Čekejte prosím
Čekejte, prosím...

Fotbalové stadiony očima fanouška

Fotbalové stadiony očima fanouška

16

komentářů

Slask Wroclaw

datum: 15.8.2014 8:33:09 | autor: Stahler | komentáře: 16 | hodnocení: 91% (17 hlasů)

Slask Wroclaw: Tento klub hraje na krásném stadionu, který se stavěl kvůli tomu, aby se na něm hrála základní skupina ME 2012, které hostily dva spolu sousedící státy - Polsko a Ukrajina. Stadion se stavěl od roku 2009 a dokončený byl v roce 2011, patří k těm největším, nejmodernějším a nejnovějším stadionům v Polsku. Po skončení Eura na něm hraje své zápasy místní klub Slask, stadion patří městu a občas na něm hraje i reprezentace Polska.

 Stadion splňuje i ty nejnáročnější kritéria UEFA i FIFA. Oficiální údaje o kapacitě se trochu liší, jsou uváděny cifry 44308 a 42771. Možná je to tak, že větší údaj se týká obyčejných nerizikových zápasů a ten menší údaj je naopak pro rizikové zápasy, kde se vytvoří nějaká bezpečnostní bariéra či nějaký sektor se uzavře a není tam vůbec nikdo. Někde se to takhle praktikuje. Nicméně, i tak tento stadion s přehledem patří mezi ty úplně TOP po celém Polsku. Osobně se mi více líbil jen jejich národní stadion ve Varšavě.

 Stadion je celý krytý, bez atletické dráhy i čehokoliv, co by mohlo divákům vadit v dokonalém výhledu na hřiště. Kotel pro hostující fanoušky se nachází v rohu napravo od hlavní tribuny, je oplocený, ale i tak mají i hosté dobrý výhled. Drtivá většina sedaček je v zelené barvě, název klubu je udělaný z bílých sedaček. Obě dvě použité barvy na sedačky jsou i barvy klubu, což opticky vypadá moc pěkně a je tak hned každému jasné, kdo je na tomto stadionu doma.

 Doprava na stadion je dobrá. U stadionu je několik velkých parkovišť pro auta i autobusy. V okolí stadionu jsou z více stran zastávky místní autobusové i tramvajové MHD, navíc vlakové nádraží je kousek cesty, ani ne pět minut. Tohle nádraží je jistě používáno na přepravu fanoušků na hlavní vlakové nádraží, které je skoro až na druhé straně města. Dopravu na stadion i z něj mají ve Wroclawi vymyšlenou dokonale.

 Stadion má v podstatě čtyři velké části, označené jako A, B, C, D plus samostatný sektor hostí, což je X. Vstup na podélné sektory A a C stojí 40 zlotých, vstup na sektory za bránou B a D vyjde na 26 zlotých. Stejnou částku zaplatí i hostující fanoušci. Pokud si lístek koupíte předem v předprodeji, ve všech případech je sleva 5 zlotých. Pro nákup lístku na Slask Wroclaw jako u snad jediného zástupce nejvyšší soutěže v Polsku nepotřebujete registrační kartu kibica. Pouze stačí předložit při nákupu vstupenky občanku nebo pas, v pokladně na lístek napíší Vaše osobní údaje a pak při vstupu na stadion při obvyklé prohlídce pouze pracovník bezpečnostní služby zkontroluje, zda se údaje na lístku shodují s údaji v občance nebo pasu a můžete projít.

 V každém ze sektoru, pochopitelně s výjimkou hostujícího kotle je stánek s klubovými suvenýry klasického ražení- trička, šály, klíčenky, mikiny, kšiltovky a další produkty. Jeden stánek se nachází u pokladny u vstupu na stadion, tam jsou spíše produkty místních aktivních fanoušků.

 Občerstvení na stadionu je pokryté dobře, počet stánků je dostačující a nabídka nadprůměrně široká. Hodně věcí se dá koupit v kombíčkách, bohužel v některých případech se neušetří vůbec nic a v těch zbylých jen jeden zlotý. Nachos s colou stojí 16 zlotých, hotdog s colou 15, zapékanka s colou 15, popcorn s colou 14. Předpokládám, že je možné colu vyměnit za jiný nealkoholický nápoj, jako je fanta nebo sprite. Klobása stojí 12 zlotých, samostatný popcorn 6. Pak jsou v nabídce různé pochutiny i zmrzliny. Nealkoholické nápoje cola, fanta, sprite jsou v klasickém množství 0,5 litru a prodávají se za 8 zlotých. Voda ve stejném množství stojí 4 zloté, energetický nápoj powerade 10, stejně jako malá plechovka také energetického nápoje burn o objemu 0,25 l. Džus cappy o objemu 0,33 l vyjde na 6 zlotých. Pivo v nabídce je také, bohužel jen nealkoholický carlsberg velký, klasika 0,5 l a vyjde myslím na 10 zlotých. Když to shrnu, nabídka patří k těm nejširším v Polsku, ale zároveň i k nejdražším, ne-li vůbec nejdražším.

 Co se týče programu k zápasu, tak klub vydává takové noviny slušné informační kvality a jsou zcela zdarma, k sehnání jsou již u pokladem i za branami na různých místech uvnitř stadionu.

 

ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 24 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

10

komentářů

Energetyk Rybnik

datum: 11.7.2014 11:09:17 | autor: Stahler | komentáře: 10 | hodnocení: 87% (21 hlasů)

Energetyk Rybnik: Tento polský celek se nachází v menším městě celkem nedaleko od českých hranic, zhruba hodinu jízdy po silnicích od Českého Těšína, takže celkem ideální vzdálenost na hezký výlet za fotbalem. Většinou jako nyní hraje druhou nebo třetí ligu, mezi elitu se myslím ještě nikdy nepodíval. Místní klub hraje na velice zajímavém stadionu, protože se na něm kromě fotbalu jezdí i místní motoristická liga ploché dráhy ! Polsko má v tomto motoristickém odvětví velkou tradici a lidé tam na tento sport chodí ve velkém. Na stadionu je to znát tak, že kolem hřiště je závodní pískový ovál, na kterém jezdí motorky. Už jsem viděl plno stadionů s atletickým oválem, tohle jsem však viděl poprvé.

 Kapacita stadionu je 10304 sedících diváků. Krytá je pouze malá hlavní tribuna, která má kapacitu jenom asi 500 míst. Vedle té tribuny po levé straně je klec pro hostující fanoušky, domácí kotel je umístěný na půlce hřiště, přesně naproti kryté tribuně. Zbytek stadionu je nekrytý a je průchozí, tam se dá jít do jakéhokoliv sektoru. Výhled na hřiště je skoro ze všech míst v pohodě, jen kvůli tomu pískovému oválu, jak jsem se o něm již zmínil, je trochu větší vzdálenost. Ale i tak se dají hráči v pohodě rozeznat a výhled pro hosty i přes vysokou klec nebude jistě tak hrozný, protože umístění skoro na půlce hřiště je lepší, než kdyby byli někde v rohu. Co se týče oficiálního fanshopu, žádný jsem neviděl. Možná je to tím, že o prodej klubových suvenýrů se starají místní fanoušci z hnutí ultras, kteří si otevřeli malý provizorní stánek a v něm měli klasickou fanouškovskou nabídku jako samolepky, šály, trička, klíčenky a další věci.

 Stadion je takový starší, opticky nevypadá moc vábně, zejména na vybledlých a špinavých sedačkách je znát zub času. Doprava na stadion je docela v pohodě. U stadionu je zastávka místní MHD, odkud jedou tři linky na centrální autobusové nádraží. Pěšky je to cesta asi na 25 minut a vlakové nádraží je jen o pár minut pěšky dál. U stadionu se dá parkovat, kapacita parkovišť mi však nepřišla zrovna velká.

 Občerstvení na stadionu bych hodnotil jako průměrné s tím, že kvůli zákazu bohužel nebylo v nabídce žádné pivo. Snad je ten zákaz jen dočasný, protože pivo k fotbalu prostě patří. Takže k pití je možné si koupit pouze nealkoholické nápoje za 5 zlotých, jedná se o klasiku jako colu, fantu, sprite, minerálky apod. a všechny tyto nápoje jsou o klasickém půllitrovém objemu. Ještě jsem si všiml teplého čaje a kávy, ale nevím, za kolik to měli. Určitě mohu doporučit dobrou a docela velkou šunkovou klobásu za 8 zlotých. To bylo bohužel jediné teplé jídlo v nabídce, dále měli tyčinky za 2,50 zlotých, arašídy za 3 zloté. No a taková nějaká semínka, snad slunečnicová a ještě nějaká, osobně tohle nemusím a nechtěl bych uklízet ten bordel, co po tom vždycky na zemi je...Jeden z druhů stál 3 zloté a ten druhý druh 4, v obou případech za celé balení, které se jistě dá koupit v běžném krámu, nic extra to jistě nebude.

 Vstupenky se prodávají ve třech cenových kategoriích. Nekryté ochozy, což je drtivá většina stadionu, se prodávají za 10 zlotých. Krytá tribuna je za 20 zlotých a nějaká lóže, která je také na hlavní a jediné kryté tribuně na stadionu stojí 30 zlotých. Možná v té lóži mají v ceně nějaké občerstvení, nevím. Klasický zápasový program klub bohužel nevydává, mají jen jednu barevnou čtyřstranu s rozpisem zápasů, fotkou týmu a pár rozhovory a tohle vydávají vždy jednou za půl roku. Žádná sláva, ale alespoň něco že mají. Jsou kluby, které nevydávají vůbec nic a to je pak velká škoda hlavně pro ty, co zápasové programy sbírají.

 

ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 31 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

2

komentáře

Liptovský Mikuláš

datum: 20.6.2014 8:35:02 | autor: Stahler | komentáře: 2 | hodnocení: 94% (19 hlasů)

Liptovský Mikuláš: V tomto hezkém slovenském městečku obklopeném ze všech stran horami hraje druhou ligu místní Tatran, který kdysi strávil epizodní sezonu v nejvyšší soutěži, ale nyní bojuje o záchranu v druhé lize. Stadion má podle údajů v programu kapacitu 1900 diváků, z toho 600 k sezení. Údaje na různých internetových stránkách se různě liší. Tribunu má stadion jen jedinou a poměrně malou, kam se vejde asi tak 450, maximálně 500 lidí a zbylá místa na sezení tvoří dvě řady sedaček na svahu u hřiště, jedna je vedle tribuny a druhá na podobných místech naproti. Sedačky mají červenou a žlutou barvu, což jsou barvy klubu. Zbytek míst je na stání a dá se říct, že půlka stadionu je uzavřená, protože za tribunou je plot, a v místech na půlce hřiště, kudy na něj chodí hráči také. Ale při těch často nízkých návštěvách to bohužel nevadí...Velmi zajímavé je umístění sektoru pro hostující fanoušky, protože je umístěný právě na kraji té jediné tribuny ! No a na tom druhém kraji je kotel domácích fanoušků, takže na případné atraktivní zápasy, kdy přijede hodně hostů, to bude ohledně bezpečnosti vypadat asi zajímavě...Každopádně pro hosty je to skvělý stadion, protože sektor tak mají skoro u půlky hřiště, ve výhledu jim trošku brání jen mříž a mají střechu nad hlavou, o čemž si může většina hostů i v tamní slovenské nejvyšší soutěži jen zdát a to je co říct.

