Graffiti

graffiti

GRAFFITI

ZAČÁTEK

 

Pokud chceš udělat grafiti a seš začátečník, začni nejdříve na papír (dost ti to pomůže). Až přijde soudný den prvního grafiti na zeď, měl bys mít hlavně spreje. U některých sprejů je potřeba filtrační maska (proti vdechování). Pokud máte základní vybavení, můžete vyrazit. Pokud jste grafitování ještě nezažili na vlastní kůži, udělejte ho nejdříve na nějakém odlehlém místě. Pak postupně postupujte na čím dál tím zalidněnější místa. JEN AŤ TO KAŽDÝ VIDÍ.

zakladni abeceda

Pokud chceme mluvit o graffity, měli bychom rozlišovat dva základní druhy a také dva typy lidí, kteří graffity vytvářejí. Ti první jsou mezi obyvateli velmi neoblíbení. Jedná se o ty, kteří „zdobí“ domy pouhou laikovi nic neříkající „čmáranicí“. Většinou má symbolizovat podpis samotného writera, tedy v jejich slangu člověka, který graffity vytvoří. Takovéto podpisy se nazývají tagy a jsou malovány převážně začínajícími sprejery.

Druhý typ sprejerů již není veřejností tak odsuzován. Tito lidé vědí, že ničení domů sprejováním na jejich omítky je zcela zbytečné. Jejich díla můžeme vidět pouze na jim městem určených místech, v některých případech však i na vagonech metra nebo tramvají.

Graffity od těchto writerů mají mnohem větší rozměry, jsou propracovanější a zachycují buď nějaký konkrétní motiv či nápis, nebo pouhé ornamenty inspirované fantazií autora. Pravdou je, že města v poslední době umožňují tomuto druhému typu sprejerů malovat na některé ze stěn podchodů či mostů. Chtějí tak jednak zničit šeď tohoto místa, zadruhé však také vyhovět lidem, pro které je graffity stylem života.




ODHALENÍ –což se stává !!

Pokud tě někdo zastihne, nasaď si kapuci, či čepici hluboko do čela a schovej spreje. Pokud dotyčný uvidí spreje a všimne si tvého díla, udělej to a samy co víše, a mazej pryč (pokud nechceš mít průser). Ale hlavně nepropadat panice. Prchejte, ale ne úplně bezhlavě a splašeně. Promyslete si kam zahneš a kde by ses moch pronásledovateli stratit. Pokud utečeš, di kamkoliv a chovej se, jako by se nic nestalo.

DOPORUČENÍ Je jistější je pracovat v crewu (viz základní pojmy), jeden bude sprejovat a druhej hlidat, a pak zas naopak. Berte s sebou batoh pro spreje či jiné pomůcky. Na kolech nedoporučuji. Psa či jiné zvíře s sebou neber.


!!!!Rozhodně nedělejte tagy, které kazí pořádné grafiti. Je to hnus.!!!!

 

STYLY:


THROW-UP
Písmena mají svoje specifické rysy a styl. Význam Throw - upu je v zanechání jasně rozpoznatelného podpisu, který je malovaný.. Throw -up se často používá u bombingu. Proces malování by obvykle neměl trvat déle jak dvě minuty. Proces malování hlavních rysů throw-upu bývá často prováděn jedním tahem. Tvary písmen připomínají bubliny či mraky.

BLOCKBUSTER STYLE
je dalším krokem ve vývoji graffiti a způsobu malování tvarů písmen. Tento styl se vyznačuje poměrně snadně čtivými písmeny, které jsou kresleny v pravoúhlých či rovnostranných křivkách. Tento styl nenabízí mnoho alternativ pro modelování, a právě proto ho můžeme sledovat v téměř nezměněné formě až dodnes. V této době jde o velmi často používanou techniku, kterou můžeme spatřit na železničních vagónech a autech.XD

SIMPLE STYLE
je základní technika a první krok pro začínajícího writera. Vyznačuje se nekomplikovanými tvary písmen. Písmena jsou modelována odděleně, avšak měla by vykazovat rysy a jednotu stylu. Nevyskytují se zde žádné přídavné prvky. Vytvořit si vlastní osobitý styl malování písmen je základním předpokladem a schopností stát se uznávaným writerem. Simple style se často používá při podepsání crew či při psaní delšího textu.

WILD STYLE
lze charakterizovat za již náročnější techniku. Písmena mají komplikovanější podobu, míchají se mezi sebou v mnoha nezvyklých směrech, což se odvíjí od představivosti writera. Stejně jako v simple style, i zde jsou písmena kompaktní v jednom stylu. Semi wild style je velmi populární styl, protože není časově náročný a samotná kresba je vizuálně velmi efektní a čitelná. Díky tomu se tento styl stal velmi oblíbeným u hip hopové komunity. U wild stylu jsou písmena komplikovanější, sestavení linek je více chaotické, je zde více doplňujících prvků a ozdob, spojení písmen je důmyslnější a tedy méně čitelné. Graffiti ve stylu wild style je někdy složité dešifrovat i pro samotného writera.

