Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Aztékové a jejich kruté náboženství

25.02.09, 19:13, autor: {WWS}P@blo, vyšlo v blogu: Historie
Něco málo o Aztécích a jejich náboženství.

 

 

AZTÉKOVÉ A JEJICH KRUTÉ NÁBOŽENSTVÍ

Na místě kde dneska leží Mexiko se před 700 lety zrodila velká civilizace.Její zakladatelé byli tzv. AZTÉKOVÉ BYLI POSLEDNÍ DOMORODCI Mexika.Původně to byl  kočovný kmen který dorazil  který dorazil do mexického údolí během 13.století.Mimo Aztéků tu pobývali také Toltékové a Olmékové.Ty pochopitelně Aztéky ovlivnily.Asi za 200 let Aztékové vytvořily mocnou říši,která měla cca 12 milionů obyvatel.Aztékové věřili že musí svému slunečnímu bohovy Huitzilopočtlovi  přinášet lidské oběti,jinak že by nastal konec světa.Stavěli proto obrovské chrámy a pyramidy určené pro tyto obřady.Obětovali se zajatci z poražených měst.Bylo postaveno město Tenochtitlán.

 

                   Huitzilopochtli                                                 Huitzilopochtli

           

 

 

LID

Aztéckým vládcem byl císař,který spoléhal na třídu bojovníků.Ti měli bránit a rozšiřovat říši .Další důležitou vrstvou  byli kněží.K obyčejným lidem patřily zemědělci ,obchodníci,řemeslníci a otroci.Potraviny se pěstovaly na tzv. plovoucích zahradách (chinampas) na jezeře Texcoco,které obklopovalo Tenochtitlán .Pěstovala se zde kukuřice,zelenina, a bavlna a pro maso se chovali krocani a psi.Aztékové byli mezi prvními kteří začali vyrábět z kakaových bobů.Věděli jste že slova čokoládový nápoj rajče a avokádo pocházejí z aztéckého jazyka?.

 

                               Chinampas                                                                     Kakaový bob

             

 

 

CHRÁMY SMRTI

Náboženství mělo u Aztéků velký význam.Uctívali mnoho bohů-boha války,boha slunce,boha větru.Aby získali přízeň svých bohů prováděli lidské oběti.Kněží obětovali zajatce z bitev (jak jsem už jednou řek).Ještě živému člověku vyřezávali srdce pomocí obřadních nožů vyrobených z velmi ostrýho kamene.Krev se používala na omývání soch bohů. Aztéčtí kněží používali nože s kamennými ostřími a zabily každý týden až 1 000 lidí jejichž srdce obětovali slunečnímu bohu Huitzilopočtli.Hlavní náboženskou stavbou  byl velký chrám v Tenochtitlánu.Kamenná pyramida s posvátným oltářem na vršku.Každá´ý aztécký vládce budoval na tomtéž místě větší a ještě impozantnější chrám.Chrám byl dohromady přestavěn 6x.

 

DOBYTÍ ZEMĚ PODLE LEGENDY

Aztécká říše byla na svém vrcholu když se v roce 1502 stal císařem Montezuma II. A postavil ohromný palác.Za jeho vlády se říše rozprostírala po celém Mexiku z východu na západ.V roce 1519 přijel do Mexika malý oddíl španělských vojáků a dobrodruhů vedených Hernánem Cortézem.mnoho Aztéků včetně Montezumy uvěřilo že Cortéz je legendární bůh Quetzalcoalt  a zpočátku příchod španělů vítali.V roce 1521 Cortézova armáda úpně zničila Tenochtitlán a Cortéz se stal guvernérem Mexika.

 

                     Aztécký bůh pekel                                      Montezuma

             


 

TENOCHTITLÁN

Aztécké hlavní město Tenochtitlán bylo město.Bylo to krásné město a to proto protože leželo na jezeře (viz odstavec LID)Byl to tedy ostrov na jednom přírodním a na mnoha umělých ostrovech..Pro spojení s pevninou vybudovali Aztékové zvýšenou silnici.Mezi jednotlivými městy byli kanály.Ve středu města byly paláce a chrámy.

POPLATKY

Aztékové strašně moc zbohatli vymáháním poplatků od podrobených kmenů.Látky,kukuřici,keramiku i luxusní výrobky dopravovali nosiči z poražených měst.Toto zboží se pak vyměňovalo na čtyřech obrovských trzích.Úředníci si dělali seznamy všech poplatků obrázkovým písmem.Aztékové vyhlásili válku každému kmeni,který odmítl platit.

 

                              Tenochtitlán                                       Aztécký rituál

             

 

 


Omlouvám se za příliš stručný text ale nebylo moc času na přípravu děkuju za pochopení..!

Další články z této sekce...

ANKETA

Chtěli by ste žít v této době??

Celkem: 222 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 24.2.2009 15:21:19
* BlogRank: 1,17
* Přístupů: 11 520
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist