Čekejte prosím
Čekejte, prosím...

Fotbalové stadiony očima fanouška

Fotbalové stadiony očima fanouška

10

komentářů

Bayer Leverkusen

datum: 28.2.2015 17:32:22 | autor: Stahler | komentáře: 10 | hodnocení: 99% (16 hlasů)

Bayer Leverkusen: Tento německý celek je pojmenovaný podle gigantického koncernu Bayer, který je i v názvu klubu. Díky dobré finanční situaci hraje tento klub v posledních letech v horní polovině tabulky i evropské poháry a především v nedávné minulosti zmodernizoval a rozšířil svůj krásný stadion. Dlouhou dobu měli kapacitu okolo 22000 míst, nyní mají kapacitu 30210 míst a v poslední době na většinu zápasů mají vyprodáno. I když v případě zápasů v evropských pohárech mají kapacitu asi o něco sníženou, jelikož v kotli mají místa na stání a stejné je to i v případě sektoru pro hostující fanoušky. Stadion má krásnou střechu, která jistě pokryje všechna místa pro diváky na stadionu. Z venku nevypadá nijak impozantně, o to hezčí je pohled z hlediště. Na stadionu dominují červené sedačky, což je jedna z barev klubu a vypadá to hezky. Po celém obvodu stadionu v horní části jsou prosklené luxusní skyboxy. Kotel pro domácí fanoušky se nachází za jednou z branek, kotel pro hosty je v rohu na druhé straně směrem k hlavní tribuně, včetně horního patra rohové části. Co jsem si tak všiml, ve výhledu jim nic nebrání, což je fajn. Ani nikomu jinému, stadion je bezbariérový a hřiště je docela blízko k hledišti, vzdaluje ho jen užší tartanová dráha. Nikde žádné sítě, nesmyslně vysoké ploty a podobně. Navíc stadion je až na kotel hostů celkem průchozí, což je fajn.

 Doprava na stadion je podle mě v pohodě, protože se nachází asi čtvrt hodiny chůze od centra města, možná ani to ne. Před stadionem je pod širokou dálnicí docela velké parkoviště pro auta, autobusy, motorky i kola. Z druhé strany jede několik linek místní autobusové MHD. Pouze fanoušci, kteří zvolí jako způsob dopravy vlak to budou míst možná daleko, jelikož vlakové nádraží jsem nikde poblíž neviděl.

 Co se týče fanshopu, tak jeden velký je umístěný přímo na stadionu. A co se týče občerstvení, tak opět musím v tomto ohledu jako snad všude v Německu je chválit, nabídka je opravdu široká. Dokonce bych řekl, že v Leverkusenu mají jednu z těch nejširších vůbec. Jen cenově to je pro turisty z ekonomicky slabších zemí poněkud dražší, ale s tím se musí počítat.

 Jak je na německé poměry dobrým zvykem, nabídka občerstvení i nápojů je bohatá, o takové si u nás můžeme většinou jen nechat zdát. I když některé naše kluby mají nabídky občerstvení docela široké, na naše západní sousedy to bohužel nestačí. Co se týče pití, na výběr mají hned dvě piva, značky gaffel kolsh a bitburger, půllitrový kelímek za 3,90 euro. Za stejnou cenu pořídíte nealko nápoj cola, fanta, sprite. Dvě deci svařeného vína, ať už bílého nebo červeného, vyjdou na 2,70 euro. Dvě deci horké kávy vyjde na 1,90 euro. Z občerstvení mohu doporučit skvělý currywurst za 3,20 euro, za stejnou cenu mají i bratwurst nebo krakauer. Klobása v housce stojí 2,90 euro. Všechno to jsou kvalitní klobásy slušných velikostí. Vepřový řízek stojí 3,50 euro, ještě měli v nabídce za stejnou cenu jeden řízek, nejspíše kuřecí. Čtvrtka pizzy margarita stojí 2,70 euro, salámová 3,20 euro. U speciálních pojízdných stánků s pečivem mají preclíky a další druhy pečiva, v cenovém rozmezí asi 2-3 eura. Zkrátka jako snad všude v profesionálním fotbale v Německu velmi dobrý výběr, za poněkud vyšší ceny na naše poměry.

 Ceny vstupenek na Leverkusen se odvíjí podle atraktivity soupeře. V nejvíce atraktivní kategorii "A" je pět nejvíce atraktivních klubů, jako jsou Bayern Mnichov, Borussia Dortmund plus tři další, v prostřední kategorii "B" je zhruba půlka ligy a pár klubů je v nejméně atraktivní kategorii "C". Nejlevnější lístky v nejnižší kategorii v určitých sektorech stadionu jsou dětské za 10 euro, nejdražší lístky vyjdou na nejlepší místa uprostřed hlediště na nejlepší zápasy v kategorii "A" na 99 euro. Ale průměrné ceny se pohybují okolo 30 euro na průměrné zápasy jak jsem se tam tak koukal, což není cenově vůbec špatné i na jinak finančně náročnější německé poměry. 

 Program k zápasu je zcela zdarma a je kvalitní, má hodně stránek a ani v něm není moc reklam. K dispozici je ve stojanech u vstupů do sektorů. Klub ještě k zápasům vydává za jedno euro velký magazín, který se dá koupit ve fanshopu. 

 

ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 21 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

9

komentářů

FO Podbrezová

datum: 8.1.2015 7:52:50 | autor: Stahler | komentáře: 9 | hodnocení: 91% (19 hlasů)

FO Podbrezová: Tento nováček nejvyšší soutěže pochází z nejmenšího města, které nejvyšší soutěž na Slovensku kdy hrálo. Město má jen lehce přes 4000 obyvatel a tak aby se naplnila kapacita stadionu, která je 6500 diváků, je zapotřebí, aby buď přijelo hodně hostujících fanoušků, nebo aby přijel dostatek lidí z okolí... Je docela zvláštní, že některá mnohem větší města na Slovensku nehrají ani druhou ligu, a maličká Podbrezová je mezi elitou. Hlavním sponzorem klubu jsou nějaké železárny a je to znát. Do stadionu se investovalo určitě hodně peněz a na poměry na Slovensku patří k těm lepším. Stadion má dvě tribuny, horní je na svahu a ta byla rekonstruovaná, je na ní ještě novotou zářící beton a sedačky. Je o poznání větší než ta dolní a střecha pokryje skoro celé hlediště. Dolní tribuna, která je menší a má kapacitu asi 500 sedících diváků, je zcela nová, útulná a krytá. Kotel pro fanoušky hostů je vedle té velké kryté tribuny na svahu s dobrým výhledem na hřiště. Je na úrovni velkého vápna, což je mnohem lepší poloha než někde v rohu nebo za bránou. Ani žádná síť jim ve výhledu nebrání, takže jediné minus toho sektoru je skutečnost, že nemá střechu. Takže za hustého deště nebo sněžení se hosté bohužel nemají kde schovat. Ale tohle je problém většiny sektorů pro hostující fanoušky na Slovensku, a to bohužel i v nejvyšší soutěži. Přesto tento stadion v Podbrezové hodnotím jako jeden z těch nadprůměrných co se týče diváckého komfortu.

 Dopravu na stadion autem nebo autobusem bych moc nedoporučoval, parkovacích ploch v areálu stadionu i v nejbližším okolí není moc a při nadprůměrně plném stadionu by mohla doprava autem způsobit problém, případně by se muselo parkovat někde dál od stadionu. Doprava vlakem je dobrá, stadion je kousek od nádraží. Nicméně, cestou na něj se jde do pořádného kopce, ale cestou zpátky zase rychle z kopce, takže se to tak nějak vyrovná :D Cesta tam zabere něco okolo čtvrt hodiny, zpátky jen pár minut. Autobusové nádraží je o něco dál než vlakové, je zhruba 150 metrů za ním.

 Co mě na stadionu zklamalo, bylo občerstvení. V areálu byl sice jeden pojízdný stánek a v každé z tribun bylo další občerstvení, ale nabídka byla bohatá jen na papíře. K pití měli za 1 euro půllitr alkoholického kozla 11 stupňového, za malé pivo chtěli 60 centů. Další piva byla už jen v plechovkách, měli na výběr několik značek. Z nealka měli takovou tu klasiku jako cola, fanta, sprite nebo i ledové čaje apod. Co se týče jídla, tak jsem viděl akorát párky v rohlíku a langoše. Bohužel jsem ani jedno z toho neochutnal, o přestávce byly u stánků dlouhé fronty a hned po zápase jsem sprintoval na vlak směr Bratislava, protože jinak bych v Podbrezové musel čekat pár hodin na další vlak a to se mi nechtělo.

 Ceny vstupného mají v Podbrezové lidové, určitě jedno z nejlevnějších v nejvyšší slovenské soutěži. Možná dokonce úplně nejlevnější. Vstupenky na libovolnou tribunu stojí 2 eura a ženy, důchodci a ZTP mají vstupné poloviční, tedy pouhé jedno euro. Děti do 12 let a členové klubu mají vstupné zdarma. Program k zápasu stojí 1 euro a je kvalitní. K dostání je v jedné z tribun u občerstvení, součástí programu je zapojení do slosovatelné soutěže o ceny.

 

ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 22 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

16

komentářů

Paris Saint Germain

datum: 9.12.2014 10:41:25 | autor: Stahler | komentáře: 16 | hodnocení: 93% (28 hlasů)

Paris Saint Germain: Tento slavný klub z hlavního města Francie je pojmenovaný podle čtvrti, kde sídlí. Ale nejčastěji je uváděný v jednoduché zkratce PSG. Na stadionu je zajímavé to, že pod ním je tunel, kterým normálně plynule proudí městská doprava. Tohle se moc nevidí, naposledy jsem tohle viděl snad jenom na stadionu Atlétika Madrid ve Španělsku. Nicméně chod klubu tohle nenarušuje ani v nejmenším, jen jsou ty dopravní prostředky, co jezdí tunelem, slyšet. Stadion patří k největším ve Francii, jak se na bohatý velkoklub z hlavního města sluší a patří. Stadion má kapacitu 48712 sedících diváků, je celý krytý a dvoupatrový. Na klubu je celkem zajímavé i to, že byl založený až v roce 1970, což je na několikanásobného mistra ligy docela pozdě, obvykle bývají takto úspěšné kluby založené o pár desítek let dříve. Dolní patro je osázené kolem dokola červenými sedačkami, horní patro modrými. Tyto dvě barvy jsou i barvami klubu, takže je to hezky sladěné. Sedačky jsou sklápěcí, mají opěradla na záda. Domácí fanoušci mají dva kotle, za oběma brankama. Hostující fanoušci jsou nedaleko jedné z nich, v takovém rohu a ve výhledu jim překáží akorát síť, což není špatné. Stadion nemá žádnou atletickou dráhu, takže hřiště je docela blízko k hledišti, i když úplně u něj zrovna není. Nicméně výhled je myslím ze všech míst v pohodě, snad ani žádné sloupy nikomu nepřekáží, žádné nesmyslné ploty a tak by to mělo být.

 Doprava na stadion je rozmanitá a nejlepší je asi nedaleká stanice metra. Další možností je využití místní autobusové MHD, v okolí stadionu je několik zastávek snad na všech světových stranách. Parkoviště mi nepřišlo zrovna velké. Je možné, že někde bude nějaké podzemní parkoviště, ale moc bych na to nesázel. 

 Co mě docela zarazilo, je poměrně malý fanshop na takový velkoklub. Některé prvoligové celky u nás ho mají větší a to je co říct. Na druhou stranu, nabídka občerstvení je celkem široká. Ta je naopak lepší než u nás, i když s tím, co nabízí fanouškům v Německu, se to moc srovnávat nedá. Docela mě překvapila kombinace hranolek s párkem a tak jsem ji ochutnal a bylo to fajn, hranolek bylo hodně, možnost vybrat si mezi majonézou, kečupem a hořčicí také potěší. Cena 6 euro není nízká, ale velikost porce byla dobrá. Hotdog stál 5,50 euro. Zaujaly muffiny za 3 eura, ty jsem na fotbale myslím ještě nikde neviděl. Za stejnou cenu tam měli ještě nějaké zákusky, vypadalo to snad na nějaké kousky snad žemlovky, nevím. Pak byly v nabídce i nějaké bagety a klasické pochutiny jako chipsy, tyčinky jako mars, snickers, bounty apod. Co se týče pití, jsem zklamaný, že nemají klasické točené pivo. Jen plechovku 0,33 l nějakého nealkoholického piva. Nealko limonády jako cola, sprite, fanta jsou ke koupi za 3,50 euro za půllitrovou lahev. Za stejnou cenu měli i energetický nápoj powerade o stejném objemu. Kelímek teplé kávy stál 2 eura.

 Vstupenky pro dospělé stojí od 30 euro, záleží jako vždy na sektoru a atraktivitě soupeře, dětské lístky jsou levnější, což je dobře. 

 Sběratele zápasových programů určitě zklame, že domácí klub nic takového nevydává, na takový velkoklub je to celkem ostuda. Vydávají akorát nějaký měsíční časopis.

 

ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 33 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

13

komentářů

FC St. Pauli

datum: 12.11.2014 8:04:04 | autor: Stahler | komentáře: 13 | hodnocení: 94% (23 hlasů)

FC St. Pauli: Tento relativně slavný německý klub sídlí v poměrně nechvalně známé čtvrti v přístavním Hamburku. Místní celek hraje druhou nejvyšší soutěž, hrával pár let i v té nejvyšší. Stadion patří k těm starším, nicméně některé jeho části byly v minulých letech rekonstruovány a zvelebeny. Některé však bohužel ne, hlavně sektor na stání za bránou, kde je i kotel pro hosty není hezký. Plot něco pamatuje, drolící se schody a zdivo rovněž. Kapacita stadionu je 29063 míst. Většina míst je k sezení, nicméně za oběma brankami se tribuny dělí na dvě poloviny. Spodní část je nekrytá a bez sedaček, horní krytá se sedačkami. Kotel hostů se nachází v jedné nekryté části na severní tribuně, patří jim zhruba polovina toho sektoru a zbytek patří domácím fanouškům. Zbylé podélné tribuny jsou jen k sezení a snad všechna místa tam jsou krytá, i když střecha se mi zdála trochu kratší, tak možná na první řady prší, nevím. Sedačky na stadionu jsou ve tmavších barvách, což by odpovídalo znaku klubu, který má odstíny hnědé barvy.

 Doprava na stadion není moc dobrá za předpokladu, že se přesunujete autem. Parkovacích míst je nedostatek, kde parkovat nemají ani například přenosové televizní vozy, které jsem viděl parkovat na vedlejším tréninkovém hřišti, spolu s dalšími auty. Naštěstí místní MHD okolí stadionu pokrývá velice dobře. Stadion se nachází vedle zábavního parku, před kterým jsou výstupy ze stanice metra, takže to je nějakých 100, maximálně 150 metrů chůze. Ze všech stran je plno autobusových zastávek, které určitě doporučuji využít spíše než auto. V okolí stadionu se evidentně parkuje hodně těžko, to bylo vidět.

 U stadionu se nachází velký a dobře zásobený fanshop a to není všechno. Z boční strany se nachází klubovna, hospoda a administrativní oddělení pro klub a jeho fanoušky, dá se tam zakoupit řada fanouškovských předmětů. Další fanshopy jsou na stadionu a zdálo se, že na každé tribuně je jeden. Tohle mají udělané velmi dobře.

 Občerstvení na stadionu řadím jako velmi nadprůměrné a to i na Německo, kde je kvalita občerstvení a šíře sortimentu obecně asi vůbec nejlepší v Evropě. Půllitr piva značky Astra pořídíte za 4 eura, nealko nápoje ve stejné míře za 3 eura, jedná se o klasiku jako cola, fanta, sprite a minerálka o stejném obsahu vyjde na 2,50 euro. Hodně mě zaujal panák o velikosti asi 0,5 cl, jednalo se totiž o mix známého rumu Captain Morgan s colou za 4,75 euro. Myslím, že v nabídce měli i teplé nápoje jako kafe nebo čaj. K jídlu musím pochválit výbornou krájenou na kolečka klobásu na kari, tzv. currywurst za 2,80 euro. Klobása stojí 2,50 euro a měli asi tři nebo čtyři druhy klobás. Zaujal mě stánek s houskama, kde byly v těch houskách ryby s trochou zeleninové oblohy. Druhů bylo několik, včetně lososové housky nebo zavináčové a většina z nich byla za 2,50 euro, zbytek o půl eura dražší. V prodeji bylo i několik druhů různého sladkého pečiva, popcorn a nějaké další pochotiny jako tyčinky, chipsy apod.

 Vstupné na zápas stojí 13 euro za nekryté tribuny, které jsou na stání. Na všechny kryté tribuny platí myslím jednotná cena 27 euro. Dětský lístek do rodinného sektoru stojí jen 5 euro. Klub vydává k zápasům programy ve formě novin, které mají solidní obsahovou kvalitu. Sice pár stránek je plných reklam, ale ty noviny jsou zcela zdarma, takže v tomto ohledu určitě panuje spokojenost.

 

 

ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 25 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

10

komentářů

Hamburger SV

datum: 17.10.2014 15:44:42 | autor: Stahler | komentáře: 10 | hodnocení: 93% (24 hlasů)

Hamburger SV: Tento slavný klub je ze známého německého přístavního města Hamburgu a jako jediný ještě nikdy nesestoupil z nejvyšší soutěže, která se jmenuje Bundesliga. Tato série trvá úctyhodných více než 50 let. Stadion patří k těm největším a nejmodernějším v celém Německu. Oficiální údaje o kapacitě se trochu liší, jeden zdroj uvádí 56889 míst pro diváky, druhý o něco více, 57274. Nicméně, tyhle dvě cifry se netýkají mezinárodních zápasů v rámci evropských pohárů nebo reprezentačních zápasů. Na stadionu jsou totiž nejen místa k sezení, ale i na stání. Jedná se o spodní patro za jednou z branek, kde mají domácí aktivní fanoušci svůj kotel a také jde o sektor pro hostující fanoušky, který se nachází naproti v pravém rohu z pohledu domácího kotle. Takže kapacita na mezinárodní zápasy bude snížená, tipoval bych to na nějakých 50000 míst k sezení, což je i tak výborné číslo. Všechna místa na stadionu jsou krytá. Co se týče sedaček na stadionu, 99 % jich má modrou barvu, což je jedna ze tří barev klubu a to zbývající 1 % tvoří sedačky bílé a černé barvy, ze kterých se udělal znak klubu na třech tribunách ze čtyř. Opticky to vypadá moc hezky a jediná tribuna, kde tento znak ze sedaček udělaný není, je ta, kde je kotel domácích fanoušků a ten je na stání.

 Doprava na stadion je vymyšlená docela dobře. Od metra je to sice procházka asi na patnáct minut do mírného kopce, ale je možnost se zdarma svézt speciální autobusovou linkou, která je v provozu v den zápasu před zápasem i po jeho skončení. Procházka na velké parkoviště, které pojme veliké množství aut i autobusů, trvá něco přes 20 minut pěšky. Stadion byl záměrně postavený trochu stranou od města, ale díky tomu velkému parkovišti a metru, které je nedaleko, je doprava fanoušků na zápas a ze zápasu docela v pohodě. Ono je sice jedno parkoviště u hlavní tribuny, ale to je spíše jen pro klubové zaměstnance, hráče a přenosové televizní vozy.

 Co se týče občerstvení na stadionu, nabídka je velice široká, bohužel řada produktů v sortimentu je za poněkud mastné ceny... Nepříliš chutné pivo značky Holsten pořídíte za 4,20 euro, klasický půllitrový kelímek. Stejný kelímek naelka jako je cola, fanta, sprite stojí také 4,20 euro, minerálka je za 3,20 euro. Z teplých nápojů měli kafe do malého kelímku, cenu už nevím. Hot-dog s výběrem několika přísad stojí 3,50 euro, za stejnou cenu pořídíte i rybí file v sezamové bulce. Co mě zaujalo, k mání byly palačinky s řadou přísad v cenovém rozpětí tuším od 4 eur do 6 podle zvolených přísad. Klasická, potřená nutellou stála 4 eura. Zaujaly mě také krajíce chlebů s různými pomazánkami po třech eurech za krajíc. Oblíbený currywurst nebo klobása stojí 4 eura, za stejnou cenu pořídíte i řízek v bulce, nejspíše kuřecí. Měli také na výběr různé rybí sendviče, stály myslím od 3,50 do 4,50 eura. Zkrátka nějaká bulka, třeba s lososem nebo matesem a troškou zeleninové oblohy, a chutná to dobře. Měli tam i stánek s pár druhy pečiva a třeba preclík si můžete koupit v kombíčku s colou nebo jiným nealkem za 6,50 euro. Hamburger stojí 3 eura, stejně tak i hranolky. Za stejnou cenu tam měli i něco, co vypadalo jako sekaná. Pak tam měli ještě k dispozici klasické pochutiny jako tyčinky typu mars, snickers, twix, brambůrky, nebo dětská pitíčka a nějaké nealko pivo, které stálo 4,50 euro za velkou plechovku. Zkrátka výběr všeho je hodně nadprůměrný, ale pro průměrné české turisty je skoro všechno z toho cenově mastnější...

 Co mě mrzelo, byla absence nějakého zápasového programu. Na druhou stranu je fakt, že jsem tam byl jen na přípravném turnaji. Na ligu nějaké programy snad vydávají.

 

ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 26 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

10

komentářů

Puszcza Niepolomice

datum: 30.9.2014 13:42:52 | autor: Stahler | komentáře: 10 | hodnocení: 86% (26 hlasů)

Puszcza Niepolomice: Tento celek až do posledních kol bojoval o záchranu v druhé nejvyšší soutěži v Polsku. Svůj boj nakonec bohužel nezvládl, od příští sezony 2014/2015 tak bude účinkovat v amatérské třetí lize, která má dvě části, severní a východní. Niepolomice je malé městečko kousek od velkého Krakowa, odkud tam jezdí i  příměstské linky, patří totiž do aglomerace Krakowa. Stadion má takové trochu lepší venkovské parametry, v druhé lize patřil k těm nejhorším a nejmenším. Možná, že byl úplně nejmenší. Kapacita se u tří různých zdrojů uvádí pokaždé jinak, ve výsledku se však o tolik neliší- 900, 1000, 1100 diváků. Stadion má malou krytou tribunu, kam se vejde zhruba 500 fanoušků, kotel hostujících fanoušků má asi 250-300 sedaček, i když místa je v něm více, vejde se tam i dvojnásobek lidí. Mezi tribunou a kotlem hostí, který je za bránou, je možné se na stojáka opřít o klandr a to dělá nějaké další zhruba dvě stovky fanoušků v kapacitě stadionu navíc. Za druhou z branek žádná tribuna není a naproti hlavní tribuně také ne, tam je jen plot. Celkově se na stadion může nacpat tak 1500, 1600 lidí, více už asi ne. Sedačky na tribuně jsou ve třech barvách, opticky to nevypadá nejhůře, ale jinak ten stadion hezký není. Kotel hostí je hned za bránou,výhled není špatný, jen ten vysoký plot je až moc vysoký a mohl by celý ten kotel být na nějakém vyvýšeném místě, byl by lepší přehled. Alespoň, že je hned za bránou a nemají tam nějaký atletický ovál, který by hřiště od hlediště ještě vzdálil. Z hlavní tribuny je výhled určitě perfektní.

 Doprava na stadion není špatná, ale autem bych doporučil zaparkovat někde poblíž stadionu, protože to miniparkoviště u stadionu pojme asi tak 20 aut, což je bída. Pak tam mají ješště jedno malé parkoviště, ale to je VIP parkoviště asi jen pro auta hráčů a funkcionářů. Nevím, jestli v Niepolomicích mají vůbec vlaky. Nicméně asi 10 minut pěšky od stadionu je autobusové nádraží, což je fajn.

 Vstupné na stadionu stojí 10 zlotých, musíte se prokázat občankou nebo pasem, žádná registrační karta fanouška není nutná, jen ty vstupenky jsou na jméno. A co je ještě zajímavé, tak pokud nejste z Niepolomic, na krytou tribunu vás při rizikovém utkání nepustí. Já tam byl, když tam přijela celkem známá Arka Gdynia s družbou z Cracovie Krakow, dohromady cca 350-400 jich přijelo a tak jsem musel vzít zavděk kotlem hostí, abych se na ten fotbal dostal. Na obyčejné zápasy nevím, jaká je tam praxe, zda je to stejné nebo naopak v pohodě je možné se dostat na tu krytou tribunu.

 Co se týče občerstvení, tak stánek na stadionu byl jen jeden, byl u kotle hostí a byla tam neustále fronta, takže jsem si bohužel nic nedal. Měli tam různé nealkoholické pití jako minerálky, colu a fantu. Pak tam bylo k dostání alkoholické pivo, snad značky tyskie a dobře vypadající klobásy.

 Pro sběratele zápasových programů je moc fajn, že klub programy vydává. Jedná se o černobílý program o pár stránkách formátu A5 slušné informační hodnoty a je zcela zdarma k zakoupené vstupence na utkání.

 

 

ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 27 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

16

komentářů

Slask Wroclaw

datum: 15.8.2014 8:33:09 | autor: Stahler | komentáře: 16 | hodnocení: 92% (18 hlasů)

Slask Wroclaw: Tento klub hraje na krásném stadionu, který se stavěl kvůli tomu, aby se na něm hrála základní skupina ME 2012, které hostily dva spolu sousedící státy - Polsko a Ukrajina. Stadion se stavěl od roku 2009 a dokončený byl v roce 2011, patří k těm největším, nejmodernějším a nejnovějším stadionům v Polsku. Po skončení Eura na něm hraje své zápasy místní klub Slask, stadion patří městu a občas na něm hraje i reprezentace Polska.

 Stadion splňuje i ty nejnáročnější kritéria UEFA i FIFA. Oficiální údaje o kapacitě se trochu liší, jsou uváděny cifry 44308 a 42771. Možná je to tak, že větší údaj se týká obyčejných nerizikových zápasů a ten menší údaj je naopak pro rizikové zápasy, kde se vytvoří nějaká bezpečnostní bariéra či nějaký sektor se uzavře a není tam vůbec nikdo. Někde se to takhle praktikuje. Nicméně, i tak tento stadion s přehledem patří mezi ty úplně TOP po celém Polsku. Osobně se mi více líbil jen jejich národní stadion ve Varšavě.

 Stadion je celý krytý, bez atletické dráhy i čehokoliv, co by mohlo divákům vadit v dokonalém výhledu na hřiště. Kotel pro hostující fanoušky se nachází v rohu napravo od hlavní tribuny, je oplocený, ale i tak mají i hosté dobrý výhled. Drtivá většina sedaček je v zelené barvě, název klubu je udělaný z bílých sedaček. Obě dvě použité barvy na sedačky jsou i barvy klubu, což opticky vypadá moc pěkně a je tak hned každému jasné, kdo je na tomto stadionu doma.

 Doprava na stadion je dobrá. U stadionu je několik velkých parkovišť pro auta i autobusy. V okolí stadionu jsou z více stran zastávky místní autobusové i tramvajové MHD, navíc vlakové nádraží je kousek cesty, ani ne pět minut. Tohle nádraží je jistě používáno na přepravu fanoušků na hlavní vlakové nádraží, které je skoro až na druhé straně města. Dopravu na stadion i z něj mají ve Wroclawi vymyšlenou dokonale.

 Stadion má v podstatě čtyři velké části, označené jako A, B, C, D plus samostatný sektor hostí, což je X. Vstup na podélné sektory A a C stojí 40 zlotých, vstup na sektory za bránou B a D vyjde na 26 zlotých. Stejnou částku zaplatí i hostující fanoušci. Pokud si lístek koupíte předem v předprodeji, ve všech případech je sleva 5 zlotých. Pro nákup lístku na Slask Wroclaw jako u snad jediného zástupce nejvyšší soutěže v Polsku nepotřebujete registrační kartu kibica. Pouze stačí předložit při nákupu vstupenky občanku nebo pas, v pokladně na lístek napíší Vaše osobní údaje a pak při vstupu na stadion při obvyklé prohlídce pouze pracovník bezpečnostní služby zkontroluje, zda se údaje na lístku shodují s údaji v občance nebo pasu a můžete projít.

 V každém ze sektoru, pochopitelně s výjimkou hostujícího kotle je stánek s klubovými suvenýry klasického ražení- trička, šály, klíčenky, mikiny, kšiltovky a další produkty. Jeden stánek se nachází u pokladny u vstupu na stadion, tam jsou spíše produkty místních aktivních fanoušků.

 Občerstvení na stadionu je pokryté dobře, počet stánků je dostačující a nabídka nadprůměrně široká. Hodně věcí se dá koupit v kombíčkách, bohužel v některých případech se neušetří vůbec nic a v těch zbylých jen jeden zlotý. Nachos s colou stojí 16 zlotých, hotdog s colou 15, zapékanka s colou 15, popcorn s colou 14. Předpokládám, že je možné colu vyměnit za jiný nealkoholický nápoj, jako je fanta nebo sprite. Klobása stojí 12 zlotých, samostatný popcorn 6. Pak jsou v nabídce různé pochutiny i zmrzliny. Nealkoholické nápoje cola, fanta, sprite jsou v klasickém množství 0,5 litru a prodávají se za 8 zlotých. Voda ve stejném množství stojí 4 zloté, energetický nápoj powerade 10, stejně jako malá plechovka také energetického nápoje burn o objemu 0,25 l. Džus cappy o objemu 0,33 l vyjde na 6 zlotých. Pivo v nabídce je také, bohužel jen nealkoholický carlsberg velký, klasika 0,5 l a vyjde myslím na 10 zlotých. Když to shrnu, nabídka patří k těm nejširším v Polsku, ale zároveň i k nejdražším, ne-li vůbec nejdražším.

 Co se týče programu k zápasu, tak klub vydává takové noviny slušné informační kvality a jsou zcela zdarma, k sehnání jsou již u pokladem i za branami na různých místech uvnitř stadionu.

 

ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 27 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

10

komentářů

Energetyk Rybnik

datum: 11.7.2014 11:09:17 | autor: Stahler | komentáře: 10 | hodnocení: 88% (23 hlasů)

Energetyk Rybnik: Tento polský celek se nachází v menším městě celkem nedaleko od českých hranic, zhruba hodinu jízdy po silnicích od Českého Těšína, takže celkem ideální vzdálenost na hezký výlet za fotbalem. Většinou jako nyní hraje druhou nebo třetí ligu, mezi elitu se myslím ještě nikdy nepodíval. Místní klub hraje na velice zajímavém stadionu, protože se na něm kromě fotbalu jezdí i místní motoristická liga ploché dráhy ! Polsko má v tomto motoristickém odvětví velkou tradici a lidé tam na tento sport chodí ve velkém. Na stadionu je to znát tak, že kolem hřiště je závodní pískový ovál, na kterém jezdí motorky. Už jsem viděl plno stadionů s atletickým oválem, tohle jsem však viděl poprvé.

 Kapacita stadionu je 10304 sedících diváků. Krytá je pouze malá hlavní tribuna, která má kapacitu jenom asi 500 míst. Vedle té tribuny po levé straně je klec pro hostující fanoušky, domácí kotel je umístěný na půlce hřiště, přesně naproti kryté tribuně. Zbytek stadionu je nekrytý a je průchozí, tam se dá jít do jakéhokoliv sektoru. Výhled na hřiště je skoro ze všech míst v pohodě, jen kvůli tomu pískovému oválu, jak jsem se o něm již zmínil, je trochu větší vzdálenost. Ale i tak se dají hráči v pohodě rozeznat a výhled pro hosty i přes vysokou klec nebude jistě tak hrozný, protože umístění skoro na půlce hřiště je lepší, než kdyby byli někde v rohu. Co se týče oficiálního fanshopu, žádný jsem neviděl. Možná je to tím, že o prodej klubových suvenýrů se starají místní fanoušci z hnutí ultras, kteří si otevřeli malý provizorní stánek a v něm měli klasickou fanouškovskou nabídku jako samolepky, šály, trička, klíčenky a další věci.

 Stadion je takový starší, opticky nevypadá moc vábně, zejména na vybledlých a špinavých sedačkách je znát zub času. Doprava na stadion je docela v pohodě. U stadionu je zastávka místní MHD, odkud jedou tři linky na centrální autobusové nádraží. Pěšky je to cesta asi na 25 minut a vlakové nádraží je jen o pár minut pěšky dál. U stadionu se dá parkovat, kapacita parkovišť mi však nepřišla zrovna velká.

 Občerstvení na stadionu bych hodnotil jako průměrné s tím, že kvůli zákazu bohužel nebylo v nabídce žádné pivo. Snad je ten zákaz jen dočasný, protože pivo k fotbalu prostě patří. Takže k pití je možné si koupit pouze nealkoholické nápoje za 5 zlotých, jedná se o klasiku jako colu, fantu, sprite, minerálky apod. a všechny tyto nápoje jsou o klasickém půllitrovém objemu. Ještě jsem si všiml teplého čaje a kávy, ale nevím, za kolik to měli. Určitě mohu doporučit dobrou a docela velkou šunkovou klobásu za 8 zlotých. To bylo bohužel jediné teplé jídlo v nabídce, dále měli tyčinky za 2,50 zlotých, arašídy za 3 zloté. No a taková nějaká semínka, snad slunečnicová a ještě nějaká, osobně tohle nemusím a nechtěl bych uklízet ten bordel, co po tom vždycky na zemi je...Jeden z druhů stál 3 zloté a ten druhý druh 4, v obou případech za celé balení, které se jistě dá koupit v běžném krámu, nic extra to jistě nebude.

 Vstupenky se prodávají ve třech cenových kategoriích. Nekryté ochozy, což je drtivá většina stadionu, se prodávají za 10 zlotých. Krytá tribuna je za 20 zlotých a nějaká lóže, která je také na hlavní a jediné kryté tribuně na stadionu stojí 30 zlotých. Možná v té lóži mají v ceně nějaké občerstvení, nevím. Klasický zápasový program klub bohužel nevydává, mají jen jednu barevnou čtyřstranu s rozpisem zápasů, fotkou týmu a pár rozhovory a tohle vydávají vždy jednou za půl roku. Žádná sláva, ale alespoň něco že mají. Jsou kluby, které nevydávají vůbec nic a to je pak velká škoda hlavně pro ty, co zápasové programy sbírají.

 

ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 35 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

2

komentáře

Liptovský Mikuláš

datum: 20.6.2014 8:35:02 | autor: Stahler | komentáře: 2 | hodnocení: 94% (21 hlasů)

Liptovský Mikuláš: V tomto hezkém slovenském městečku obklopeném ze všech stran horami hraje druhou ligu místní Tatran, který kdysi strávil epizodní sezonu v nejvyšší soutěži, ale nyní bojuje o záchranu v druhé lize. Stadion má podle údajů v programu kapacitu 1900 diváků, z toho 600 k sezení. Údaje na různých internetových stránkách se různě liší. Tribunu má stadion jen jedinou a poměrně malou, kam se vejde asi tak 450, maximálně 500 lidí a zbylá místa na sezení tvoří dvě řady sedaček na svahu u hřiště, jedna je vedle tribuny a druhá na podobných místech naproti. Sedačky mají červenou a žlutou barvu, což jsou barvy klubu. Zbytek míst je na stání a dá se říct, že půlka stadionu je uzavřená, protože za tribunou je plot, a v místech na půlce hřiště, kudy na něj chodí hráči také. Ale při těch často nízkých návštěvách to bohužel nevadí...Velmi zajímavé je umístění sektoru pro hostující fanoušky, protože je umístěný právě na kraji té jediné tribuny ! No a na tom druhém kraji je kotel domácích fanoušků, takže na případné atraktivní zápasy, kdy přijede hodně hostů, to bude ohledně bezpečnosti vypadat asi zajímavě...Každopádně pro hosty je to skvělý stadion, protože sektor tak mají skoro u půlky hřiště, ve výhledu jim trošku brání jen mříž a mají střechu nad hlavou, o čemž si může většina hostů i v tamní slovenské nejvyšší soutěži jen zdát a to je co říct.

 Dopravu na stadion autem bych moc nedoporučoval, parkoviště moc velké není a více než 50 aut rozhodně nepojme. Cesta pěšky z vlakového nebo autobusového nádraží, které jsou vedle sebe, zabere nějakých 30-35 minut chůze. Dají se použít také autobusové linky místní MHD, zastávky jsou kousek od stadionu.

 Co mě na stadionu zklamalo, byla absence fanshopu, ale hlavně občerstvení. Pro pivo a nealko se musí opustit areál a jít do přilehlého baráku, kde Vám ale nabídnou pouze lahvová piva značek corgoň, zlatý bažant a myslím, že tam měli ještě krušovice. Pak měli už jen nějaké nealko a mám pocit, že i nějaký tvrdý alkohol tam byl. K jídlu asi vůbec nic, nevšiml jsem si ani žádných brambůrek, sušenek, čehokoliv bohužel.

 Vstupenka stojí 1,5 eura a platí to pro celý stadion, ať už se rozhodnete stát na svahu nebo sedět na kryté tribuně. Děti, důchodci a ženy zaplatí za vstupenku 1 euro. Program k zápasu je zdarma a je na poměry druhé slovenské ligy velice kvalitní.

 

ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 29 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

2

komentáře

Cracovia Kraków

datum: 22.5.2014 8:14:05 | autor: Stahler | komentáře: 2 | hodnocení: 93% (29 hlasů)

Cracovia Kraków: Nedávno jsem napsal článek o Wisle Kraków, nyní přichází na řadu jejich největší rival ze stejného města, Cracovia Kraków. Wisla i Cracovia, to jsou zejména po chuligánské stránce ve světě veliký pojem, protože to jsou doslova nepřátelé na život a na smrt. Během desítek let jejich vzájemné nenávisti je na obou stranách několik desítek mrtvých. Docela zajímavé potom je, že mají stadiony nedaleko od sebe. Dělí je v podstatě jenom obrovský park a vzdušnou čarou to není ani celý kilometr, pouze asi tak 800 metrů. Cracovia má stadion po kompletní rekonstrukci ještě celkem zářící novotou. Rekonstrukce trvala zhruba rok a byla dokončena v roce 2010. Stadion má kapacitu 15500 sedících diváků a splňuje nejpřísnější normy UEFA. Pouze v mezistátních zápasech je kapacita trochu snížena, a to na 15016 sedících diváků. Tento stadion poměrně často využívá reprezentace Polska do 21 let. I dospělé áčko si na něm také již zahrálo a mám pocit, že to bylo proti Lichtenštejnsku. Atraktivnější zápasy se na tento stadion nevyplatí dávat jen z důvodu jeho menší kapacity pro potřebu tak obrovské země, jakou Polsko je. Na ty nejzajímavější zápasy mají totiž především svůj nádherný národní stadion ve Varšavě, což je hlavní město Polska a tam takové zápasy prostě patří. Ale i tak je pro Cracovii z Krakowa jistě ctí, že tam mohou občas svoji reprezentaci pozvat. To je jen důkaz, že mají kvalitní a útulný stadion.

 Stadion zvenku ani moc nevypadá jako stadion, je celý dokola takový šedivý, z jedné boční vnější strany je umístěno několik komerčních objektů, jako pekárna, hospoda, obchod se sportovníma potřebama...Z ostatních stran je objekt celý betonový, jen s nápisem klubu nahoře pod střechou. Za tribunou, kde je kotel domácího týmu, je hodně slušný fanshop s bohatým sortimentem. Během zápasů je otevřený. K tomu jsou na té samé tribuně a i na tribuně, která je naproti hlavní tribuně, otevřené ještě malé stánky s klubovými suvenýry. Jedná se o fanouškovskou klasiku jako trička, šály, čepice, samolepky, vlaječky...

 Výhled ze všech míst na stadionu je výborný, stadion je bez atletické dráhy, a tak má divák dění na hřišti jako na dlani. Výborné je i to, že jsou všechna místa na stadionu krytá. Domácí kotel je za jednou z branek jak jsem již psal, a hostující je téměř naproti nim v rohu. Sedačky na tribunách za oběma brankama a v rozích jsou bílé, na hlavní tribuně a protilehlé se střídají bílé a červené, sektor od sektoru. Opticky to vypadá hezky a obě barvy jsou i barvami klubu, tak je každému hned jasné, na jakém stadionu se právě nachází.

 Jak je v nejvyšší soutěži v Polsku zvykem, ke vstupu je zapotřebí mít koupenou kartu fanouška, v polštině se jí říká karta kibica. Na Cracovii jsem byl už v minulé pro ni postupové sezoně, kdy hrála až druhou nejvyšší soutěž a ta karta byla nutná už tehdy, což v nižších soutěžích nebývá zvykem, ale výjimkou. Stojí 10 zlotých, což je asi 65 korun a pracovník klubu Vás v místnosti, kde se karty vyrábějí vyfotí, vyplní papír a je to. Za asi pět minut dostanete plastovou kartu velikosti kreditní karty a s touto kartou je teprve možné koupit lístky. Ceny na zápas jsou od 10 do tuším 50 zlotých, záleží jako vždy na tribuně či sektoru a na atraktivitě soupeře.

 Doprava na stadion je dobrá, od stadionu jedou nějaké busy přímo na hlavní vlakové i autobusové nádraží, které jsou v Krakowě vedle sebe. Pěšky se ta trasa dá zvládnout asi za 25-30 minut. U stadionu se dá i parkovat, ale moc velké to parkoviště nemají.

 Občerstvení na stadionu je na slušné úrovni. Vynikající klobása za 12 zlotých, hot-dog stál 8 zlotých a v nabídce byl myslím ještě hamburger a zapékanka. Pivo Tyskie je k mání za 7 zlotých, nealko nápoje za 5. Káva a čaj stály 4 nebo 5 zlotých pokud se nepletu. Ještě jsem tam zahlédl v nabídce klasické pochutiny jako jsou chipsy, sušenky atd.

 Cracovia jako jeden z menší poloviny klubů v Polsku dělá zápasové programy. Jedná se sice o noviny a nemají moc stránek, navíc je tam docela dost reklam, ale jsou zcela zdarma.

 

ANKETA

Navštívili jste někdy tento stadion ?

Ano
Ne

Celkem: 34 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

* Založen: 6.2.2010 20:51:03
* BlogRank: 1,3
* Přístupů: 59 684
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Flash hry

KATEGORIE

Kategorie článků
Toplist