 Dopravu na stadion autem bych moc nedoporučoval, parkoviště moc velké není a více než 50 aut rozhodně nepojme. Cesta pěšky z vlakového nebo autobusového nádraží, které jsou vedle sebe, zabere nějakých 30-35 minut chůze. Dají se použít také autobusové linky místní MHD, zastávky jsou kousek od stadionu.

 Co mě na stadionu zklamalo, byla absence fanshopu, ale hlavně občerstvení. Pro pivo a nealko se musí opustit areál a jít do přilehlého baráku, kde Vám ale nabídnou pouze lahvová piva značek corgoň, zlatý bažant a myslím, že tam měli ještě krušovice. Pak měli už jen nějaké nealko a mám pocit, že i nějaký tvrdý alkohol tam byl. K jídlu asi vůbec nic, nevšiml jsem si ani žádných brambůrek, sušenek, čehokoliv bohužel.

 Vstupenka stojí 1,5 eura a platí to pro celý stadion, ať už se rozhodnete stát na svahu nebo sedět na kryté tribuně. Děti, důchodci a ženy zaplatí za vstupenku 1 euro. Program k zápasu je zdarma a je na poměry druhé slovenské ligy velice kvalitní.

 

ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 25 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

2

komentáře

Cracovia Kraków

datum: 22.5.2014 8:14:05 | autor: Stahler | komentáře: 2 | hodnocení: 92% (27 hlasů)

Cracovia Kraków: Nedávno jsem napsal článek o Wisle Kraków, nyní přichází na řadu jejich největší rival ze stejného města, Cracovia Kraków. Wisla i Cracovia, to jsou zejména po chuligánské stránce ve světě veliký pojem, protože to jsou doslova nepřátelé na život a na smrt. Během desítek let jejich vzájemné nenávisti je na obou stranách několik desítek mrtvých. Docela zajímavé potom je, že mají stadiony nedaleko od sebe. Dělí je v podstatě jenom obrovský park a vzdušnou čarou to není ani celý kilometr, pouze asi tak 800 metrů. Cracovia má stadion po kompletní rekonstrukci ještě celkem zářící novotou. Rekonstrukce trvala zhruba rok a byla dokončena v roce 2010. Stadion má kapacitu 15500 sedících diváků a splňuje nejpřísnější normy UEFA. Pouze v mezistátních zápasech je kapacita trochu snížena, a to na 15016 sedících diváků. Tento stadion poměrně často využívá reprezentace Polska do 21 let. I dospělé áčko si na něm také již zahrálo a mám pocit, že to bylo proti Lichtenštejnsku. Atraktivnější zápasy se na tento stadion nevyplatí dávat jen z důvodu jeho menší kapacity pro potřebu tak obrovské země, jakou Polsko je. Na ty nejzajímavější zápasy mají totiž především svůj nádherný národní stadion ve Varšavě, což je hlavní město Polska a tam takové zápasy prostě patří. Ale i tak je pro Cracovii z Krakowa jistě ctí, že tam mohou občas svoji reprezentaci pozvat. To je jen důkaz, že mají kvalitní a útulný stadion.

 Stadion zvenku ani moc nevypadá jako stadion, je celý dokola takový šedivý, z jedné boční vnější strany je umístěno několik komerčních objektů, jako pekárna, hospoda, obchod se sportovníma potřebama...Z ostatních stran je objekt celý betonový, jen s nápisem klubu nahoře pod střechou. Za tribunou, kde je kotel domácího týmu, je hodně slušný fanshop s bohatým sortimentem. Během zápasů je otevřený. K tomu jsou na té samé tribuně a i na tribuně, která je naproti hlavní tribuně, otevřené ještě malé stánky s klubovými suvenýry. Jedná se o fanouškovskou klasiku jako trička, šály, čepice, samolepky, vlaječky...

 Výhled ze všech míst na stadionu je výborný, stadion je bez atletické dráhy, a tak má divák dění na hřišti jako na dlani. Výborné je i to, že jsou všechna místa na stadionu krytá. Domácí kotel je za jednou z branek jak jsem již psal, a hostující je téměř naproti nim v rohu. Sedačky na tribunách za oběma brankama a v rozích jsou bílé, na hlavní tribuně a protilehlé se střídají bílé a červené, sektor od sektoru. Opticky to vypadá hezky a obě barvy jsou i barvami klubu, tak je každému hned jasné, na jakém stadionu se právě nachází.

 Jak je v nejvyšší soutěži v Polsku zvykem, ke vstupu je zapotřebí mít koupenou kartu fanouška, v polštině se jí říká karta kibica. Na Cracovii jsem byl už v minulé pro ni postupové sezoně, kdy hrála až druhou nejvyšší soutěž a ta karta byla nutná už tehdy, což v nižších soutěžích nebývá zvykem, ale výjimkou. Stojí 10 zlotých, což je asi 65 korun a pracovník klubu Vás v místnosti, kde se karty vyrábějí vyfotí, vyplní papír a je to. Za asi pět minut dostanete plastovou kartu velikosti kreditní karty a s touto kartou je teprve možné koupit lístky. Ceny na zápas jsou od 10 do tuším 50 zlotých, záleží jako vždy na tribuně či sektoru a na atraktivitě soupeře.

