Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Existuje jen jediná věc, která je lepší než ponoření se do fantastického herního světa - a to udělat to kompletně zdarma! Dnes Vám představíme ty nejlepší aktuální free-2-play hry, které nabízí možnost hrát špičkové tituly bez zátěže vaší peněženky.

Herní průmysl se stále zvětšuje a rychlé internetové připojení se v prvním světě stalo normou. Není tedy divu, že rychle stoupá i počet free-2-play titulů. Zatímco před 15 lety bychom F2P hry museli hledat pod lupou, dnes je takřka můžeme přehazovat lopatou. Někdy jde dokonce o tak úspěšný obchodní model, že k němu přešly i některé dříve placené hry. Přechod na free-2-play v posledních letech bývá někdy i posledním pokusem zachránit méně úspěšný herní projekt (viz Battleborn nebo Evolve). Povězme si tedy něco o F2P titulech, kterým rozhodně stojí za to věnovat náš drahocenný čas.


Path of Exile

Před lety se na Novém Zélandu pár chytrých hlav dalo dohromady a řekly si, že jim zatraceně chybí nějaké pořádné hack'n'slash RPG ve stylu Diabla II. A tak po letech vývoje roku 2013 vypustili na světlo světa Path of Exile. Jedná se o MMORPG s průměrným příběhem o vyhnanství, ale zato s obrovskou svobodou, co se vývoje postavy týče.

Začátek hry nijak unikátně nevypadá - vyberete si jednu ze 7 tříd (zloděj, mág a válečník plus jejich kombinace). Když ale dosáhnete prvního zvýšení úrovně postavy a poprvé si otevřete strom schopností, nestačíte se divit. Nachází se tu neuvěřitelných 1325 pasivních schopností! Tady si strom schopností můžete prohlédnou v celé své velkoleposti. Ve hře ale najdeme i aktivní schopnosti, které jsou řešeny pomocí kamenů (gemů). Ty umisťujete do slotů na zbraních a zbrojích. Těch je v Path of Exile necelých 300 a lze je navíc různě kombinovat. Stejně tak je tu obrovské množství lootu, včetně různých unikátních kousků s magickými schopnostmi.

 

Tohle všechno dělá z Path of Exile hru, ve které lze vytvořit postavu, která vám dokonale sedne. Strom schopností dokonce není omezen ani na třídy, takže coby válečník klidně můžete odemykat skilly, které jsou určené spíše mágům. Postav si můžete vytvořit i několik, prostředí je většinou vygenerované, ale zároveň atraktivní a pokud vás omrzí zabíjení hord počítačem řízených nepřátel, můžete svoje meče (a sekery, ohnivé koule, blesky či ledové hroty) zkřížit s ostatními hráči. Od 24. srpna 2017 je navíc Path of Exile přístupná i na Xbox One. Hru si můžete stáhnout z oficiálních stránek nebo přes Steam. Nedávno přitom dorazilo i rozšíření The fall of Oriath, které jsme pro vás zrecenzovali tady.

 

 


War Thunder

War Thunder, World of Tanks či World of Warplanes jsou na první pohled velmi podobnými hrami. V každé z nich si osedláte nějaký ten válečný stroj a pustíte se do masivních online bitev proti ostatním hráčům. Zdání ale přece jen klame. Ve skutečnosti se jedná o hry s poměrně odlišným konceptem. Zatímco World of Tanks je arkádová hra, War Thunder se pokouší o komplexnost a realističnost. Původní vize autorů War Thunderu je ta, že hráči mezi sebou budou bojovat na velkých bojištích, na kterých budou zastoupeny všechny armádní složky. Takže zatímco jeden hráč nasedne do tanku, další bude pilotovat letadlo a jiný hráč se zase rozhodne kormidlovat válečnou loď. Lodě prozatím procházejí uzavřeným beta testem a na bojišti tak většina hráčů může prohánět „jen“ pozemní stroje či letadla. Samozřejmě je možné si zahrát i nekombinované bitvy, tedy třeba jen letadel proti letadlům.