COMPLEX STYLE
navazuje na wild style. Najdeme zde více ozdob, propojení, překrývání obrysů, zrcadlových efektů atd. Tento styl se vyznačuje větší svobodou způsobu malování písmen a nedodržování pravidel zachovávající abecedu.

3D STYLE
je naprosto odlišný styl. Neobjevují se zde žádné tradiční hlavní rysy a dělení mezi jednotlivými plochami je pomocí. Tato technika je velmi kontroverzní. Někteří writeři 3D považují za vrchol, jiní zase tvrdí, že ti kdo malují 3D nejsou writeři, ale umělci-malíři.

OWN STYLE
styl který se neřadí do tradiční hiearchie graffiti stylů. Do této skupiny se zařazují writeři, kteří se nebojí zařadit nové prvky do té doby nepoznané. Ačkoli někdy vypadá, že graffiti těchto writerů spadá pod určitý konkrétní styl, tyto kresby mají navíc osobité kouzlo, které lze rozpoznat na první pohled. Někdy můžeme mluvit i o tzv. Country style .

 

!!Slovníček !!

·  Writer – člověk, který vytváří graffiti

·  Crew – skupina writerů, která pracuje společně

·  Toy – začátečník (mezi sprejery se tento výraz používá spíše jako vulgarismus)

·  Can – plechovka spreje

·  Cap – tryska na spreje

·  Guru – učitel

·  Bachař - člověk nesprejující, ale hlídající sprejery před případným nebezpečím např. policie, větší počet procházejících lidí atd.

·  Korouhev - celý úplný název crew (writera), který něco znamená např.GNK crew GyNeKolog, ABS crew ABStynent, TSZ crew Ty Si Zmrd atd.

·  Fatcap – tryska s nejširší stopou (až 20 cm tlustá plná stopa)

·  Needle – tryska s nejužší stopou

·  Tag – podpis writera, důraz na kompozici

·  Piece – barevné graffiti, důraz na tvary písma a celkovou barevnou kompozici

·  Chrom – stříbrno-černé graffiti, důraz na tvar

·  Trow-up – rychlé graffiti, důraz na jednoduchost

·  Strup - podtržení tagu

·  Rooftop – piece/trow-up/chrom na střeše

·  End to end – panely přes celý vagón

·  Máselnice - crew nebo writer známý tím, že svede nebo dělá pouze tagy

·  Sýrovice - crew nebo writer známý tím, že dělá jenom legální zdi

·  Sketch – skica (náčrtek graffiti na papír)

·  Panel – graffiti na vagonu vlaku

·  Backjump (BJ) – namalování panelu za provozu soupravy

·  Wholecar (WC) – graffiti přes celou plochu vagonu

·  Vostráček - graffiti s ostrým zakončením písmene

·  Vokrouhláček - graffiti s kulatým tupým zakončením písmene

·  Wholetrain (WT) – graffiti přes celou soupravu

·  Oneman barevný wholecar – barevné graffiti přes celou plochu vagonu vytvořené jedním writerem, obecně to můžeme pokládat za vrchol nelegální tvorby writera

·  Svrček - český ekvivalent pro cap

·  Plech - tlaková nádoba spreje

·  Lauf - označení pro šířku stopy. V praxi mluvíme o “širokých laufech” a úzkých “laufech

 

Tady mate par příkladů jak by to mělo vypadat !! (sám bych takové neudělal XD ale snažím se )!!

Sketch

Graffit   

Chci vám jen lidi říct že nejsou je writeři kteří ničí fasády baráků a podelávaj vlaky , Graffity už se bere jako nejaká stránka umění které bohužel jen tak někomu nevoní ! no co si budem povídat „ XD

!!!A tady příklad jak by to vžádném případě vypadat nemělo !!!

L

 

Todleto tak to nejsou witteři todle jsou obyčejní vandalové kteří si vezmou sprej zpraskají celou ulici a myslí si že jsou writtři !! OMYL !!

 

!!!Doufám že ste si ztoho aspon neco vzali!!!

A todleto video mluvi za vše pěkná zbírka dobrejch graffů

https://www.youtube.com/watch?v=ZAeayJns46g&feature=related

takovy mensi legal XD

 

A pokud patříte ktěm ktrerým se graffity líbý a chtěly by je provozovat legálni či si to jen vyskoušet tak je jeden super prográmek - graffity studio 2.0 můžete si ho stáhnout na následujícím odkaze -http://ulozto.cz/1682569/graffiti-studio-2.0.exe

.. timto clankem Vas chci pozadat o Vase nazory, pohledy, dojmy, pripominky ci jakekoliv poznamky ke GRAFFITI jako takovemu .. co si myslite Vy? Je to umeni nebo vandalismus? Co si myslite o GRAFFITI a co rikate na TAGY? Hodi se graffiti do mest? Nebo je to neco co by melo byt zcela odstraneno? Co malovani na vlaky? A co verejne budovy? Pomohlo by vice legalu? Tedy legalnich ploch na malovani?

 

 

 

Komentáře(7)