 Doprava na stadion je dobrá, od stadionu jedou nějaké busy přímo na hlavní vlakové i autobusové nádraží, které jsou v Krakowě vedle sebe. Pěšky se ta trasa dá zvládnout asi za 25-30 minut. U stadionu se dá i parkovat, ale moc velké to parkoviště nemají.

 Občerstvení na stadionu je na slušné úrovni. Vynikající klobása za 12 zlotých, hot-dog stál 8 zlotých a v nabídce byl myslím ještě hamburger a zapékanka. Pivo Tyskie je k mání za 7 zlotých, nealko nápoje za 5. Káva a čaj stály 4 nebo 5 zlotých pokud se nepletu. Ještě jsem tam zahlédl v nabídce klasické pochutiny jako jsou chipsy, sušenky atd.

 Cracovia jako jeden z menší poloviny klubů v Polsku dělá zápasové programy. Jedná se sice o noviny a nemají moc stránek, navíc je tam docela dost reklam, ale jsou zcela zdarma.

 

ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 30 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

5

komentářů

Olympique Lyon

datum: 25.4.2014 9:40:33 | autor: Stahler | komentáře: 5 | hodnocení: 90% (24 hlasů)

Olympique Lyon: Francouzský tým, který v poměrně nedávné minulosti vyhrál sedmkrát za sebou svoji národní ligu, v současné době však poněkud ztrácí na velice bohaté konkurenty z PSG a Monaca, přesto stále patří k ligové špičce a pravidelně startuje v evropských pohárech. Jejich stadion patří k těm lepším v zemi, kapacita je na francouzské soutěže 42100 diváků, na evropské soutěže nejspíše kvůli nějakým bezpečnostním zónám nebo bůhvíčemu je kapacita trochu nižší, 41044 diváckých míst. Všechna místa jsou k sezení a krytá, což je moc fajn. Jen ty sedačky nic moc, jsou bez opěradel a dost vybledlé, zkrátka staré. V drtivé většině mají bílou barvu, což je jedna z barev klubu. Další barvy jsou modrá a červená. V červené jsou akorát sedačky ve vipce na hlavní tribuně a v modré nějaké menší sektory také na hlavní tribuně. Z kombinace těchto dvou barev je udělaný název klubu na tribuně, co je naproti hlavní, ale stejně to nevypadá moc dobře, už jsem viděl mockrát lépe udělaný název klubu z barevných sedaček než mají v Lyonu. Stadion je kolem dokola dvoupatrový, což se mi osobně vždycky líbí.

 Velice dobře vybavený fanshop je vzdálený od stadionu asi čtvrt kilometru, je hned u stanice metra. U stadionu je několik velkých parkovišt pro auta i autobusy a několik linek místní autobusové MHD. Za stadionem vede nějaká železniční trať, třeba je nedaleko i nějaká vlaková zastávka. Doprava na stadion je tedy úplně v pohodě, hlavně díky metru.

 Občerstvení na stadionu mě bohužel zklamalo. Jediné, za co chválím,  je široká nabídka nealkoholických nápojů, tedy až na mizerné točené půllitrové nealkoholické pivo značky Buckler za 4 eura, malé pivo v netradiční míře 0,25l za 2,50 eura.. Jedno z nejhorších, co jsem kdy pil a to je co říct...Pak měli na výběr dva druhy minerálek, za 2 a 2,50 euro, colu, sprite, ledový čaj nestea, powerade, cokoliv z toho stálo 3,5 eura za klasickou plastovou lahev o obsahu 0,5l. Kelímek teplé kávy nebo čokolády v množství 12 cl byl za 1,5 eura. Co se týče jídla, byl jsem zklamaný. Avizovaný hot-dog v ceně 4 eura neměli. Pak měli na výběr pět druhů klasických baget, z francouzštiny jsem rozluštil jen kebabovou a sýrovou, ale tu kebabovou neměli, takže další fiasko. Nechápu, proč to z nabídky neškrtnou, když to nemají, je to od nich trapné a to jsem byl na stadionu už hodinu před utkáním, vyprodané to v žádném případě být nemohlo. Z pochutin a sladkostí byly k mání různé čokolády za 2 eura, různé sáčky bonbonů haribo za 2,5 eura a za tutéž cenu byl k dostání popcorn. Silně doporučuji občerstvit se již před zápasem, v okolí stadionu je otevřeno 15-20 stánků s nejrůznějším občerstvením jako jsou hot-dogy, hranolky, kebab na iks způsobů, různé druhy klobás, baget a řada dalších možností je na výběr. To samé se týká nápojů, z piv byl nejčastěji k mání Calrsberg.

 Vstupenky na zápas stojí od 8 do 80 eur, záleží na sektoru a atraktivitě soupeře, dětské vstupenky jsou obvykle o třetinu až polovinu levnější. Tribuny za brankami jsou v cenovém rozpětí 8, 10, 15, 20, 25 eur, podélné vyjdou na 15, 20, 25, 30, 35, 40, 60 a nejdražší jsou za 80 eur, možná jsou do v.i.p. sektoru, nevím přesně.

