Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Blogy a jak na ně?!

23.06.07, 19:06, autor: Beluga, vyšlo v blogu: Beluga
Jako moderátora blogů mě skoro denně kontaktuje někdo, kdo neví jak vkládat obrázky do článku nejen jako výpis galerie, či správné vkládání videí apod. Proto jsem se rozhodl, že napíšu tento článek a ten nechť se pro vás stane dobrým zdrojem informací a odrazovým můstkem pro tvorbu kvalitních blogů…

Takže úvod – vezměme si to hezky popořadě a malinko se zastavím i u samotné stylizace, ve smyslu obsahu, která se jednoduše nedá „našprtat.“

Spousta blogů zde trpí velice nízkou kvalitou, ale leckdy úplně zbytečně.

Jedním z faktorů je, že jsou některé články v rozporu s pravidly a někdy i když je to na hraně můžu z vlastní zkušenosti říct, že bych mazal i leckteré články, které zůstávají. Většinou jde o to, jak si někdo vylévá srdíčko, že dostal kick, nebo ban. Dobře, dejme tomu, že je to téma lehce v rozporu s pravidly – přesto zůstane, ale je skutečně nutné, aby na deseti až patnácti řádcích bylo řečeno to, co již bylo řečeno stokrát, snad i vícekrát, nebo aby si tam zanadával na „GP demenci“ a leda si koledoval o ban?

 

 

Největší problémy těchto blogů?

 

 

1. Obsahují inzerci na jiné servery, projekty a další stránky.

2. Obsahují inzeráty typu „hledám klan“, „hledáme hráče“ a podobné, to nikoho nezajímá a máme na to fórum.

3. Obsahují otázky typu „za co jsem dostal ban“, „jsem neprávem obviněn“ a podobné. Tyto informace nepatří do blogu. Kontaktujte přímo admina, který vám ban zadal.

4. Obsahují sprosté nebo urážlivé výrazy.

12. Obsahují zcela nečitelný text (vše velkými písmeny, vše v jednom bloku bez řádkování)

16. Obsahují samostatně vložené záznamy z ICQ nebo jiných komunikačních programů. Pokud k tomu nemáte co říci, vůbec to nepište.

17. Mají zcela nevhodný název, který nic neříká o obsahu příspěvku (např. „Určitě se sem koukněte!“, „Rychle sem“ a podobně)

18. Obsahují návod jak cheatovat, nebo kde si obstarat prostředky pro cheatování, případně jiné návody a nabádání k podvádění.

19. Blogy neslouží jako komunikační prostředek s adminy ani nikým jiným, na to máme emaily, fórum, případně jiné komunikační prostředky.

 

 

Kompletní seznam pravidel najdete zde.

 

 

Další sortou jsou tzv. „videoblogy.“ Tyto, úplně se zdráhám říct, články jsou leckterými milované, rozumnějšími pak nenáviděné… proč?

Protože se nezřídka kdy stává, že otevřete blog a vidíte před sebou 10 videí s tím, že „to musíte vidět!!!“ (Nejlépe ještě s nějakou pěknou chybičkou, někdy už i v nadpisu).

Takovéto články jsou většinou během několika minut obětí některého z adminů a opět úplně zbytečně. Je smutné, když článek s naprosto nulovou informační hodnotou je později mezi nejlépe hodnocenými…

 

 

Největší problémy těchto blogů?

 

 

7. Obsahují nesmyslné texty, které mají sloužit naplnění limitu 300 znaků (pokud nemáte co říci, nepište nic. I k videu se dá napsat krátký popis, aby čtenář věděl proč se na něj stojí za to podívat)

8. Nejsou správně napsané (obsahují neuzavřené tagy, špatně vložená videa či odkazy). Je k dispozici nápověda, ve které je jasně vysvětlené co jak používat.

15. Obsahují již mnohokrát zveřejněné informace, například videa, která se objevila již několikrát.

17. Mají zcela nevhodný název, který nic neříká o obsahu příspěvku (např. „Určitě se sem koukněte!“, „Rychle sem“ a podobně)

 

Kompletní seznam pravidel najdete zde.

 

 

 

No a teď už se můžeme vrhnout na samotný popis jak udělat správný blog alespoň po technické stránce.