 

Velkou výhodou War Thunderu je, že nabízí vyžití jak příležitostným arkádovým hráčům, tak i těm, kteří lační po nemilosrdném simulátoru. V arkádě na vás čekají rychlé bitvy, ve kterých vám hra bude dost pomáhat. V simulátorovém módu už je ale vše jen na vás. Hra vám dokonce ani neoznačuje spřátelené jednotky, takže pokud přesně nerozeznáte na 2 kilometry americký tank od německého, klidně se může stát, že zničíte hráče z vašeho vlastního týmu. Za skutečné peníze si pak můžete kupovat prémiové stroje (které ale nejsou silnější než obyčejné) a také budete mít mnohem méně práce s odemykáním nových strojů. War Thunder se však dá bez problému hrát i bez zaplacení jediné koruny. Jen vám všechno prostě zabere víc času. Hra je dostupná na PC, Mac a PS4. Stáhnout si ji můžete z oficiálních stránek nebo přes Steam. Jak War Thunder, tak i World of Tanks se soustředí především na období druhé světové války. Pokud vás ale lákají modernější stroje, určitě zauvažujte nad hrou Armored Warfare.

 

 


Paladins

Komu se nechce platit za slavnou hru Overwatch, může se uchýlit k jejímu free2play "klonu" - Paladins, nebo rovnou k jedné z nejoblíbenějších free-2-play her vůbec - Team Fortress 2. V obou případech na vás čeká svižná online střílečka s velkou svobodou, co se výběru herního stylu týče.

 

Paladins je oproti Team Fortress 2 novější a méně známou záležitostí, která vyšla jen pár měsíců po Overwatch. Je jí podobná nejen hratelností, ale i grafickým vzhledem. Všechny postavy se dělí do 4 tříd (front line, damage, support a flank). Postav je ve hře aktuálně přes 30 a stále přibývají nové. Každá z nich je unikátní jak vzhledem, tak i schopnostmi. Kromě základního útoku každá disponuje třemi zvláštními schopnostmi a jednou super-schopností. V Paladins se setkáte pouze se 3 herními módy, nicméně stereotyp se hned tak nedostaví právě díky různorodosti postav. V podstatě by se dalo říct, že hra za každou postavu je úplně jiná. A to i když se jedná o postavu ze stejné třídy. Na začátku hry máte k dispozici jen 5 hrdinů, ale za herní měnu si postupně odemknete další. I když se herní měna samozřejmě dá koupit za skutečné peníze, lze ji pohodlně vydělávat i hraním zápasů. Hrát můžete na PC, ale i na Xboxu One či PS4. Hru si můžete stáhnout z oficiálních stránek nebo přes Steam.

 

 


Planetside 2

Online střílečka Planetside 2 je zasazená do sci-fi prostředí a překvapí vás svou velikostí i svobodou. Na samotném začátku si vyberete některou z frakcí a obligátních herních tříd. Vybere si každý, ať už upřednostňuje odolnost a těžký kulomet, nebo míří na stavění obranných věží a zásobování spoluhráčů municí. Planetside 2 ničím extra nepřekvapí. Ale jakmile se objevíte na první bitevní mapě, ohromí vás svoji velikostí. Bojiště jsou tu obrovská a v jednu chvíli na nich probíhají klidně i desítky bitev a menších potyček mezi stovkami hráčů.

 

A co je nejlepší - do boje se můžete pustit jak na nohou, tak i v některém ze vzdušných či pozemních bojových prostředků. Řeč je tu jak o lehkých džípech a čtyřkolkách, tak i o těžkých tancích. O lehkých stíháčkách, ale i o bombardérech. Cílem přitom není nic jiného, než obsadit herní mapu, respektive její klíčové body. Každá mapa je rozdělena do desítek menších regionů, které musíte dobývat postupně.

 

Kouzlo Planetside 2 spočívá v tom, kolik různých situací tu vlastně můžete začít. V jednu chvíli se budete účastnit jatek se stovkami mrtvých na obou stranách. Na bojišti bude vybuchovat jeden tank za druhým, ze vzdálených kopců vás bude ostřelovat nepřátelské dělostřelectvo a na obloze se to bude hemžit stíhačkami. Zkrátka nefalšovaná bitevní vřava, ve které bude vaše průměrná životnost asi půl minuty. Stačí se ale přesunout o pár regionů dál a už si můžete užívat komorní boj o méně významnou základnu třeba jen mezi dvěma odhodlanými hráči. A pokud budete mít štěstí a dostatek odhodlání, občas se i vám samotným podaří zahájit obrovskou bitvu. Taková je Planetside 2. Hru můžete stahovat na oficiálních stránkách nebo přes Steam.

 

 


Dota 2

Dota 2 postupně vznikla z pouhé modifikace hry Warcraft III. Pokud jste o ní nikdy neslyšeli, pak vám unikla jedna z nejoblíbenějších her současnosti a 2. až 3. nejhranější hra na Steamu vůbec. Jedná se přitom o na první pohled jednoduchou a stereotypní záležitost. Ve hře je pouze jedna mapa, na které hrajete stále dokola. Čím je tedy Dota 2 tak výjimečná?