 Program k zápasu je zcela zdarma, jedná se o takové noviny a je na solidní úrovni. Na většině stránek jsou zajímavé grafy, statistiky a reklam je jen pár, což je určitě plus.

 


ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 34 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

3

komentáře

GKS Katowice

datum: 4.3.2014 7:51:00 | autor: Stahler | komentáře: 3 | hodnocení: 97% (28 hlasů)

GKS Katowice: Polský klub, který hraje druhou nejvyšší soutěž a aktuálně má po podzimní části nakročeno do nejvyšší soutěže. Jedná se o družbu českého Baníku Ostrava a právě z Ostravy jsou Katowice denně dobře dostupné vlakem. Fanoušci těchto dvou klubů se proto navzájem často podporují a navštěvují se. Stadion GKS je starý, ale v plánu je výstavba zcela nového stadionu, která však určitě ještě nějakou dobu potrvá. Kapacita stadionu je podle oficiálního údaje 10052 diváků, ale asi to bude starý údaj. Byl jsem totiž na zápase, který navštívilo 5250 diváků a stadion byl zaplněný z dobrých 80 %. Takže celkovou kapacitu bych viděl maximálně na nějakých cca 8000 diváků. Stadion má dvě kryté tribuny a sektor pro hostující fanoušky za jednou z branek. Tribuny jsou naproti sobě, ta hlavní je větší. Na tribunách jsou jednotlivé sektory ohraničeny barvou sedaček, střídají se zelená a žlutá, což jsou barvy klubu a opticky to působí hezky. Sektor hostí je za bránou směrem k lesu, je nekrytý a není příliš velký. Tento sektor byl postavený během minulých dvou let, protože tehdy jsem už v Katowicích na GKS byl a ten sektor tam nebyl. Že je ten sektor nový je poznat i podle nových zelených sedaček a okolního pletiva. Ve výhledu mají hosté jen síť, což je v pohodě, plůtek před sektorem je nízký. Obě kryté tribuny mají perfektní, ničím nerušený výhled na hřiště, které je blízko tribun a tak to má být. Doprava na stadion ujde, ale mohlo by to být lepší. Parkoviště není malé, ale když zaprší, tak je pořádně blátivé a další parkoviště už jsou trochu dál od stadionu. U stadionu je autobusová zastávka místní MHD, tramvajová je asi o sto metrů dál. Chůze pěšky z hlavního autobusového nebo vlakového nádraží, které jsou vedle sebe, zabere minimálně 40 minut, ono je to docela daleko. Ještě se musím zmínit o fanshopu, který je umístěný u hlavní tribuny a je docela slušně zásobený, na tým v druhé nejvyšší soutěži dost nadprůměrně.

 Občerstvení na stadionu je na polské poměry trochu nadprůměrné. Dobrá klobása za 10 zlotých-(65 kč). V nabídce mají šašlik za 13 zlotých a vepřový steak za 14, ale při zápase, na kterém jsem tam byl, neměli ani jedno z toho. Nevím, zda to byla výjimka a nebo to tam mají v nabídce jen na okrasu a aby byla jakoby širší nabídka...

 K pití si můžete dát pivo Tyskie, mám pocit, že točený půllitr do kelímku byl za 7 zlotých. Stejné množství nealkoholického nápoje coca-cola, sprite, fanta vyjde na 5 zlotých. Teplý čaj stojí 4 zloté a káva byla myslím za 6 zlotých.

 Na tomto stadionu je povinné mít kartu fanouška, domácí jí říkají karta kibica. Bez ní není možné koupit lístek na zápas. Stačí podat na pokladně obsluze občanku nebo pas, o zbytek se postará obsluha a pak Vám vydá plastovou kartičku velikosti kreditní karty, která stojí 5 zlotých. Vstupenka na hlavní tribunu stojí 20 zlotých, na protější a do kotle hostí je cena myslím 15 zlotých. Tyto ceny platí pro nákup lístku v den zápasu, při nákupu předem nebo přes internet je cena vstupného myslím o 5 zlotých nižší v každé kategorii. Program k zápasu stojí 2 zloté a musím ho pochválit, protože ho dělají přímo fanoušci, kteří ho i prodávají a má odpovídající kvalitu. V Katowicích bývaly s programy problémy. Už jsem tam jednou byl asi před rokem a půl, to neměli vůbec žádné a když tam byl asi před třemi lety kamarád, tak měli takový snad černobílý o pár stránkách, kde bylo navíc dost reklam.

 


ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 50 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

4

komentáře

Wisla Kraków

datum: 6.1.2014 8:52:13 | autor: Stahler | komentáře: 4 | hodnocení: 96% (27 hlasů)

Wisla Kraków: Na stadionu tohoto celku se měla původně hrát jedna ze skupin nedávného ME 2012, které hostilo Polsko společně s Ukrajinou. Ale sešlo z toho z obav před fanoušky hlásící se právě k Wisle Kraków a jejich městskému rivalovi Cracovii Kraków. Mezi těmito celky je obrovská nenávist a na obou stranách jsou desítky mrtvých. Jejich stadiony se celkem paradoxně nacházejí kousek od sebe. Přes obrovský park je od sebe dělí necelý kilometr. Takže ačkoliv stadion Wisly splňuje i velice přísné podmínky pro pořádání mezinárodních zápasů, přednost dostala výstavba nového stadionu v Gdaňsku. Kapacita stadionu Wisly je 33326 kompletně sedících diváků, navíc všechna místa na stadionu jsou krytá.

 Sedačky na stadionu jsou v klubových barvách, tedy v modré a červené, přičemž modrá barva má docela převahu. Název klubu je udělaný z bílých sedaček a z dálky to opticky vypadá pěkně. Stadion je bezbariérový, bez sloupů a také je čistě fotbalový bez atletické dráhy a podobných pro výhled diváků nepříjemných věcí. Hlediště je hned u hřiště a ani fanoušci hostí nemají podle mě špatný výhled. Jejich sektor je za jednou z branek směrem k hlavní tribuně a ve výhledu mají jen slabou mříž a plot je z průhledného nerozbitného skla, což je v pohodě, lepší než odporné mřížové klece, kde se člověk necítí být jako na fotbale, ale téměř jako v kriminále. Domácí kotel je za druhou z branek a je dost velký, patří do něj všechny sektory co za bránou jsou.

 Doprava na stadion je vyřešená celkem dobře. Parkoviště u stadionu včetně toho přímo v areálu není moc velké, ale v nejbližším okolí staví dost autobusových linek místní MHD a na nejbližší tramvajovou zastávku je to asi 200 metrů. Hlavní vlakové nádraží i autobusové(jsou vedle sebe), jsou vzdálené asi půl hodiny svižné chůze pěšky, busem či autobusem je přesun pochopitelně rychlejší.

 Na stadionu je několik fanshopů, ten největší se však nachází v areálu stadionu na parkovišti, sortiment mají docela bohatý. Asi padesát metrů od něj, možná ani to ne, mají v místní tělocvičně krámek i místní aktivní fanoušci, kde prodávají svoje fans produkty od samolepek po oblečení a různé věci s logem Wisly nebo svých různých skupin. Tohle mají vymyšlené velice dobře.

 Jak už jsem psal snad ve všech minulých článcích o stadionech v Polsku, je zapotřebí stejně jako u všech klubů nejvyšší soutěže nechat si vyrobit kartu fanouška, v polštině se tomu říká karta kibica. Na Wisle za ni chtějí 10 zlotých, což je zhruba 60 korun a je zapotřebí vyplnit formulář, který je k dispozici v polštině nebo v angličtině. Přes webku Vás vyfotí a za minutku je karta hotová. S tou kartou se pak už dá koupit lístek. Pro běžného diváka jsou ceny vstupného 20, 25, 30, 40, 50 zlotých, vozíčkáři zaplatí 15 zlotých a rodič s jedním dítětem dohromady 25 zlotých. Aktuálně je jeden zlotý 6 korun a nějaké setinky. Co jsem tak zatím na nejvyšší soutěži v Polsku navštívil, tak na Wisle jsou ceny takové průměrné, což je fajn.

 Nabídku občerstvení hodnotím jako nadprůměrnou. Dobré klobásy stojí 10 zlotých, čtyři deci piva Tyskie 6 zlotých. Klobása a pivo se dá zakoupit v kombíčku za 15 zlotých, ušetří se tak jeden zlotý, což je sleva jako blázen...Místo piva může být nealko nápoj, ty jsou v půllitrovém množství. Jedná se o klasické nealko jako cola, fanta, sprite apod. Samostatně je nealko prodejné za šest zlotých, stejně jako káva nebo čaj. Výjimkou mezi nealkem je minerálka, kde je půllitrová plastová lahev k mání za 4 zloté. K jídlu je ještě zapékanka za 8 zlotých, v kombíčku pouze s nealkem stojí 13 zlotých. Pak nějaký řízek pouze s nealkem za 15 zlotých, vypadal jako vepřový a samostatně se neprodává, nevím proč. Pochutiny jako brambůrky nebo tyčinky vyjdou na 5 zlotých. Wisla bohužel nevydává žádné programy k zápasům, což je škoda, hlavně pro sběratele programů je to na takový velký klub mrzuté.

 


ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 31 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

9

komentářů

Piast Gliwice

datum: 3.12.2013 7:53:50 | autor: Stahler | komentáře: 9 | hodnocení: 98% (22 hlasů)

Piast Gliwice: Polský klub, který hraje tamní nejvyšší soutěž a patří k těm, které jsou nejblíže k našim státním hranicím a nebo k těm slovenským. Takže pro fanoušky z obou zemí bývalé společné republiky není moc náročné se tam jet podívat. Piast hraje na pěkném, zhruba dva roky starém stadionu s kapacitou 10037 sedících diváků. Všechna místa na stadionu jsou krytá a stadion je zajímavý tím, že má kolem dokola jedno patro, přímo okolo hřiště je vše komplet oplocené. Nicméně, kdo chce u fotbalu stát a dívat se přes plot u plochy, má u hlavní a jedné z tribun za bránou, kde je kotel domácích, možnost. Na protější straně by za plotem nic moc vidět nebylo, je to tam samý billboard a za druhou z branek, kde je kotel hostí, je to stejné. Sedačky jsou v barvách klubu, tedy v červené a modré a opticky to vypadá pěkně. Na tribuně naproti hlavní je udělaný název klubu z červených sedaček a všude okolo jsou modré, takže nápis pěkně vynikne a je tak hezky vidět, čí je to vlastně stadion.

 Doprava na stadion bohužel žádná sláva, jelikož je celkem stranou na okraji města u velkého hřbitova. Pěšky se jde cesta z vlakového nebo autobusového nádraží asi půlhodinu, přesně jsem si ten čas nepočítal a obě centrální nádraží jsou vedle sebe. U stadionu je akorát zastávka několika autobusových linek místní MHD, poměrně rozsáhlé parkoviště na auta či autobusy a dokonce i stojany na motorky nebo kola.

 Občerstvení na stadionu je na průměrné úrovni. Klobása na tácek je za 8 zlotých, což je 48 kč. Klobása v bagetě stojí 10 zlotých, tedy 60 kč. Normálně by mělo být k dispozici pivo Tyskie za 7 zlotých, tedy 42 korun, ale v mnou navštíveném zápase u těch píp nikdo neobsluhoval, nechápu proč. Třeba je tam mají jen na okrasu...Různé nealkoholické nápoje stojí 5 zlotých-(30kč), minerálka je za 4 zloté-(24 kč). Brambůrky jsou také za 4 zloté a pak jsou na výběr v Polsku a na Slovensku populární různá semínka. Ty se mimochodem prodávají i venku v okolí stadionu po sáčcích nebo celých baleních, ceny však vůbec netuším. Tyhle věci nejím a zůstává po nich pěkný bordel z těch slupek či skořápek...

 Na stadionu mě zklamal pouze provizorní venkovní fanshop, který toho v nabídce moc nemá a je otevřený jen před zápasem, po zápase už je pryč. K návštěvě zápasu, jak už to v nejvyšší soutěži v Polsku bývá, je zapotřebí takzvaná karta fanouška. U nich se té kartě říká karta kibica. V Gliwicích stojí 10 zlotých, což je zhruba 60 korun a je potřeba pouze předložit občanku nebo pas a o zbytek se postarají pracovníci pokladen. Takže tady se narozdíl od drtivé většiny ostatních klubů fanoušek nemusí zabývat vyplňováním nějakého formuláře. Karta je nutná, bez ní totiž není možné koupit lístek na fotbal na žádnou tribunu. Ceny vstupného se liší podle toho, kdy si zakoupíte lístek. V předprodeji vždycky vyjde o pár zlotých levněji než na místě. Za většinu ligových zápasů dáte od 20-45 zlotých, což je zhruba 125-280 kč, na ty nejlepší soupeře si připlatíte za lístek o 5-10 zlotých více. Zamrzí, že klub nevydává žádné programy k zápasu, to je škoda především pro sběratele.

 


ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 26 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

7

komentářů

Ruch Chorzów

datum: 29.10.2013 8:23:42 | autor: Stahler | komentáře: 7 | hodnocení: 98% (25 hlasů)

Ruch Chorzów: Tento celek se nachází v Polsku, hraje tamní nejvyšší soutěž, které se říká Ekstraklasa. Chorzów je okrajová část poměrně velkého města, Katowic. Právě klub GKS Katowice je největším rivalem Ruchu, oba stadiony jsou docela blízko od sebe, vzdušnou čarou asi tak 2 km. Stadion je poměrně starý, má kapacitu 13000 sedících diváků a až na nepříliš velkou krytou hlavní tribunu jsou všechna ostatní místa nekrytá. Sedačky jsou všechny modré a modrá je hlavní barva klubu, takže je hned jasné, kdo je na stadionu doma a to je dobře. K té hlavní tribuně bych ještě podotkl, že krytá je asi tak jen ta horní polovina, kde navíc asi třetinu tribuny, která je pod střechou zabírají místa pro V.I.P hosty, takže do prodeje jde těch opravdu krytých míst jen několik málo stovek, takže když prší, je problém se někde schovat. Malý počet krytých míst je slabinou tohoto stadionu. Výhled na hřiště je ze všech stran dobrý, kotel hostí je za brankou vlevo od hlavní tribuny a je jako jediný oplocený, ale nic hrozného. Kotel domácích je přesně naproti. Akorát hlediště je od hřiště trochu vzdálené, na stadionu kdysi evidentně bývala atletická dráha. Zub času je všude také znát, jsou velké praskliny v betonu nebo rez na hlavní tribuně, zkrátka generální rekonstrukce by přišla vhod. Stadion má zajímavé stožáry umělého osvětlení, jsou takové vysoké a tenké. Ještě co se týče výhledu na hřiště z pohledu hlavní tribuny...Nekupujte si první a druhou řadu kdo byste tam šel, protože ve výhledu Vám budou vadit obě střídačky, přes které neuvidíte na část hřiště. Tribuna je totiž postavená na úrovni hřiště včetně první řady, což není moc chytré.

 Doprava na stadion je dobrá. U stadionu je parkoviště na auta, přímo u stadionu je zastávka místní autobusové MHD. Tramvajová zastávka místní MHD je asi 150 metrů od stadionu, stejně tak vlakové nádraží.

 Občerstvení na stadionu je vyřešeno docela bídně. Na hlavní tribuně a v okolí není žádný stánek ani s jídlem, ani s pitím. Na okolních tribunách nějaké stánky určitě jsou, viděl jsem lidi s různým pitím i klobásama, ale je divné, že nejsou stánky všude. Mohli by na tom v klubu něco utržit, jejich škoda. V okolí stadionu, jak je v Polsku poměrně obvyklé, jsou lidé prodávající pytlíky různých semínek a oříšků. Nevím za kolik jsou, slunečnicová semínka apod.moc nemusím. Dobré je, že s tím není problém u vstupu a v pohodě s takovým nákupem diváky vpouští. Fanshop je u hlavní tribuny, poměrně kvalitně vybavený vším možným. A také se tam dělají v nejvyšší soutěži povinné karty fanouška. V polštině se tomu říká karta kibica. Vyplníte formulář, necháte se vyfotit, zaplatíte 5 zlotých, což je 30 kč a dostanete plastovou registrační kartu, s kterou se pak kupují vstupenky a permanentky. Vstupenky v den zápasu stojí 20, 40, 60 zlotých. 20 za veškeré sektory v okolí hřiště kromě hlavní tribuny, 40 za nekrytou část hlavní tribuny a 60 za tu krytou část hlavní. Program k zápasu je zdarma, jedná se o noviny o osmi stránkách, kde plno reklam. Hlavně, že je alespoň něco, protože v Polsku vyrábí programy k zápasům bohužel málokdo.

 


ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 27 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

12

komentářů

Borussia Monchengladbach

datum: 25.9.2013 8:39:22 | autor: Stahler | komentáře: 12 | hodnocení: 95% (25 hlasů)

Borussia Monchengladbach: Tento celek se nachází poměrně daleko na území Německa pro ty,kdo tam jedou z Česka. Relativně kousek od hranic s Nizozemskem,prostě pro našince jeden z těch složitějších klubů na navštívení. Ale stojí to za to,Borussia hraje na pěkném a velkém stadionu s kapacitou 54057 diváků. Tento stadion byl postaven v roce 2004 z toho důvodu,že v roce 2006 se v Německu konalo MS a ten stadion hostil jednu ze skupin. Takže je aktuálně starý ani ne 10 let a je to na něm znát,pořád vypadá zbrusu nově. Je vidět,že si ho váží a udržují ho. Jak je v Německu zvykem,má i sektory na stání. Ty se bohužel nedají použít v mezinárodních zápasech hlavních soutěží,ale na Bundesligu pochopitelně ano. Kdyby se v Monchengladbachu někdy hrála nějaká evropská pohárová soutěž,tak by byla kapacita snížena na 46249 míst,což je i tak výborné číslo. Stadion je dvoupatrový a celý je krytý pod střechou,což je perfektní. Pod stropem jsou zavěšené dvě velké obrazovky,v rohu stadionu je jedna a ta druhá přesně v protějším rohu. Sedačky na stadionu mají zelenou barvu,což je jedna z barev klubu a tak to má být. Z každého místa na stadionu je dobrý výhled,jednak na stadionu není atletická dráha a až na sektor hostí není nikde nějaká klec nebo plot. Oplocený je pouze sektor hostí,ale přesto si myslím,že výhled mají obstojný i oni. Plot je ze silného průhledného skla a sektor je umístěný v dolním rohu za jednou z branek. Za tou druhou je sektor domácích skalních fanoušků,oba kotle jsou bez sedaček. Fanshopy má klub u stadionu hned dva. Jeden je velký,druhý menší a nabízí především věci ve slevách a sortiment,kterého se potřebují už zbavit. Jinak jsou další menší stánky po celém stadionu,v každé části tribuny alespoň jeden je. Za jednou z tribun u bran areálu mají krámek místní skalní fanoušci,což se jen tak nevidí.

 Doprava na stadion je na Německo trochu slabinou. Stadion totiž leží na úplném okraji města,nejedou tam vlaky a metro už vůbec ne. Zbývají tedy jen busy místní MHD a veliká parkoviště na auta,autobusy i specializovaná na motorky nebo kola. A město to není zrovna malé,takže procházku pěšky třeba z centrálního vlakového nebo autobusového nádraží bych určitě nedoporučoval.

 Občerstvení na stadionu je co se týče nabídky opravdu luxusní,jak je v Německu skoro všude dobrým zvykem. Populární bílá nebo pikantní klobása v housce stojí 2,70 euro,hot-dog stojí rovné 3 eura. Populární currywurst s hranolkama stojí 5 euro,samotné hranolky byly k mání tuším za 2,40 euro. Nějaký řízek,asi kuřecí byl za 3,30 euro. Nesmím zapomenout ani na solidní výběr nejrůznějšího pečiva jako jsou loupáky,celozrnné housky apod. U tohoto ceny nevím,tam by byly asi různé,stejně tak u krámků s různýma obloženýma houskama,které jsou obložené především salámy,sýry či lososem. Dále,a to je naprostý luxus je prodej vlastních klubových zmrzlin,které stály od 1,50 euro do tuším 3,50 euro. To je docela unikát,stejně tak prodej vlastního energy drinku slušné chuti za 1,80 euro. Pivo značky Burgpilsen stálo 3,20 euro za objem 0,4 l a kvalita nic moc. Na výběr je i řada nejrůznějších nealkoholických nápojů. Ceny vstupenek na Bundesligu se pohybují myslím od 20 eur výš,já tam byl na přátelském turnaji a vstup na tribunu,která je naproti té hlavní,stál 33 euro,což je na drahé Německo a navíc za dobrý výhled solidní cena. Program k zápasu byl zdarma,měl snad okolo 100 stran a byl nesmírně kvalitní,především obsahem. Nevím,jak to chodí na běžném ligovém zápase když jsem tam byl jen na turnaji,ale myslím si,že i na ligu bude mít program podobně vysokou kvalitu. Zda bude něco stát,to netuším. Nicméně,v Německu občas u některých klubů bývají programy zdarma a to je dobře.

 


ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 37 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

* Založen: 6.2.2010 20:51:03
* BlogRank: 1,28
* Přístupů: 48 278
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Flash hry

KATEGORIE

Kategorie článků
Toplist