 

TEXT

 

Do tohoto hesla zařadím několik faktorů ovlivňujících kvalitu vašeho článku. Častou vadou je, že naprosto chybí jakékoliv odřádkování, odstavce, či jen „obyčejné“ mezery za čárkou, tečkou a jiné.

 

Jak na to?

 

Dlouhé, neodřádkované kusy textu se čtou špatně, to je prostě fakt. Leckdy se stane, že při přeskakování na další řádek se čtenář přehlédne, či se v záplavě textu jednoduše ztratí, když třeba odskočí pohledem, aby se třeba podíval na popisovaný systém hry, či fotku z dovolené.

 

Řešení je prosté – podle svého citu se snažte text rozdělit vždy tak, aby jste měli přibližně 10 řádků textu. To berte jako takové nepřesné měřítko, samozřejmě, když vám něco vyjde, že by to byl odstavec se třemi řádky, nic se nestane, když to malinko „přestřelíte“ a spojíte to s jiným, ale naopak, někdy je nevhodné dlouhé odstavce zkracovat, jelikož by to mohlo čtenáře spíše zmást. Takže se nic nestane, když si uděláte výjimku a jeden, či dva delší odstavce se v textu objeví.

Navíc za každým ukončeným odstavcem (pokud odstavce neoddělujete např. obrázky, kde tohle pravidlo platí snad i dvojnásob) udělejte jeden prázdný řádek, ohromně tím usnadníte orientaci v článku a jasně tím dáváte najevo, že tento kus textu uzavíráte.

 

 

 

Dalším problémem jsou znaménka, respektive tečky a čárky – normy říkají, že před znaménkem se mezera nepíše, zatímco za značkou je JEDNA mezera, tedy žádné:

 

 

…myslím , že… … je to v pořádku ,ale… …správně je jedině toto, nijak jinak…

 

Stejně tak závorky:

 

 

…text-1 (text-2), text-3… ->…plebes (delnická třída), kteří…

 

Další vadou na kráse může být nespisovný jazyk, či text plný sebehloupějších chyb. Snad nic nedokáže vyloudit více nechápavý úšklebek, či znechucení (ba až zavrhnutí článku), než totálně nečitelný text a to jen kvůli tomu, že si nedáte chvilku práce s opravou chyb.

 

 

 

Řešení je přitom velice jednoduché – stačí používat Word, vsadím se, že ho máte všichni. Ten sice nedokáže odhalit chyby typu shody podmětu s přísudkem, ale eliminuje většinu vašich překlepů, nebo ukáže na chybu ve vyjmenovaném slově apod. Určitě to stojí za to – když se v článku objeví špatné y/i na konci slova, koule vám za to nikdo neutrhne, ale za vyjmenovaná slova a jiné už ano.

 

Viz. oblíbená věta:

 

Omluvte chiby v článku.

 

Když už jsme takhle u znechucení textu – častým problémem je přehršle smajlíků, či vykřičníků aj. Používejte je s citem, svoje emoce se snažte spíše vyjádřit textem a ne „obrázky.“ Pozor si také dejte na přílišné „ztučnění“ písma – jednou jsem s tím experimentoval a moc hezky to nevypadá, nemluvě o textu práve pouze z tučného písma.

 

 

xDDDDDDDDD …tohle musíte vidět:DDDDDDD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Říkáte si, že jsou to maličkosti, ale není tomu tak, právě tyto maličkosti často rozhodují o tom, jaké dostanete hodnocení, či zda lidi váš článek vůbec dočtou. Určitě si tato kapitola zaslouží vaší pozornost.

 

OBRÁZKY

 

Vkládání obrázku může být celkem oříšek, ale vlastně to není nic složitého. Mrkněme se na to hezky pořádně, krok za krokem. Opravdu hodně lidí se mě ptá „jak vložím obrázky?“

Pokud máte článek rozpracovaný a ještě jste ho neodeslali, nemůžete uploadovat obrázky, protože pro váš článek ještě nebylo vytvořeno místo na serveru, nebyl zanesen do databáze. Pokud chcete na článku tedy dále pracovat, ale tak aby ho neviděli lidi, je zde volba „Povolen“ – toto když odškrtnete a článek odešlete, vytvoří se vám pro něj záznam a vy můžete jednoduše přihrát obrázky do galerie, aniž by váš polotovar někdo viděl. Pro uveřejnění článku volbu „povolen“ opětovně zaškrtněte.

 

 

 

Je zde několik možností jakým způsobem vkládat obrázky pro článek:

 

 

Přidat obrázek – Umožňuje vkládání jednotlivých obrázku, ale pro nás je úležitá funkce „použít jako logo článku“

 

 

 

Tato funkce vezme obrázek, který nahrajete a použije ho jako logo článku, takže si dávejte pozor, co tam nahráváte – použijte obrázek s poměrem stran 4:3, jinak dojde k jeho deformaci.

Zmenšení obrázku zvládne editor sám, ale nemusíte ho zbytečně zatěžovat a proto je vhodné si obrázek ještě před uploadováním zmenšit - 200*150px bohatě postačí (logo se zobrazuje ve velikosti 150*110px).

 

 

 

 

 

Pro zmenšení obrázku použijte např. IrfanView ( 1.2MB) – otevřete obrázek a stiskem Ctrl+R se otevře menu pro práci s velikostí obrázku – zadejte požadovaný počet pixelů, či procentuální poměr.

Poté stiskem Ctrl+S obrázek uložte.

 

 

Přidat obrázky do galerie – Slouží pro nahrání až pěti obrázků najednou, ale pozor, je zde omezení – žádný z obrázků nesmí překročit hodnotu 200kB, což pro např. screenshoty s velkým rozlišením může být problém (viz. předchozí odstavec o zmenšování obrázků).

 

Pokud máte obrázky větší než 550*cokoliv_px, rozhodně použijte volbu „vygenerovat náhledy.“

Pro vkládané obrázky se vám vytvoří i jejich zmenšenina – miniatura, či „thumbnail,“ kterou užijete určitě často.

 

Nyní se dostáváme k samotnému vkládání obrázků do článku – mezi text. K tomu máme dvě možnosti.

Pokud máte jen malé obrázky, či jich je jen několik na ukázku, nebo snad chcete vytvořit pěkný efekt obrázku obtékaného textem, použijte volbu „obrázek“ (na přiloženém obrázku ikonka vlevo).

Pozor ale, aby vkládané obrázky nebyly větší, než cca 550px, jinak vám část obrázku zmizí a kus textu s ním, za což může být váš článek hodně rychle smazán, či zkritizován.

 

 

 

Po zvolení „obrázku“ se vám otevře okno kde dostanete na výběr, který z nahraných obrázků chcete vložit. Vyberte si a program sám vygeneruje potřebný řetězec a vy jen doladíte detaily (pro obtékání textem apod.).

Pokud máte menší obrázky, je dobré je zarovnat na střed – to se udělá pomocí řetězce:

 

 

[center.] <text, nebo tag s obrázkem> [/center.]

bez teček

 

Druhá možnost je vložení miniatury (na obrázku ikonka v pravo), přičemz editor je opět schopný vygenerovat si správný řetězec. Po kliknutí se znovu objeví výběr z nahraných obrázků, ale tentokrát se objeví jeho miniatura, pokud takovou miniaturu vložíte do textu, po kliknutí na ni se otevře obrázek v plné velikosti. Takže ideální varianta pro velké screenshoty apod.

 

VIDEA

 

Poslední částí mého návodu je pojednání o videích. Nebudu tu už rozebírat jak nemám rád videoblogy, ale chtěl bych se zaměřit na jeho správné vkládání.

Zřejmě nejčastější chyba je, že místo ID videa dotyčný vkládá samozřejmě celý link. O to víc to zamrzí, když má blog celý jen o tom videu, to ani není k zasmání…

 

Tákže, pokud má video například tento URL odkaz:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Js-kZHcB7Wo

 

be" />

 

Použijeme to, co je za 1. (slovy PRVNÍM) „=,“ ať už je ten řetězec znaků sebedelší, vkládá se vždy všechno za „=.“

 

Ještě jeden příklad:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=zZp75fWe-ss&mode=related&search=

 

 

be" />

 

A to je vše přátelé. Doufám, že se vám článek líbil a že vám pomůže, i kdyby jednou, ale aby se kvalita blogů konečně zvedla. Budu rád za každou vaši reakci a budu šťastný, když si přečtete i moje starší články.

 

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
Osobní blog, čekejte názory, komentáře, možná i nějaké povídky...
* Založen: 5.2.2006 17:05:26
* BlogRank: 1,18
* Přístupů: 101 997
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist