Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Logo sekce

Asus Eee PC 901 Black

23.08.08, 10:18, autor: tzkz, vyšlo v blogu: licked
Vyplatí se tento sub notebook nebo je to jen další přežitek?

Asus Eee PC 901 Black

 

Tento opravdu mini-notebook mě zaujal už když jsem se prvně dozvěděl o jeho uvedení na trh. První generace ale nebyla úplně dotažená a při bližším seznámením s velikostmi displeje a touchpadu jsem zájem brzo ztratil.

 

I když nějaký ten červík mi v hlavě pořád hlodal. Přeci jen mobilita by byla obrovská a využití ve škole a na cestách mě lákalo. Velice brzy však přišla generace nová a to řada 900 – první model, a to 900 měl display již velice slibný, ale mizerný touchpad a procesor celeron zůstal stejný, jako u starších 700 modelů. Až s modelem 901 se povedlo vychytat opravdu hodně. Modernější procesor Intel Atom na frekvenci 1.6Ghz, mnohem větší touchpad, zabudovaný bluetooth, 6-cell baterie a novější chipeset resp. grafika (950/945GSE). Tento model mě nadchl už mnohem více. Před koupí mě ale zajímaly hlavně 3 věci, které jsem se v žádném článku na internetu pořádně nedočetl a vlastně proto jsem se rozhodl napsat tento blog – nehodlám do podrobna rozebírat hardware nebo benchmarkovat propustnost SSD disků. Chtěl bych prostě subjektnivně popsat určité jeho vlastnosti:

 

 

1. věc, která mě zajímala, bylo přehrávání HD filmů (720p). S full HD (tedy 1080p) jsem ani nepočítal, přestože na youtube se dají najít videa, kde ho lidé „just fine“ přehrávají. Pravda je ale trošku jinde. Od 1.6Ghz Atomu jsem nečekal zázraky a ani jsem se jich vlastně nedočkal. Než se to ale pokusím popsat podrobněji, vysvětlím ještě „situaci“ s nastavením módu procesoru. Asus Eee 901 podporuje v základu 4 módy. Začnu tedy režimem „auto“ kdy si notebook vlastně sám určuje frekvenci, podle potřeby. Při mém „měření“ se ale frekvence pohybovala prakticky pořád na 1600Mhz, tedy na defaultu. Potom tu máme „Power Saving“ mode, ten nám procesor podtaktuje na 1200Mhz, čímž dosáhneme větší výdrže baterie a menšího zahřívání (ale notebook se nepřehřívá ani na nejvyšší mód, takže krom úspory baterie nemá jinou lepší funkci). Dalším módem je „High Performance“ kde je hodnota procesoru znovu na defaultních 1600Mhz. Posledním módem a to jediným od kterého jsem očekával alespoň solidní zobrazení HD filmu je „Super High Performance“ a ten by měl podle informací na internetu „přetaktovat“ procesor na 1800Mhz. Já se v reálu dostal na 1670Mhz. Nevím jestli to řeší update biosu nebo něco jiného, ale jelikož mám Eee z poslední várky, tak v to moc nedoufám.

Pouštění filmu a vlastně všechno co hodlám popisovat je tedy v módu „Super High Performance“ kde jsou hodnoty prakticky stejné jako v defaultu, takže to berte s rezervou.

 

Začal jsem asi nejlepším (bohužel pro mě, v HD ripech né-zrovna moc používaným) kodekem h.264, ten Asus přehraje dobře, ale na 100% vytížení procesoru. Takže všechny ostatní aplikace vypnuté – video beží a notebook trpí. Pokud tedy při přehrávání h.264ky neměl žádnou rezervu, nemá cenu popisovat, jak moc lagovalo WMV a Matroška . Odpověď je tedy NE – notebook rozhodně není na přehrávání HD filmů i když 15ti megové ukázky o mizerných bitratech v h.264 to přehrát dokáže.

 

 

2. věc, funkčnost hry Warcraft III a World of Warcraft. Je mi jasné že tohle hodně lidí zajímat nemusí a

proto klidně přeskočte na další odstavec. Vím že to rozhodně nemá být herní mašinka, ale možnost proběhnout se po Kalimdoru (dobře i Azerothu:))) z nějaké wifi-kavárny nebo prostě z postele mě opravdu lákala. Tohle jsem si ale jakž takž zjistil už z různých fór. Warcraft III jsem s 30fps bral jako samozřejmost, když mi „jakžtakž“ jede i na mém 5let starém Athlonu XP Mobile 2600+. A opravu to funguje, není to sice nic úžasného, ale na nativní rozlišení monitoru (1024x600) s nastavením všeho na Medium to hratelné je (kolem 30fps). I když na hardcore dotu, to prostě není. World of Warcraft jsem ještě nezkoušel, ale co jsem se po různých fórech přímo od hráčů dočetl, tak s nativním rozlišením a nastavením vše na low, je to ve městě kolem 15-30fps a venku až 50fp, přuměrně 35fps. Což sice není na žádné dungeony nebo PVP arény, ale na sebrání pár bylinek nebo pomalého expení někde s jedním kamarádem to stačí :-) takže tady je to sporné – prostě hrát to jde, ale opravdu jen casual hraní, nejlépe do postele nebo někde pro zkrácení volné chvíle.

 

A 3. věc bylo prostě dílenské zpracování, které si na obrázku z googlu neosaháte. A alespoň dostačující rychlosti SSD disků. Plast je úžasný, je krásně lesklý a působí velice pěkně (čekal jsem levný plast s ostrými rohy) otisky prstů na něm sice zanecháte velice snadno, ale to se nedá vyčíst jako vada a přibaleným hadříkem není žádný problém se jich (na 5minut) zbavit :-) Touchpad je opravdu veliký a na nakloněné tlačítka po stranách si snadno zvyknete. S klávesnicí už je to trošku horší, věřím, že zvyknout si dá, ale i když jsem se pozorně díval na ruce a klávesnici, dělal jsem chyby. Tohle bude asi způsobeno hodně mou zbrklostí, ale pokud prostě píšete rychle a nekoukáte na klávesnici, tak je to docela rána. Zvyknout si ale určitě půjde i když je to opravdu spíše na zadávání URL do prohlížeče a na nějaký ten kecálek typu ICQ, MSN.. Rychlsti SSD disků si můžete najít bez problému na googlu a i když je v odborných článcích popisují jako velice pomalé, já neměl žádný problém. Možná nechci moc, ale 8-9MB/s reálný zápis na disk mi vyhovoal. S čtením taky nebyl žádný problém. Kontrolky jsou hezky vyřešeny, rozmístění portu také (v zadu není žádný) a jeden kilogram váhy, je prostě super.

 

  

SDHC čtečka karet + 2x USB + VGA out + Power                         Zámek + Lan + USB

 

Pro mě je to ale další přežitek, protože větší výkon než mám u svého starého notebooku stejně nedostanu. Na nošení do školy nebo někam na posezení, je to super, ale 9 500,- je pro mě (při tomto využití) docela dost. Naopak kamarád, který často cestuje a žádné jiné mobilní zařízení nemá, je z něho nadšený a 9 500,- je pro něj docela řešením. Shrunutě si tedy troufnu říct, že pokud již vlastníte nějaký notebook, s frekvencí procesoru kolem 2Ghz. Rozhodně nemá cenu přecházet, pokud takto malé rožmery (226 × 175.3 × 22.9mm) opravdu nepotřebujete. Mini-Notebook je to ale skvělý a mezi aktuánlími konkurenty (Msi Wind, Acer One) určitě vyčnívá.

 

- licked

 

 

 

 

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

BlogyProfil blogu
* Založen: 4.2.2006 22:03:32
* BlogRank: 0,93
* Přístupů: 28 539
* RSS: RSS zdroj
Redakce blogu

REDAKCE BLOGU

Celkem redaktorů: 1
Toplist