na výpočty devět minut. Třikrát rychlejší test mě dost zklamal, nečekal jsem, že dvě jádra, toho umí tolik asi je čas na upgrade desktopu. Z testu jste jistě poznali, jak vaše železo pomůže s výpočty.

Závěr:

Pokud vás miláček zahálí a nemá co dělat, tak tohle je skvělá věc, která ho zaměstná. Pokud vás zajímá věda, tak každý projekt vám moc rád poskytne materiály a podělí se s výsledky. Je jen na každém z vás, co uděláte se svým miláčkem, ten můj se flákat nebude.

Zajímavé weby:

http://www.czechnationalteam.cz/

http://www.boinc.cz/

http://boinc.netsoft-online.com/e107_plugins/boinc/bp_home.php

http://www.boincstats.com/

http://www.boincsynergy.com/

http://boinc.berkeley.edu/

Poznámka:

Pro ty co se pořád ptají, nic z toho není, jediný co z toho je, že se zviditelníte. Je to taková charita, pokud nedáváte peníze, tak tímhle pomůžete stejným dílem. Někdo počítá, někdo dává peníze na výzkum. Proč se nepodělit o početní výkon PC, když nic nedělá. Stačí nastavit prioritu na idle a v práci, serfování na netu, hraní nijak nevadí.

Pokud se už někdo podílí, nebo ho to chytlo, dejte vědět do komentářů a pošlete jinak statistiku, ať je vidět, kolik lidí to přimělo k něčemu, snad to nebylo zbytečné. Pokud ano, alespoň víte, že něco takového existuje. Jinak dík za dobré hodnocení :)

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 14.4.2006 13:25:44
* BlogRank: 0,93
* Přístupů: 23 113
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist