Čekejte prosím
Čekejte, prosím...
Legendární klasické hry naší minulosti, které společně položily základy herního průmyslu. A ačkoliv jde o nezapomenutelné kousky nabízející ohromující hratelnost, dnes si je lze zahrát zcela zdarma.

V tomto článku si představíme 10 legendárních her, které si je možné stáhnout zcela zdarma. Vesměs jde o hry velmi staré, které už dokonce nemá cenu ani prodávat, a tak je vydavatelé začali nabízet zadarmo. Třeba ku příležitosti kulatého výročí nebo jako součást reklamy při vydání nového dílu.


The Elder Scrolls II: Daggerfall

Ke druhému dílu dnes již legendární RPG série si nenašel cestu úplně každý. Daggerfall byl pověstný svými bugy a generickým prostředím. V jeho nekonečných dungeonech ztratil chuť dál hrát nejeden dobrodruh. Na druhou stranu to byla i na dnešní poměry nesmírně rozsáhlá a svobodná hra. Už jen ta čísla: 15 000 měst a 750 000 NPC ve světě o rozloze více než dvojnásobku území ČR. I na systém craftingu kouzel v Daggerfallu se vzpomíná dodnes. Ani dnes tak není problém hře propadnout a strávit u ní hezkých pár dní. Tedy dokud vám další postup nepřekazí příběhová slepá ulička nebo jiný bug. Daggerfall můžete stahovat ze stránek Bethesdy. Hra vyšla ještě pro systém DOS, což znamená, že budete nejspíš potřebovat emulátor, například DOSbox. Instalace se může zdát poněkud komplikovaná, ale naštěstí se všude po internetu válí hromada přehledných návodů, třeba zde.


Wolfenstein 3D

Pojem Wolfenstein se ještě nedávno valil napříč herními médii. Šlo totiž o další pokračování výtečné série, ve které se dokonce objevil i samotný Wolfenstein 3D. Užít si nejznámějšího herního zabijáka nácků však lze i přímo na oficiálních stránkách hry. Nemusíte nic stahovat a všechny úrovně jsou odemčené, takže si to můžete rozdat s Hitlerem, aniž by bylo nutné prostřílet přes všechny jeho nohsledy. Jde přitom o hru, která je velmi jednoduchá a člověk se nepotřebuje učit žádné složité systémy. Prostě jen chodíte a střílíte.

 

 


Fish Fillets NG

Možná vám název nepřipadá příliš povědomý, ale někdy jste tuhle českou logickou hru nejspíš už zahlédli. Na dvojici speciálních agentů v podobě malé a velké ryby se prostě nedá zapomenout. Princip hry je velmi jednoduchý - váš úkol je projít každou úrovní s oběma rybkami zdravými. Ryby si musí navzájem pomáhat - malá se dostane tam, kam velká ne a velká zase dokáže posunout věci, se kterými její malá společnice ani nehne. Teoreticky brnkačka. Přesto zejména s posledními levely si člověk nemusí vědět hned rady. Můžete tedy Fish Fillets po letech opět vyzvat na souboj a konečně hru dokončit (nebo se nechat opět zahanbit). Ani ti, kdo o ní slyší poprvé, by si ji neměli nechat ujít. Je to fajn relaxační hra a u českého dabingu se občas opravdu pobavíte. Titul můžete stahovat pro Windows například zde. Verze pro jiné systémy najdete zde.

 

 


Grand Theft Auto 2

V GTA 2 mnozí z nás trávili většinu času v tanku. Zbylý čas nám pak zabralo jeho hledání. Přejíždění všeho, co nám přišlo pod pásy byla prostě ta nejlepší zábava. Někteří z nás si všimli, že ve hře jsou jakési telefonní budky, ze kterých někdo občas mluví a zadá nějaký úkol, ale to byla jen okrajová záležitost. Proč se zabývat nějakými úkoly za pár desítek tisíc dolarů, když se stačilo párkrát projet po chodníku a z člověka byl milionář? Pokud jste GTA 2 také hráli tímto způsobem, dá se říct, že vám vlastně celá hra utekla. Proč se k ní tedy s nostalgickou slzou nevrátit teď? GTA 2 má svůj příběh a občas i překvapivě různorodé questy. Stojí tak za naši pozornost i po letech. Hru bylo původně možné stáhnout přímo z oficiálních stránek rockstargames.com, ale tato služba je aktuálně bohužel nedostupná. S čistým svědomím si ovšem můžete hru stáhnout na mnoha místech, třeba zde.

 


Enemy Nations

Tato hra z roku 1997 možná není tak úplně legendární a všeobecně známá, ale kdo ji někdy hrál, nikdy na ní nezapomněl. Na svou dobu to byla nadmíru vydařená real time strategie s úžasnou grafikou a ohromujícím množstvím detailů. Navíc do svého žánru přinesla několik inovativních prvků. Mohli jste mít například otevřeno více herních oken - v jednom jste viděli svou základnu a ve druhém zase koordinovali útok na druhé straně mapy. Hru můžete stahovat přímo z oficiálních stránek. Instalace je opět o něco náročnější, respektive vás dost možná čekají problémy s kompatibilitou, ale přehledný a především funkční návod je například tady.

 


Starcraft

První Starcraft od společnosti Blizzard bezesporu patří k nejoblíbenějším, ale i k nejdůležitějším hrám všech dob. V roce 1998 představoval vrchol RTS žánru (nebo alespoň jeden z vrcholů). Vyznačoval se výbornou atmosférou, která dokázala okamžitě vtáhnout do děje. Tři hratelné frakce se od sebe výrazně lišily a rozdílné byly i jejich jednotky. V RTS strategiích té doby bývalo obvyklé, že každá strana měla v podstatě stejné jednotky, které se lišily jen v drobnostech, nebo dokonce jen vzhledem. Ve Starcraftu to tak nebylo. Každá frakce byla unikátní a našla si své místo na bojišti. Přesto byl celý systém skvěle vybalancovaný a žádná z frakcí neměla nad zbylými rozhodující výhodu. Chcete-li si zopakovat bezesné noci z mládí, nebo se jen seznámit s opravdovou herní legendou, stahujte z oficiálních stránek. Zdarma navíc obdržíte i datadisk Brood of War.

 

 


Hidden & Dangerous

Jedna z prvních českých her, která si udělala velmi dobré jméno i v zahraničí, byla výsledkem práce vývojářů z Illusion Softworks (dnes 2K Czech). Šlo o taktickou a velmi náročnou střílečku z druhé světové války. Zatímco v západních titulech se člověk obvykle cítil jako Rambo, v těch českých bylo nutností postupovat velmi opatrně. Ani Hidden & Dangerous nepředstavuje výjimku. Hrajete za tým britských SAS a plníte náročné diverzní mise. Nepřítel vás vždy výrazně přečíslí, takže bez vysoce taktického způsobu hraní se neobejdete. Mezi členy týmu můžete libovolně přepínat a vždy před misí jim dát různorodé vybavení. Každý voják má také jiné charakteristiky, které určují jeho roli na bojišti. Deluxe edici hry, která obsahuje i datadisk Fight for Freedom, můžete stahovat třeba tady.

 

 


Command & Conquer

Pro někoho je králem real time strategií Age of Empires, pro někoho Warcraft nebo Starcraft. Pro jiné to ale navždy bude série Command & Conquer od Westwood Studios. Ta je pokračovatelem Dune 2, která v podstatě stvořila žánr real time strategií. Zdarma stáhnout si můžete její podstatnou část: první díl z roku 1995, Red Alert z roku 1996 a nakonec i Tiberian Sun z roku 1999. Všechny byly zdarma uvolněny k různým výročím, takže ať už si je stáhnete odkudkoliv, bude to zcela legální. V Command & Conquer a Command & Conquer: Tiberian Sun se děj točí okolo tajemné látky tibéria, o kterou soupeří dvě mocné frakce. Red Alert se pak odehrává v alternativní realitě, ve které byla pomocí stroje času odvrácena druhá světová válka, jak ji známe. Změna dějin ale způsobila vzestup Sovětského svazu, který se se vyvinul v hrozivé impérium, které se pokouší ovládnout svět. Stahujte zde.

 

 


Tribes 2

Ve své době mělo jít o pokořitele hry Quake na poli multiplayerových stříleček. Podařilo se společnosti Dynamix toto očekávání splnit? Ano i ne. Fanoušci obou titulů by jistě dokázali strávit hodiny hádkami o tom, jaká z her je lepší. Nejpřesnější závěr by ale byl zřejmě ten, že obě hry jsou i přes svou podobnost značně odlišné. V Tribes 2 z roku 2001 nenajdete moc úzkých uliček a tmavých zákoutí, zato tu najdete na svou dobu velmi rozsáhlé mapy. Na nich se navíc v různých módech mohlo utkat až 64 hráčů. Hru oživovaly i další prvky, jako například energetický batoh, který umožňoval po krátkou dobu létat nebo zvýšit rychlost. To vše zabalené ve své době v nadprůměrné grafice. Na oficiálních stránkách si můžete stáhnout nejen Tribes 2, ale i další hry z této slavné série.

 


Tajemství oslího ostrova

Zařadili jsme ji sice mezi legendární, ale dost možná jste o ní nikdy neslyšeli. Pro české hráče je ovšem významná z toho hlediska, že šlo v roce 1994 o první českou komerčně nabízenou počítačovou hru. Hra je silně inspirovaná (a netají se tím) mnohem slavnějším Tajemstvím opičího ostrova a za jejím vývojem stáli dva středoškolští studenti. Stejně jako hra, ze které vychází, i Tajemství oslího ostrova je klikací adventurou. Její ovládání je ovšem značně kostrbaté a připravte se na to, že kvůli slepým uličkám v herním designu nejspíš hru vůbec nedokončíte. Pokud se ovšem s tímto milníkem české herní historie chcete seznámit, stáhněte si ho třeba tady. K jejímu spuštění budete opět potřebovat DOSBox.

 

 

Ti mladší z nás samozřejmě řadu těchto her znát zřejmě nebudou. O to větší příležitost se jim však nabízí, zvláště v zimním období, kdy tolik špičkových titulů přece jen nevychází. Troufám si tvrdit, že hráči mohou být velmi překvapeni tím, jak zábavné zmíněné hry vlastně jsou...

Další články z této sekce...

SDÍLET

Hodnocení

OHODNOŤTE ČLÁNEK

Kliknutím na hvězdičku vložíte své hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé. Děkujeme za Váš hlas.

IKONKA

Ikonka GP
GamePark.cz
Toplist