Čekejte prosím
Čekejte, prosím...

Svět filmu a tak...

Svět filmu a tak...

3

komentáře

Krotitelé duchů

datum: 31.7.2010 9:23:16 | autor: <<<Rossy666>>> | komentáře: 3 | hodnocení: 95% (66 hlasů)

                  Krotitelé duchů

            

 

V knihovně uprostřed New Yorku se zjevují průhledná strašidla a zanechávají po sobě odporný sliz. Ektoplazmatické jevy jsou specialitou pro trojici parapsychologů z místní univerzity. Skvěle obsazená trojice sestává z herců Bill Murray, Dan Aykroyd a Harold Ramis. Bohužel jejich šarlatánské metody jsou brzy důvodem k jejich vyhazovu. Takže nic moc dlouho nepřemýšlí a založí si svoji soukromou firmu Ghostbusters pro odchyt duchů všeho druhu. Po nějaké době se najde jedna zákaznice – Dana Barrettová, v podání všem známé Sigourney Weaverové, které se zjevuje démon v ledničce. Neví, že sumerský ďábel Gozer si ji vybral jako bránu k novému sestoupení na Zemi. Mezitím jsou na příkaz byrokratického úředníka z radnice vypnuty všechny energetické pasti firmy Ghostbusters – bohužel plné odchytaných duchů. Všechna strašidla vypuštěná úředníkem se srocují kolem domu Dany a očekávají příchod velkého Gozera. Příchod má nastat spojením Dany a jejího potrhlého souseda – jejich těl se totiž zmocnil ďábel. Do akce vstupují Krotitelé duchů – za velké podpory davu zkřížením paprsků svých atomových ruksaků zlikvidují Gozerovu novou podobu a zachrání celý New York před zničením.

 

            

 

Výborná komedie režiséra Ivana Reitmana, narozeného v Komárně, je plná exorcistického humoru, kaskádou ztřeštěných gagů a v roce 1984 se stala hitem roku. Humor v tomto filmu není rozhodně tak složitý, abychom museli nějak extrémně namáhat naše mozkové závity. Některé dialogy jsou ale tak absurdní, že donutí rozesmát i lecjakého suchara nebo abych neurazil, i náročnějšího diváka. Film je napůl komedie, napůl tak trochu horor. Hromadné nájezdy duchů, kteří se zde objevují jako trest za hříšný život lidí v New Yorku, zmrazuje někdy na tváři úsměv. Na druhou stranu – i duchové jsou vtipní. Tak jako tak, i když je Gozerovo vtělení zažehnáno, nejistota z možné brzké apokalypsy může u některých jedinců přetrvávat. A je to dobře. Jen ať se někteří bojí toho, co může přijít za jejich hříchy. Samozřejmě mě berte s lehkou nadsázkou.

 

Ivan Reitman odešel z tehdejšího Československa, když mu bylo 5 let. Nejdříve žil ve Francii, pak v Kanadě. Pomýšlel i na kariéru hudebníka, ale nakonec zůstal u filmařiny a je to tak dobře. Na svém kontě má vesměs kritikou pochválené filmy, jako například Orlové práva s Robertem Redfordem nebo Dave s Kevinem Klinem a Sigourney Weaver, povedlo se mu udělat skoro nemožné - z akčního tvrďáka Arnolda Schwarzeneggera komediálního herce – výborné komedie jako Policajt v mateřské školce, Dvojčata nebo Junior. Ve výčtu jeho filmů nesmím zapomenout na Šest dní, sedm nocí s Harrisonem Fordem a Anne Heche v hlavních rolích, na Den otců s Robinem Williamsem a Billem Crystalem nebo na Evoluci s Davidem Duchovnym a Julianne Moore. Samozřejmě nesmím zapomenout na Krotitelé duchů II. A pro fanoušky této komedie mám dobrou zprávu – za 2 roky přijde do kin díl třetí a to úplně v tom samém obsazení jako díly předešlé. Řekl bych, že se máme na co těšit – snad rodák z Československa nezklame. V jeho stopách se vydal i jeho syn – Jason Reitman. Film Děkujeme, že kouříte dosáhl velkých úspěchů a byl kritikou i diváky přijat na výtečnou. Další jeho film Juno (mimochodem kdo neviděl, koukněte, doporučuji) byl 4x nominován na Oskara a jednoho dokonce dostal – za scénář. Poslední jeho film Lítám v tom s Georgem Clooneym byl také přijat velmi kladně.

 

                                     

ANKETA

Dobrá komedie?

Celkem: 111 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

* Založen: 31.7.2010 9:11:01
* BlogRank: 1,15
* Přístupů: 3 562
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Flash hry

KATEGORIE

Kategorie článků
Toplist