 

Dota 2 se řadí do žánru MOBA (Multiplayer online battle arena). Na herní mapě se spolu utkají dva týmy po pěti hráčích a jejich úkolem je zničit základnu druhého týmu. Nepřátelské základny spojuje několik cest, po kterých v pravidelných intervalech útočí i počítačem řízení bojovníci obou stran, tzv. creepové. Potud nic zvláštního, na první pohled to dokonce může působit dosti jednotvárně. Jen dokud si neotevřete seznam hrdinů. Tady Dota 2 exceluje a právě zde se nachází její jedinečné kouzlo. Ve hře nalezneme na 113 hrdinů a každý z nich má unikátní vzhled a samozřejmě i schopnosti a silné a slabé stránky. Byť se Dota 2 hraje na stále stejné mapě a herní mód se nemění, dá se bez jakékoliv nadsázky říct, že každý zápas je jiný než ten předchozí. Během hry navíc postavy získávají zkušenosti, levelují a vydělávají měnu, za kterou pak mohou nakupovat mocné předměty i vylepšení. Dotu 2 si můžete stáhnout přes Steam.

 

 


Fortnite Battle Royale

O herním módu Battle royale se toho v poslední době hodně namluví, především v souvislosti se hrou PlayerUnknown's Battlegrounds. Pokud vás ta zaujala, ale nechce se vám utrácet, můžete zkusit i její free-2-play alternativu - Fortnite Battle Royale.

 

 

V žánru battle royale vítězí ten, kdo zůstane jako poslední naživu (respektive jeho tým). Na začátku hráči nemají žádné vybavení a po výsadku musí okamžitě začít s průzkumem prostředí, aby si nějaké obstarali. Fortnite Battle Royale je však čistě arkádová hra. Zbraně tu dokonce nemají ani mířidla (kromě odstřelovacích pušek). Na různé přídavky jako tlumiče a baterky na vaše zbraně raději rovnou zapomeňte. Na druhou stranu tu najdete pokročilou destrukci prostředí a především možnost stavět si vlastní úkryty z různých materiálů. O tom si může nechat zdát zase PlayerUnknown's Battlegrounds. Hru si můžete zahrát na PC, Xbox One i na PS4. Stáhnout si ji můžete z oficiálních stránek.

 


Crossout

Tato hra by se klidně mohla honosit názvem Mad Max. Stejně jako v Šíleném Maxovi i zde světu vládnou otřískaná auta, osázená vším možným od několikametrových čepelí až po děla a půlpalcové kulomety. Na postapokalyptických mapách proti sobě soupeří dva týmy ve velmi rychlých utkáních (jeden zápas tu klidně trvá třeba jen 2 minuty). Každý hráč disponuje svým vlastním vozidlem. A tady se dostáváme k tomu, čím je Crossout zvláštní. Vozidlo si tu můžete sami postavit přesně dle vlastních představ.

 

Jistě, na začátku hry budete mít jen základní pick-up, ale hraním zápasů si odemykáte nové zbraně, vybavení a především šrot, který pak můžete různě poskládat na vaše auto. Všechno má samozřejmě své limity, např. energetickou náročnost. Vaše vozidlo má jen omezenou energii a každá nová zbraň zase sežere trochu šťávy. Zároveň nemůžete auto obalit šrotem a udělat z něj tak nezničitelnou ocelovou želvu. Zároveň si musíte dát pozor na fyziku, protože každý přídavek má určitou hmotnost, takže váš tank, ježící se pěticí těžkých kulometů, bude sice disponovat hrozivou palebnou silou, ale než s ním dojedete na bojiště, půlka spoluhráčů už bude po smrti. Můžete se ale na střelné zbraně dokonce i úplně vykašlat a spolehnout se jen na narážení do soupeřů, což sice není tak efektivní, ale zato je to mnohem zábavnější. Hru můžete stahovat z oficiálních stránek i přes Steam. Podobně založenou hrou je další free-2-play titul Robocraft. I tady si můžete postavit sebebizarnější stroj a pustit se s ním do boje v aréně s ostatními hráči. I robocraft si můžete stáhnout přes Steam. Více o hře se dozvěte zde.

 

 

Do našeho výčtu se samozřejmě zdaleka nedostaly všechny skvělé free-2-play hry a bylo pořádné dilema vybrat těchto sedm vyvolených. A jaké jsou vaše nejoblíbenější free-2-play hry?

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist